• پنجشنبه / ۸ آبان ۱۳۹۹ / ۱۲:۲۰
  • دسته‌بندی: فلسطین
  • کد خبر: 99080804957
  • خبرنگار : 71588

حماس: مهلت اسرائیل برای کاهش محاصره غزه رو به پایان است

حماس: مهلت اسرائیل برای کاهش محاصره غزه رو به پایان است

عضو دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی فلسطین "حماس" به تشریح جزئیات سفر هیات این جنبش به قاهره پرداخت.

به گزارش ایسنا، خلیل حیه، عضو دفتر سیاسی جنبش حماس در گفتگو با شبکه ماهواره‌ای الاقصی تاکید کرد، روابط جنبش متبوعش با مصر عمیق و ریشه‌ای است و در جریان این سفر در مورد پرونده های مهمی بحث و تبادل نظر شد.

حیه اظهار داشت، مصر در راس کشورهای حامی مساله فلسطین قرار دارد.

وی عنوان کرد، در جریان سفر هیات حماس به قاهره در مورد روابط دوجانبه، ساز و کارهای شراکت ملی، پایان دادن به دودستگی و اختلافات داخلی، چالش‌های پیش روی مساله فلسطین، محاصره غزه و تفاهمات آرام‌ سازی اوضاع در نوار غز گفتگو شد.

این رهبر حماس خاطر نشان کرد، مهلت جنبش متبوعش به رژیم صهیونیستی برای کاهش محاصره غزه رو به پایان است. وی گفت، مصر استثنائا هفته آینده گذرگاه زمینی رفح را بازگشایی خواهد کرد.

خلیل حیه تاکید کرد: سفرهای اخیر هیات حماس به ترکیه، روسیه و قطر به هیچ وجه مغایرتی با نقش محوری مصر در رابطه با فلسطین ندارد و بلکه موجب تقویت هرچه بیشتر آن در راستای خدمت به مساله فلسطین خواهد شد.

حیه خاطر نشان کرد: مصر قبل از هر کشور دیگری برای پیگیری مسائل مربوط به فلسطین قرار دارد و نقش بارز و پررنگی در بیشتر زمینه ها دارد و سفر هیات‌های حماس به دیگر کشورها هرگز به این معنا نیست که این جنبش از مصر و نقش آفرینی آن در پرونده های مربوط به فلسطین چشم پوشی کرده است.

وی عنوان کرد: مصر نقش بارز و پررنگی در مورد مساله فلسطین دارد و ما به ادامه هماهنگی‌ها با این کشور و تقویت روابط با آن مصمم هستیم و در سفر اخیر به قاهره پرونده آشتی ملی و رنج و محنت‌های مردم غزه را با مقامات مصری بررسی کردیم.

حیه افزود: گفتگوها بین حماس و فتح برای آماده سازی یک استراتژی ملی به منظور مقابله با چالش‌ها و تهدیدات پیش روی مساله فلسطین ادامه دارد و هر دو طرف بر محوری بودن نقش و جایگاه مصر در این زمینه اتفاق نظر دارند و مصر دروازه رسیدن ملت فلسطین به اهداف بزرگ خود است.

وی تاکید کرد: مصر از سال 2005 به طور مستقیم بر روابط فلسطینی فلسطینی نظارت داشته و اکنون ما در تلاش برای تقویت شراکت سیاسی و تدوین نقشه راه برای خروج از بحران های داخلی فلسطین با همکاری جنبش فتح هستیم و تحقق وحدت و آشتی ملی و شراکت سیاسی جزو استراتژی‌های اصلی حماس در مرحله کنونی است.

بنا بر این گزارش، سفر هیات حماس به ریاست صالح العاروری، نایب رئیس دفتر سیاسی حماس به قاهره که از چندین روز پیش آغاز شده بود، روز چهارشنبه به پایان رسید.

انتهای پیام