• دوشنبه / ۳ آذر ۱۳۹۹ / ۲۱:۲۴
  • دسته‌بندی: فلسطین
  • کد خبر: 99090302642
  • خبرنگار : 71145

هشدار گروه‌های فلسطینی نسبت به همراهی عربستان با قطار عادی سازی روابط

هشدار گروه‌های فلسطینی نسبت به همراهی عربستان با قطار عادی سازی روابط

گروه‌های فلسطینی نسبت به خطر همراه شدن عربستان سعودی با قطار عادی سازی روابط با دشمن صهیونیستی پس از انتشار خبر سفر بنیامین نتانیاهو به این کشور و دیدار با محمد بن سلمان ولیعهد عربستان در شهر نیوم به شدت هشدار دادند.

به گزارش ایسنا، به نقل از مرکز اطلاع رسانی فلسطین، یواو گالانت وزیر آموزش رژیم صهیونیستی در گفت‌وگو با رادیو ارتش رسما خبر سفر مخفیانه نتانیاهو به عربستان را تایید کرده است.

رسانه‌های صهیونیستی امروز دوشنبه اعلام کردند که نتانیاهو و یوسی کوهن رئیس موساد دیروز یکشنبه مخفیانه به عربستان سفر کرده و دیداری با محمد بن سلمان و مایک پامپئو وزیر خارجه آمریکا در شهر نیوم داشته‌اند.

روزنامه آمریکایی "وال استریت ژورنال" نیز به نقل از دو نفر از مشاوران دولت عربستان خبر سفر نتانیاهو به این کشور و دیدار با بن سلمان را تایید کرده است.

این در حالی است که وزیر خارجه عربستان در توییتی مدعی شده بود که این اخبار صحت ندارد و هیچ مقام اسرائیلی در نشست روز گذشته در شهر نیوم حضور نداشته و این دیدار صرفا با حضور مقامات عربستانی و آمریکایی انجام شده است.

واکنش فلسطینیان

در همین راستا، سامی ابوزهری از رهبران حماس تاکید کرد که سفر نتانیاهو به عربستان اگر صحت داشته باشد، بسیار خطرناک است.

ابوزهری تصریح کرد که عربستان سعودی باید در مورد این سفر که اهانت به امت و نادیده گرفتن حقوق ملت فلسطین است، توضیح دهد.

از سوی دیگر، قیس عبدالکریم معاون دبیر کل جبهه دموکراتیک برای آزادی فلسطین نیز تاکید کرد که همسویی عربستان با قطار عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی موجب شکافی عمیق در موضع عربی خواهد شد.

عبدالکریم خاطر نشان کرد که تا این لحظه مقامات عربستان این خبر را رسما تایید نکرده‌اند.

وی افزود: ما اطمینان داریم که تلاش‌هایی برای کشاندن عربستان به سمت عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی در جریان است و این اقدامات بسیار خطرناک و مضر است.

قیس عبدالکریم اظهار کرد: همسویی با این اقدامات و تلاش‌ها به شکاف عمیق در موضع عربی منتهی خواهد شد و اثراتی به مراتب خطرناک‌تر از عادی سازی روابط امارات و بحرین در پی خواهد داشت.

عبدالکریم از عربستان سعودی خواست با عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی مخالفت کرده و به مواضع قبلی خود که اعلام کرده بود، پایبند باشد.

این در حالی است که عربستان سعودی اعلام کرده که به طرح صلح عربی که متضمن تشکیل کشور فلسطین در مرزهای سال ۱۹۶۷ باشد پایبند است و تا آن زمان صلح با "اسرائیل" ممکن نخواهد بود.

اسامه حمدان عضو دفتر سیاسی جنبش حماس در گفت‌وگوی ویژه با سایت "عربی ۲۱"  تاکید کرد که تقلای برخی کشورهای عربی برای عادی سازی روابط با دشمن صهیونیستی، قبل از اینکه موجب تضعیف مساله فلسطین شود، این کشورها را ضعیف و منزوی می‌کند.

حمدان اشاره کرد که این کشورها به زودی درمی‌یابند که با این کار خود را ضعیف و منزوی کردند و قطعا پشیمان خواهند شد، زیرا صهیونیست‌ها صرفا از این کشورها به عنوان وسیله‌ای برای پیشبرد اهداف و پروژه‌های خود استفاده می‌کنند.

حمدان خاطر نشان کرد که عادی سازی روابط تنها به معنی برقراری روابط بین دو طرف نیست، بلکه این مسیری است که در نهایت به خدمت به دشمن صهیونیستی و ایجاد چالش‌هایی پیش روی جریان‌های فعال و پویا در منطقه منتهی خواهد شد.

وی عنوان کرد که عادی سازی روابط با دشمن صهیونیستی و تکیه بر آن به هیچ بهانه‌ای قابل توجیه نیست.

جنبش جهاد اسلامی نیز در بیانیه‌ای در واکنش به سفر بنیامین نتانیاهو به عربستان تاکید کرد: ما استقبال از این جنایتکار تروریست در عربستان را به شدت محکوم می‌کنیم.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی فلسطین، در این بیانیه آمده است: این سفر مخفیانه که رسانه‌های صهیونیستی آن را فاش کردند، انحطاط سیاسی و عقب‌گرد از اصول و آرمان‌ها، خیانت به قدس، مکه مکرمه و مدینه منوره و مسجد مبارک الاقصی به عنوان قبله نخست مسلمانان و سومین حرم شریف است که نتانیاهو و دولت و ارتش جنایتکار آن درصدد سیطره بر آن و تخریب این مسجد مبارک هستند.

جهاد اسلامی افزود که اینگونه سفرها و عادی‌سازی روابط با کشوری که مسؤول حراست از مهم‌ترین مقدسات جهان اسلام است، دشمن صهیونیستی را بیش از پیش به ادامه سیاست‌های خبیثانه خود در سرزمین مقدس فلسطین تشویق می‌کند.

این جنبش تاکید کرد: ما هشدار می‌دهیم که چنین سفری ممکن است مقدمه‌ای برای تشدید تجاوزات و جنایات علیه ملت فلسطین، امت اسلام و مقدسات آن باشد.

انتهای پیام