• چهارشنبه / ۷ آبان ۱۳۹۹ / ۱۸:۲۴
  • دسته‌بندی: خراسان جنوبی
  • کد خبر: 99080704673
  • خبرنگار : 50028

معاون وزیر بهداشت خبر داد:

افزایش ۳ برابری ظرفیت نمونه‌گیری کرونا در خراسان جنوبی

افزایش ۳ برابری ظرفیت نمونه‌گیری کرونا در خراسان جنوبی

ایسنا/خراسان جنوبی معاون درمان وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: خوشبختانه امکان انجام آزمایش کرونا برای مردم فراهم است و در خراسان جنوبی حداکثر ظرفیت آزمایش بیش از ۳۰۰ مورد روزانه انجام می‌شود که به زودی این ظرفیت دو تا سه برابر خواهد شد.

قاسم جان بابایی، امروز چهارشنبه ۷ آبان در حاشیه نشست ستاد دانشگاهی پیشگیری و کنترل ویروس کرونا در بیرجند اظهار کرد:راه جلوگیری از شیوع کرونا این است که حلقه‌های آن شکسته شود که این کار توسط مردم امکانپذیر است و درخواست داریم مردم همکاری بیشتری داشته باشند.

به گزارش ایسنا، وی افزود: اگر همه مردم ورود جدی کرده و بیماری را مدیریت کنند، از دو هفته بعد تا یک ماه دیگر شاهد کاهش روند بیماری از جمله در خراسان جنوبی خواهیم بود به حدی که به کمترین تعداد برسد.

معاون درمان وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بیان کرد: ویروس کرونا در کشور می‌تازد و در حال افزایش است و اگر مردم پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نکنند بدون شک گرفتار خواهند شد.

جان بابایی ادامه داد: خراسان جنوبی دارای روند رو به افزایش تعداد بستری و بیماران بدحال و فوتی کرونا است که البته این موضوع تنها مربوط به این استان نیست بله خراسان بزرگ و ۲۰ استان دیگر کشور نیز شرایط سختی دارند.

وی با اشاره به فصل برداشت محصول در برخی استان‌ها، افزود: در برخی شهرها که اکنون فصل برداشت زعفران، پسته یا سایر محصولات است متاسفانه میزان بیماری نیز افزایش یافته است؛ لذا ضروری است قبل از شروع به کار توسط کارگران از طریق بهداشت با پیگیری و نظارت فرمانداران این افراد بررسی شوند.

معاون وزیر بهداشت با بیان اینکه آن دسته از کارگرانی که دارای علائم مشکوک به کرونا هستند باید با مراجعه به مراکز بهداشت، تست کرونا انجام دهند، ادامه داد: درخواست داریم اگر در مراکز تجمعی و سایر مکان‌ها کارمند یا کارگری دارای علائم است برای انجام تست کرونا که رایگان انجام می‌شود، مراجعه کند و اگر تست وی مثبت شود بلافاصله جدا شود.

جان بابایی اظهار کرد: اگر در اداره یا محیط کارگری فردی کرونا داشته باشد و نسبت به آن بی توجه باشد، دیر متوجه شود یا با علائم سرماخوردگی و آنفلوآنزا اشتباه گرفته شود امکان دارد این فرد چند نفر دیگر را نیز آلوده کند.

وی ادامه داد: این موضوع سبب می‌شود ساختار کارگری یا کارمندی آن مجموعه به هم بریزد و تعطیل شود؛ همانطور که بانک‌های زیادی در کشور تعطیل شدند چون یک کارمند مبتلا مابقی را هم مبتلا کرد.

معاون درمان وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه به هر حال زیرساخت‌های ما محدود است و اگر بار بیماری بیش از ظرفیت ما شود و یک سری افراد پشت در بیمارستان بمانند، نگران خواهیم شد، تصریح کرد: به زودی منابع مالی به خراسان جنوبی اختصاص خواهد یافت.

جان بابایی با بیان اینکه این مدت تخت‌های آی. سی. یو در استان به میزان ۲۵ درصد افزایش یافته است و باز هم بیشتر خواهد شد، افزود: همچنین امکانات تشخیصی، نمونه‌گیری‌ها و تخت‌های بستری خراسان جنوبی افزایش خواهد یافت و منابعی نیز تا پایان ماه به دانشگاه علوم پزشکی بیرجند تزریق خواهد شد.

وی یادآور شد: مردم باید مراعات کنند و نشست‌های خانوادگی، تجمع‌ها و مراسم را برگزار نکنند یا با حداقل تعداد افراد برگزار شود.

دکتر جان بابایی، معاون درمان وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی به منظور بررسی وضعیت درمانی استان، به خراسان جنوبی سفر کرده است. بازدید از بیمارستان‌های شهرستان‌های بیرجند و قاینات و حضور در جلسه ستاد دانشگاهی کرونا ویروس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند از برنامه‌های این سفر است.

انتهای پیام