• چهارشنبه / ۷ آبان ۱۳۹۹ / ۰۸:۲۵
  • دسته‌بندی: کرمانشاه
  • کد خبر: 99080703919
  • خبرنگار : 50181

فاجعه کرونا در کمین کارگران

فاجعه کرونا در کمین کارگران

ایسنا/کرمانشاه با شدت گرفتن پیک سوم بیماری کرونا دستورالعمل‌های بهداشتی سختگیرانه‌ای در شهرهایی که وضعیت حاد دارند اعمال شده است. دور کاری کارمندان، استفاده از 50 درصد ظرفیت نیروها در ادارات و دستگاه‌ها، کاهش ساعت کاری، تعطیلی کامل در برخی از شهرها، کاهش فعالیت و تعطیلی اصناف و... همه بخش‌هایی از این محدودیت‌ها است تا تردد و حضور افراد در مناطق پرخطر کم و شاید زنجیره بیماری به تدریج قطع شود.

اما در تمام این شرایط گروهی هستند که امکان رعایت این موازین را ندارند، کارگرانی که در کارخانجات و بخش‌های خصوصی کار می‌کنند و اگر یک روز سر کار نروند، نه کارفرما از آنها قبول می‌کند و نه چرخ تولید می‌چرخد.

کارگران یکی از گروه‌هایی هستند که به شدت در معرض ابتلا به کرونا قرار دارند، گاهی مجبورند در محیط‌های محدود و سربسته ساعت طولانی کنار یکدیگر بمانند و به علاوه خستگی ناشی از کار بدنی، آنها را ضعیف و مستعد بیماری می‌کند.

از سوی دیگر بسیاری از کارگران حداقل دستمزد را دریافت می‌کنند که گاهی کمتر از دو میلیون تومان است و اگر بخواهند هر روز مواد ضدعفونی کننده و ماسک برای خود و اعضای خانواده‌شان تهیه کنند باید بخش زیادی از درآمد ناچیز ماهیانه را به این کار اختصاص بدهند که عملا شدنی نیست.

یک فعال کارگری معتقد است، کارگران بیشتر از هر قشر دیگری در جامعه در معرض خطر بیماری کرونا قرار دارند و دریافتی آنها اجازه تامین تجهیزات حفاظتی کافی را به آنها نمی‌دهد.

جواد اکبری در گفت و گو با ایسنا، درباره سلامتی کارگران در شرایطی که با وضعیت حاد شیوع بیماری کرونا مواجهیم ابراز نگرانی کرد و گفت: متاسفانه کارگران امکان رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی را آنطور که باید، ندارند.

وی افزود: شرایط کاری کارگران بگونه‌ای نیست که بتوانند مانند کارمندان دورکاری کنند و یا 50 درصد نفرات در محیط کار حاضر باشند.

رئیس کانون بازنشستگان کارگری استان کرمانشاه با بیان اینکه گاهی کارفرمایان نیز تعطیلی کار را از کارگران قبول نمی‌کنند  و از این نظر تحت فشار هستند، یادآور شد: از سوی دیگر کارگرانی داریم که روزمزد هستند و اگر سر کار نروند، زندگیشان نمی‌چرخد.

اکبری خاطرنشان کرد: معضل دیگر آنجا است که بسیاری از کارگران به دلیل دریافتی پایینی که دارند نمی‌توانند تجهیزات حفاظتی کافی مانند ماسک و... را برای خود و اعضای خانواده‌شان فراهم کنند، زیرا در اینصورت باید سهم زیادی از دریافتی خود را در این شرایط سخت اقتصادی به این موضوع اختصاص دهند که شدنی نیست.

وی اضافه کرد: البته برخی از کارخانجات تجهیزاتی را در اختیار نیروی کار خود قرار می‌دهند، اما خود واحدهای تولیدی نیز اکنون با شرایط دشواری مواجهند و نمی‌توانند زیاد هزینه کنند.

این فعال کارگری با اشاره به اینکه در برخی موارد کارگران در محیط سربسته و نزدیک به هم مشغول کار هستند، یادآور شد: با این شرایط اگر یک کارگر درگیر کرونا شود، بسیاری از همکاران خود را نیز درگیر بیماری خواهد کرد و در آن صورت باید منتظر بروز فاجعه‌ای بزرگ بین کارگران باشیم.

اکبری در ادامه با بیان اینکه مشابه این مشکلات با شدت بیشتر برای بازنشستگان نیز وجود دارد، افزود: بسیاری از مراکز و بیمارستان‌های تامین اجتماعی امروز بخشی از ظرفیت خود را به بیماران کرونا اختصاص داده اند و امکان پذیرش سایر بیماران برای آنها محدود است.

عضو هیات رئیسه کانون عالی بازنشستگان کارگری کشور اضافه کرد: بازنشستگان کارگری به دلیل شرایط سنی و سختی کاری که در طول مدت فعالیت خود داشته اند، اکنون بسیار ضعیف هستند و به خدمات پزشکی متعدد نیاز دارند، اما مراجعه به مراکز درمانی آنها را در معرض خطر قرار می‌دهد و از همین رو بسیاری از آنها به ماندن در خانه و خوددرمانی روی آورده‌اند.

وی ادامه داد: متاسفانه آمار فوتی بین بازنشستگان کارگری که درگیر کرونا می‌شوند نیز قابل توجه است، زیرا هم سن بالایی دارند و هم برخی از آنها دچار بیماری‌های زمینه‌ای هستند.

اکبری خواستار توجه ویژه دولت به کارگران و بازنشستگان کارگری در این شرایط حاد شد و عنوان کرد: تقاضا داریم مشابه موازین و دستورالعمل‌های بهداشتی که برای کارمندان هست، برای کارگران نیز لازم الاجرا باشد و یا حداقل امکانات و تجهیزات بهداشتی برای آنها فراهم شود.

انتهای پیام