• دوشنبه / ۱۹ آبان ۱۳۹۹ / ۰۹:۳۲
  • دسته‌بندی: خراسان رضوی
  • کد خبر: 99081912214
  • خبرنگار : 50378

تولیت آستان قدس رضوی تاکید کرد

مردم باید به‌صورت شفاف در جریان اقدامات و عملکرد آستان قدس باشند

مردم باید به‌صورت شفاف در جریان اقدامات و عملکرد آستان قدس باشند

ایسنا/خراسان رضوی تولیت آستان قدس رضوی با تأکید بر اینکه اعتماد مردم بزرگترین سرمایه آستان قدس رضوی است، نسبت به انعکاس اقدامات، عملکرد و مباحث مالی این نهاد مقدس در سامانه شفافیت آستان قدس رضوی تأکید کرد.

حجت الاسلام احمد مروی در جلسه با مدیران و معاونان آستان قدس رضوی ضمن تأکید بر تسریع فعال‌سازی سامانه شفافیت آستان قدس رضوی در کمترین زمان ممکن اظهار کرد: تمام دارایی‌ها و داشته‌های این آستان مقدس منشا مردمی دارد و متعلق به مردم است، لذا باید مردم به طور روشن در جریان اقدامات و عملکرد این آستان قدسی قرار گیرند.

وی هدف از ایجاد این سامانه را ارتقا اعتماد عمومی و سرمایه اجتماعی آستان قدس رضوی ابراز کرد: با ایجاد شفافیت به طور غیرمستقم به برخی سؤالات، ابهامات و شبهاتی که ممکن است در ذهن برخی از مردم باشد پاسخ می‌دهیم.

تولیت آستان قدس رضوی شفافیت در آستان قدس رضوی را موضوعی مسبوق به سابقه دانست و با تأکید بر اینکه مردم صاحبان اصلی این آستان مقدس هستند، عنوان کرد: هدف و مخاطب اصلی این سامانه توده مردم هستند، در کنار آن خواص و افرادی که توجه به موضوعات اقتصادی دارند نیز می‌توانند از این سامانه برای آگاهی خود استفاده کنند.

مروی اضافه کرد: متاسفانه عده‌ای به دنبال تقدس زدایی از نهادهای دینی و ضربه به ارزش‌های معنوی و فرهنگی مردم هستند. این سامانه با ایجاد شفافیت پاسخی به شبهات خواهد بود.

وی خطاب به مدیران و معاونان این نهاد گفت: صداقت صد در صدی اساس و اصلی است که باید با حساسیت در این سامانه مراعات شود و هیچ موضوع مبهمی نباید در این سامانه وجود داشته باشد.

تولیت آستان قدس رضوی با بیان اینکه آستان قدس رضوی یک بنگاه بزرگ اقتصادی نیست، بلکه یک بنگاه بزرگ خدماتی است، اظهار کرد: آستان قدس رضوی سازمان قدسی، مردم نهاد و خدمت محور است، در سامانه شفافیت تمام فعالیت‌های فرهنگی، علمی، خدماتی و اقتصادی آستان قدس رضوی باید بیان شود.

مروی با اشاره به ارادت مردم به آستان ملکوتی حضرت امام رضا(ع) عنوان کرد: شاید بیان فعالیت‌های وزارتخانه‌ها و نهادها برای مردم جذابیتی نداشته باشد، اما کوچکترین تحولات و اقدامات در این آستان مقدس برای مردم جذاب است زیرا این آستان مقدس را متعلق به خود می‌دانند.

وی با بیان اینکه هزینه‌های جاری آستان قدس رضوی در سامانه شفافیت باید در منظر مردم قرار بگیرد، عنوان کرد: سالانه حدود ۲۰۰ میلیون تشرف به این مکان مقدس انجام می‌شود، یک میلیون متر مربع جغرافیا این حرم مطهر است، برخی ابنیه این حرم مطهر قدمت ۸۰۰ ساله دارد، لذا نگهداری آن بسیار پر هزینه بوده که باید برای مردم بیان شود.

تولیت آستان قدس رضوی افزود: همچنین نذوراتی که مردم به بارگاه منور رضوی به ویژه در ضریح مطهر تقدیم می‌کنند با جزئیات و به شکل دقیق باید در سامانه شفافیت آستان قدس رضوی درج شود.

وی با بیان اینکه هیچ کار بشری بی‌نقص نیست و تنها خداست که می‌تواند کاری بدون نقص و عیب انجام دهد، از مدیران آستان قدس رضوی خواست سامانه شفافیت را در کمترین زمان ممکن راه اندازی کنند و عنوان کرد: قطعا این سامانه نقایصی خواهد داشت که به مرور و با اخذ نظرات و پیشنهادات مردم ان‌شاءلله کامل‌تر و بی‌نقص‌تر خواهد شد.
بر اساس گزارش آستان نیوز، وی در بخش دیگری از سخنان خود شفافیت را یک سیاست حکم‌رانی دینی خواند و متعلق به اسلام دانست و گفت: شفافیت موضوعی نیست که از غرب گرفته شده باشد، ما شفافیت را از حکومت‎های اسلامی پیامبر عظیم‌الشأن اسلام(ص) و امیرالمؤمنین علی(ع) آموخته‌ایم.

مروی پیامبر گرامی اسلام(ص) و امیرالمومنین علی(ع) را مصداق اتمم و اکمل عدالت خواند و با ذکر نمونه‌هایی از شفافیت در سیره این حضرات، افزود: گرچه حکومت‌های آن دوران پیچیدگی‌های امروز را نداشته، اما آنچه از بیت‌المال، غنائم جنگی و غیره بوده را شفاف و در منظر اصحاب تقسیم و توزیع ‌می‌کردند.

انتهای پیام