• سه‌شنبه / ۲۷ آبان ۱۳۹۹ / ۲۲:۱۵
  • دسته‌بندی: خراسان رضوی
  • کد خبر: 99082719131
  • خبرنگار : 50249

همزمان با هفته کتاب انجام شد

اهدای ۳۶ هزار جلد کتاب به مراکز فرهنگی و اجتماعی توسط آستان قدس رضوی

اهدای ۳۶ هزار جلد کتاب به مراکز فرهنگی و اجتماعی توسط آستان قدس رضوی

ایسنا/خراسان رضوی سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی همزمان با هفته کتابخوانی ۳۶ هزار جلد کتاب را به مراکز فرهنگی و اجتماعی اهدا کرد.

حجت‌الاسلام سیدجلال حسینی، رئیس سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی، در حاشیه مراسم اهدای این منابع، خدمت فرهنگی را یکی از عرصه‌های خدمتی آستان قدس رضوی معرفی کرد که همواره مورد تاکید رهبر معظم انقلاب اسلامی و تولیت آستان قدس رضوی بوده است.

وی با بیان اینکه رشد و تعالی فرهنگی پایه و اساس همه تحولات جامعه است، تصریح کرد: تا زمانی که کتاب‌خوانی به عنوان فرهنگ رایج در کشور توسعه پیدا نکند، رشد فرهنگی صورت نخواهد گرفت چرا که مطالعه و کتاب‌خوانی زیربنای علم و دانش، دانایی، فرهنگ و هنر کشور است.

حسینی افزود: گام دوم انقلاب اسلامی ورود به مرحله خودسازی، جامعه‌پردازی و تمدن‌سازی است که این خود نیازمند توسعه فرهنگ، دانش و دانایی است.

رئیس سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی برنامه‌ها و خدمات متنوع کتابخانه‌ای اعم از خدمات آموزشی، آگاهی بخشی، اوقات فراغت، اطلاع‌رسانی و اشاعه دانش و خدمات تخصصی به محققان و پژوهشگران را در راستای توسعه و تعالی فرهنگ جامعه و تولید علم و دانش عنوان کرد و افزود: برای دستیابی به اهداف گام دوم انقلاب، نیازمند بهبود وضعیت فعلی سرانه مطالعه کشور هستیم که یک کار ویژه و جهادی را می‌طلبد.

وی همچنین با اشاره به نقش کتابخانه‌ها در عرصه خدمت فرهنگی گفت: کتابخانه‌های آستان قدس رضوی همواره در موضوع اهدای کتاب از سوی مردم و همچنین دریافت کتاب به صورت اهدایی یا امانت بلند مدت از سوی نهادها و موسسات و مراکز فرهنگی مورد توجه و مراجعه بوده است.

حسینی تصریح کرد: در سال‌های اخیر با توجه به افزایش حجم مراجعه‌ها و اعلام نیازها، سازمان این وظیفه را به کتابخانه سیار محول کرد تا کتابخانه سیار علاوه بر وظایف ذاتی خود که تحویل منابع اطلاعاتی به اعضای خود شامل افراد ناتوان و کم‌توان، افراد سال‌خورده، اساتید و مدرسان دانشگاهی و... است وظیفه اهدا و امانت کتاب به سازمان‌ها و نهادهای درخواست کننده را هم به انجام رساند.

به گزارش آستان نیوز، در نیمه نخست سال جاری نیز قریب به ۳۰ هزار نسخه کتاب به صورت اهدا و یا امانت بلندمدت به مراکز درخواست کننده ارسال شده است.

انتهای پیام