• دوشنبه / ۲۶ آبان ۱۳۹۹ / ۱۰:۱۶
  • دسته‌بندی: خراسان رضوی
  • کد خبر: 99082617548
  • خبرنگار : 50378

رییس اداره امور هنری سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد:

دو سالانه ملی نقاشی شاهنامه فردوسی دریچه‌ای تازه در حوزه هنرهای تجسمی ایجاد خواهد کرد

دو سالانه ملی نقاشی شاهنامه فردوسی دریچه‌ای تازه در حوزه هنرهای تجسمی ایجاد خواهد کرد

ایسنا/خراسان رضوی رییس اداره امور هنری سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد گفت: برگزاری این دوسالانه سبب کسب تجارب خوب و کارآمد شده و دریچه تازه‌ای در حوزه هنرهای تجسمی باز می‌کند. هنر نقاشی معاصر ایرانی دارای وجوه متفاوتی است و هنرمندان می‌توانند با استفاده از این محورها، خلاقیت خود را شکوفا کرده و در نتیجه به آثار فاخر و جذابی برسیم.

بهزاد چوپانکاره در خصوص اولین دوسالانه ملی نقاشی شاهنامه فردوسی اظهار کرد: برای اولین بار است که در یک جشنواره هنری، به موضوع شاهنامه پرداخته می‌شود که به نوعی نوآوری در این حوزه است و برگزاری این دوسالانه ملی توسط شهرداری مشهد می‌تواند فعالیتی ارزشمند و فاخر جلوه کند.

وی افزود: برگزاری این دوسالانه سبب کسب تجارب خوب و کارآمد شده و دریچه تازه‌ای در حوزه هنرهای تجسمی باز می‌کند. هنر نقاشی معاصر ایرانی دارای وجوه متفاوتی است و هنرمندان می‌توانند با استفاده از این محورها، خلاقیت خود را شکوفا کرده و به آثار فاخر و جذابی برسیم.

رییس اداره امور هنری سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد بیان کرد: در واقع هنر معاصر یک هنر بدون حد و مرز است و یکی از خصلت‌های آن تعدد سبک است که کار را برای هنرمندان راحت تر می‌کند. شاهنامه بار تاریخی، فرهنگی و ملی وسیعی دارد و برپایی نمایشگاه آثار نقاشی و داوری آن ها بسیار سخت است.

چوپانکاره خاطرنشان کرد: این نخستین تجربه شهرداری مشهد، هیات داوران و هنرمندان است که در حوزه نقاشی به مجموعه داستان‌های اصیل شاهنامه بپردازند، کما اینکه شاهنامه به شدت در فرهنگ ما عمومیت دارد و می‌تواند هنرمندان مختلف را دربر بگیرد. شاهنامه فردوسی جز منظومه‌های اسطوره‌ای کشور ما است که هیچ وقت تکراری نمی‌شود.
وی اضافه کرد: این جشنواره با موضوعاتی همچون رزم و نبرد، شخصیت نگاری، پیکار نیکی و بدی، تراژدی، اسطوره‌ها، جغرافیای تاریخی، آیین‌ها و مناسک و نیایش‌ها در شاهنامه است.

رییس اداره امور هنری سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد در خصوص جوایز تصریح کرد: به سه اثر برگزیده به ترتیب نفر اول ۳۵۰ ، نفر دوم ۳۰۰ و نفر سوم ۲۵۰ میلیون ریال تعلق می‌گیرد. همچنین به هریک از آثار راه یافته به نمایشگاه مبلغ ۳۰ میلیون ریال و هیات انتخاب، پس از مرحله دوم داوری و از میان آثار راه یافته به نمایشگاه، تا ۲۷ اثر را به مبلغ حداکثر ۱۵۰ میلیون ریال انتخاب و خریداری می‌کنند.

بر اساس گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد، چوپانکاره گفت: در این جشنواره آقایان بهنام کامرانی، خسرو خسروی، جمشید حقیقت شناس و خانم‌ها فرح اصولی و معصومه مظفری به داوری آثار می‌پردازند. لازم به ذکر است که مرحله اول داوری یکم آذر ماه و مرحله دوم داوری ۱۵ آذر ماه سال جاری است، همچنین افتتاحیه نمایشگاه یک دی ماه و اختتامیه آن ۳۰ دی ماه خواهد بود.

انتهای پیام