• چهارشنبه / ۲۱ آبان ۱۳۹۹ / ۱۹:۱۴
  • دسته‌بندی: ایلام
  • کد خبر: 99082114707
  • منبع : نمایندگی ایلام

ورود کمیسیون امنیت ملی مجلس به وضعیت کرونایی ایلام/ آیا ایلام قرنطینه می‌شود؟

ورود کمیسیون امنیت ملی مجلس به وضعیت کرونایی ایلام/ آیا ایلام قرنطینه می‌شود؟

ایسنا/ایلام نماینده ایلام در مجلس شورای اسلامی از ورود کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی به بحران کرونا در ایلام خبر داد و گفت:  قرنطینه یک یا دو هفته‌ای ایلام شاید بهترین راه حل نباشد اما فوری‌ترین راه حل است. 

دکتر "سارا فلاحی" در گفت و گو با ایسنا، اظهار کرد: وضعیت سیاه کرونا در ایلام با ذوالنوری، رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس در میان گذاشته شد و ایشان نیز شرایط حاد استان ایلام را به همراه درخواست اینجانب به شورای عالی امنیت ملی و وزیر کشور ارسال کرد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه، از وزیر کشور خواستار قرنطینه ایلام شده‌ایم، گفت: با توجه به اینکه وزیر کشور ریاست کمیته اجتماعی-انتظامی ستاد مقابله با کرونا را بر عهده دارد می‌طلبد در رابطه با ایلام فکری عاجل و دستور قرنطینه آن را صادر کند تا مردم از شرایط بحرانی فعلی نجات یابند.

فلاحی با بیان این که قرنطینه هر چند بهترین راه حل نیست اما در این شرایط می‌تواند به ایلام کمک کند، عنوان کرد: قرنطینه نیاز به زیر ساخت و هزینه دارد و در شرایطی باید صورت بگیرد که فرد برای تامین مایحتاج از خانه بیرون نیاید ولی در عین حال شرایطی که در حال حاضر در استان ایلام وجود دارد جایی برای سکوت نمی‌گذارد و حتما باید کاری کرد.

عضو کمیسیون امنیت ملی تاکید کرد: قرنطینه دو هفته‌ای ایلام شاید بهترین راه حل نباشد اما فوری‌ترین راه حل است. در صورت انجام آن، فردی که بیماری زمینه‌ای ندارد اما مبتلا به کرونا شده، در خانه قرنطینه می‌شود و به دلیل آرامش، عدم آلودگی و رسیدگی‌های تغذیه‌ای که در منزل هست، روند بهبود زودتر اتفاق می‌افتد.

نماینده مردم استان ایلام در مجلس اجرای قرنطینه محدود را ممکن دانست و گفت: قرنطینه با وجود دانشگاه‌ها بخصوص دانشگاه علوم پزشکی، هلال احمر، دستگاه‌های خدماتی ، هلال احمر و نهادهای حمایتی قابل اجرا است چون هدف حفظ جان و سلامت مردم استان است.

فلاحی ادامه داد: یکی از راه حل‌ها این است که به هزینه آب و برق و گاز تخفیف داده شده؛ تعویق در پرداخت وام‌ها صورت گیرد و به جای بسته معیشتی به خانوارها مبلغی داده شود که بر اساس احتیاجات هزینه کنند تا روند مرگ و میر استان که شیب صعودی گرفته، کنترل شده و پایین بیاید.

سخنگوی فراکسیون زنان مجلس یازدهم تصریح کرد: متاسفانه اکثر کارکنان ادارات درگیر کرونا شدند و چون مدیران نمی پذیرند که کارمند سر کار نیاید، تعدادی از کارمندان بیماری خود را مخفی می‌کنند و طبق آمار کشوری و براساس جمعیت ایلام بیشترین میزان بستری و مرگ و میر در کشور را دارد.

فلاحی تاکید کرد: اگر قرنطینه امکان پذیر نیست یک پروتکل محلی با توجه به زیرساخت‌هایی که در استان هست اتخاذ شود تا با توجه به شرایط استان و آمار مرگ و میری که روند صعودی دارد، بتوان موضوع را مدیریت کرد.

فلاحی گفت: کرونا در ایلام شیوع و اپیدمی بسیار گسترده‌ای داشته و مردم هر روز شاهد مرگ عزیزان و جوانانشان هستند بنابراین قرنطینه به عنوان فوری‌ترین اقدام باید در دستور کار قرار گیرد زیرا می‌تواند به شدت راهگشا باشد.

وی با هشدار نسبت به اینکه ایلام در وضعیت فوق حاد سیاه کرونایی قرار گرفته‌ است، گفت: تعداد فوتی‌ها و مبتلایان بسیار بالا است و وضعیت امکانات بهداشتی و درمانی نامطلوب و نامناسب بوده و بهترین راهکار قرنطینه استان به مدت دو هفته است.

نماینده مردم استان ایلام در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر ضرورت تعطیلی ادارات استان، افزود: جای سوال است که با توجه به وضعیت بحرانی حوزه انتخابیه چرا قرنطینه آن در دستور کار قرار نمی‌گیرد.

فلاحی با بیان اینکه باید برای جان مردم اهمیت قائل شویم، ادامه داد: بسیاری از کادر پزشکی مبتلا به کرونا شدند و امکانات و تجهیزات مناسب وجود ندارد بنابراین نیاز است وزارت بهداشت، سایر دستگاه‌ها و ستاد مقابله با کرونا اقدامات مناسب را برای کنترل کرونا در حوزه انتخابیه و استان را در دستور کار قرار دهند.

وی افزود: لیستی از اقلام ضروری و مورد نیاز بیمارستان‌های ایلام به عنوان ارسال فوری به حوزه انتخابیه به ستاد مبارزه با کرونا داده شده است و در روزهای آینده وارد استان خواهند شد.

به گزارش ایسنا، طی سه روز اخیر آمار مرگ ناشی از بیماری کرونا در استان ایلام دو رقمی شده است و سه شهر ایلام، ایوان و چرداول در وضعیت سیاه کرونا قرار دارند. اضافه می‌شود امروز ۱۸ هزار و ۹۹۶ نفر مبتلای مثبت، ۴۶۶ مورد فوت، ۳۸۰ بیمار بستری و ۱۷ هزار و ۹۶ مبتلای بهبود یافته در طول دوره شیوع کرونا در استان ایلام به ثبت رسیده است.

انتهای پیام