• دوشنبه / ۵ آبان ۱۳۹۹ / ۱۱:۱۵
  • دسته‌بندی: محیط زیست
  • کد خبر: 99080502271
  • منبع : شهرداری تهران

عوامل افزایش آلودگی هوای پایتخت در نیمه دوم سال

عوامل افزایش آلودگی هوای پایتخت در نیمه دوم سال

مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران با اعلام اینکه پایتخت به علت دارا بودن انبوه منابع متحرک و ثابت پتانسیل بالایی برای تولید و انباشت حجم انبوهی از آلاینده‌های هوا دارد، گفت: نبود امکان تهویه مناسب طبیعی هوای تهران، در طول سال به ویژه در فصول سرد عامل بالقوه‌ای برای تشدید آلودگی هوا محسوب می‌شود.

به گزارش ایسنا حسین شهیدزاده با تأکید بر اینکه در شش ماه دوم سال، چند عامل امکان افزایش غلظت برخی آلاینده‌های هوا را افزایش می‌دهد، گفت: در سال‌های گذشته، بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها موجب افزایش سفرهای درون‌شهری و تشدید ترافیک و در پی آن، بالا رفتن غلظت آلاینده‌های مرتبط با ترافیک نظیرنیتروژن دی اکسید( NO۲) و ذرات معلق زیر ۲ و نیم میکرون می‌شد.

وی با اشاره به اینکه در سال جاری به دلیل شیوع ویروس کرونا، آموزش‌های مجازی جایگزین آموزش‌های حضوری شده است، اظهار کرد: همزمان با سردتر شدن هوا و کاهش ارتفاع لایه مرزی، غلظت این آلاینده‌ها افزایش می یابد و این شرایط در زمان‌ وقوع پدیده وارونگی دما تشدید می‌شود.

شهیدزاده با بیان اینکه به همین دلیل است که طی ماه‌های سرد، تعداد روزهای آلوده افزوده می‌شود، تصریح کرد: یکی دیگر از عوامل تشدید آلودگی هوا در روزهای سرد سال، افزایش میزان مصرف گاز طبیعی و اقدام برخی صنایع و نیروگاه‌های بزرگ در جایگزینی سوخت‌های سنگین به‌جای گاز طبیعی است که منجر به افزایش گوگرد دی اکسید( SO۲ ) در برخی روزها به ‌ویژه در مناطق مجاور این واحدهای آلاینده می‌شود.

وی با اشاره به اینکه در برخی موارد نیز به دلیل کمبود بارندگی و وزش بادهای حامل گرد ‌و غبار، افزایش غلظت ذرات معلق اتفاق می‌افتد، اظهار کرد: طبق پیش‌بینی سازمان هواشناسی، در پاییز سال جاری میزان بارندگی‌ها کمتر از سال قبل است.

 به گزارش روابط عمومی شرکت کنترل کیفیت هوای تهران شهیدزاده با تأکید بر اینکه در سال جدید، چگونگی محاسبه شاخص تغییر کرده و سخت‌گیرانه‌تر شده است، خاطرنشان کرد: به همین دلیل، پیش‌بینی می‌شود میزان AQI در ماه‌های سرد افزایش داشته باشد و این شرایط می‌تواند برای آلاینده‌های NO۲ و ذرات معلق زیر ۲ و نیم میکرون اتفاق بیفتد.

انتهای پیام