• چهارشنبه / ۲۱ آبان ۱۳۹۹ / ۰۸:۳۰
  • دسته‌بندی: همدان
  • کد خبر: 99082113915
  • خبرنگار : 50416

در راستای پیگیری مشکلات آب شرب روستاهای ملایر؛

آبرسانی به روستای «علی‌آباد دمق» ملایر ظرف یک ماه آینده

آبرسانی به روستای «علی‌آباد دمق» ملایر ظرف یک ماه آینده

ایسنا/همدان مسئول امور روستایی دفتر نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی از برگزاری نشست تخصصی به دعوت هادی بیگی‌نژاد، نماینده ملایر با حضور مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان همدان برای پیگیری مشکلات آب روستاهای این شهرستان خبر داد.

علی رسولی‌جوکار در گفت‌وگو با ایسنا، وصل شدن آب روستای علی آباد دمق را از مصوبات این نشست عنوان و تصریح کرد: با توجه به رفع موانع آبرسانی موجود در روستای زیرآبیه، مسئولان آبفای استان و شهرستان قول دادند ظرف یک ماه آینده با تکمیل پروژه مجتمع آبرسانی شهید شاملو، مشکل آب شرب روستای علی آباد دمق برطرف و پمپاژ آب از چاه حفر شده در روستای زیرآبیه به سمت علی آباد انجام شود.

وی با بیان اینکه اعتباراتی که تاکنون به پروژه سد کلان اختصاص داده شده عمرانی بوده است، اظهار کرد: با توجه به اعتبارات مطالعاتی تخصیص یافته به مجتمع های آبرسانی شهید شاملو و سد کلان با پیشنهاد آبفای استان مقرر شد بودجه ای با عنوان اعتبار اجرایی برای پیگیری و اتمام این پروژه ها در ردیف سازمان برنامه و بودجه کشور اختصاص داده شود.

رسولی‌جوکار به خشک و یا کم آب شدن چاه های روستاهای بهاره، کمری، الفاوت، زمان آباد و منگاوی اشاره و خاطرنشان کرد: با توجه به بالا بودن بستر زمین در این مناطق که سبب خشک و کم آب شدن قنات ها شده، در این جلسه مقرر شد کارشناسان استانی به همراه رئیس شرکت آبفای شهرستان برای بررسی فنی حفر چاه آب در این پنج روستا اعزام شوند تا جانمایی مناسبی برای حفر قنات های جدید داشته باشند.

این مقام مسئول افزود: با پیگیری های بیگی نژاد، نماینده مردم ملایر در خانه ملت از طریق وزارت نیرو مبلغ سه میلیارد تومان اعتبار برای بررسی و حفر قنات با جانمایی مناسب در این روستاها اختصاص داده شد.

وی ادامه داد: با توجه به بررسی های میدانی انجام گرفته، یکی از مشکلات عمده روستاهای اوچ تپه، گماسا، جوراب، دهلق، توسک علیا و سفلی، کیکله و ده چانه فرسودگی شبکه توزیع آب مصرفی در این مناطق است که مشکلات عدیده ای در زمنیه آبرسانی در این روستاها ایجاد کرده و سبب شده اهالی با قطعی چند روزه آب مواجه شوند.

رسولی‌جوکار از قول تأمین اعتبار به منظور اجرای سه کیلومتر اصلاح شبکه توزیع آب روستاهای نامبرده توسط معاونت برنامه و بودجه آبفا خبر داد و گفت: در راستای اجرای طرح های محرومیت زدایی کشور، اعتباری افزون بر ۴۵۰ میلیون تومان برای پروژه آبرسانی روستای حرم آباد تأمین شده است و در صورت موافقت اهالی، این روستا تحت پوشش شرکت آبفا قرار خواهد گرفت و اقدامات آبرسانی در آنجا اجرا می شود.

وی به مشکلات مخازن آب روستاهای علمدار، عشاق، بابلقانی، مالیچه و جوراب اشاره و تأکید کرد: با توجه به مشکلات مخازن آب این روستاها از قبیل شکستگی، عدم ظرفیت کافی و یا مشکلات بهداشتی، در این نشست مقرر شد اعتبار لازم برای احداث مخازن در این روستاها تأمین شود.

این مقام مسئول با بیان اینکه ظرفیت فاضلاب شهرستان ملایر پس از اتمام پروژه باید به ۳۵۰ لیتر بر ثانیه برسد، تصریح کرد: در حال حاضر این ظرفیت ۹۰ لیتر بر ثانیه است و چشم انداز ما این است که با پیگیری تخصیص صددرصدی اعتبار سال ۹۸ به ظرفیت ۱۵۰ لیتر بر ثانیه برسیم.

رسولی‌جوکار در پایان با اشاره به ریزش دیواره قنات در روستای ضربعلی، یادآور شد: لایروبی قنات این روستا و نیز اصلاح و تعمیر خطوط لوله گذاری انتقال آب آن از دیگر مصوبات این نشست بود.

انتهای پیام