• شنبه / ۱۰ آبان ۱۳۹۹ / ۱۶:۳۰
  • دسته‌بندی: آسیا،خاورمیانه
  • کد خبر: 99081006319
  • خبرنگار : 71129

اعتصاب سراسری در کشمیر در اعتراض به قوانین جدید هند

اعتصاب سراسری در کشمیر در اعتراض به قوانین جدید هند

مغازه‌ها و مشاغل در بسیاری از بخش های کشمیر تحت کنترل هند امروز (شنبه) در اعتراض به قوانین جدید زمین از سوی دولت دهلی نو تعطیل شده‌اند.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، جدایی طلبان کشمیر تحت کنترل هند قانون جدید دهلی نو را که به هر هندی اجازه خرید زمین در این منطقه مورد مناقشه را می‌دهد، زیر سوال برده و خواستار اعتصاب سراسری در محکومیت این قانون شده‌اند.

نیروهای دولتی ضد شورش در خیابان‌های سرینگر، مرکز کشمیر گشت‌هایی راه انداخته و با معترضان ضد هندی درگیر شده‌اند. همچنین حمل و نقل عمومی در کشمیر تحت کنترل هند متوقف شده است.

گروه اصلی جدایی طلب کشمیر خواستار اعتصاب در اعتراض به قانون جدید زمین است که هند آن را روز دوشنبه گذشته اجرایی کرد و به هر هندی اجازه می‌دهد تا اقدام به خرید زمین در کشمیر کرده یا ارتش این کشور به صورت مستقیم زمین‌های در این منطقه را تصاحب کند. سیاستمداران حامی هند در کشمیر نیز این قانون را مورد انتقاد قرار داده و هند را متهم کردند که زمین‌های این منطقه را در معرض فروش گذاشته است.

این قانون جدید اکثر قوانینی را که حاکم بر حقوق محلی بودند پایان داد یا اصلاح کرده است. همچنین قوانین اصلاح اراضی مربوط به دهه  ۱۹۵۰ را که درباره توزیع مجدد اراضی بین کشاورزان بی زمین بود، ملغی کرده است.

این اقدام باعث نگرانی بیش از حد کشمیری‌ها و گروه‌های حقوق بشری شده که چنین قوانینی را یک پروژه تغییر جمعیتی می‌دانند که با هدف تغییر در جمعیت این منطقه اکثرا مسلمان نشین وضع شده است.

تا سال گذشته میلادی، هندی‌ها اجازه خرید ملک در منطقه کشمیر را نداشتند. اما در اوت ۲۰۱۹، دولت نارندرا مودی، نخست وزیر هند وضعیت ویژه کشمیر را لغو کرد و آن را به دو قلمروی فدرالی شامل "لداخ" و "جامو و کشمیر" تقسیم کرد.

قوانین جدید که بخشی از سری سیاست‌های ملی گرایانه حزب هندو است همچنین به ارتش هند اجازه داده تا هر منطقه‌ای را برای انجام عملیات، اهداف آموزشی یا مسکونی علیه شورشی‌های کشمیری "منطقه استراتژیک" اعلام کند.

دولت دهلی نو می‌گوید، این تصمیم با هدف پیشبرد توسعه و صلح در منطقه گرفته شده است.

انتهای پیام