• سه‌شنبه / ۴ آذر ۱۳۹۹ / ۰۹:۴۵
  • دسته‌بندی: کرمانشاه
  • کد خبر: 99090402817
  • خبرنگار : 50184

این‌کار 50 درصد تمرینات وررشی را بی‌اثر می‌کند

این‌کار 50 درصد تمرینات وررشی را بی‌اثر می‌کند

ایسنا/کرمانشاه مدیر پایگاه قهرمانی و مرکز استعدادیابی اداره کل ورزش و جوانان استان کرمانشاه گفت: تغذیه سریع پس از ورزش کردن باعث می شود تا ۵۰ درصد از تمرینات ورزشی بی اثر شود.

محمود روشنی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به برخی اشتباهات تغذیه‌ای ورزشکاران، اظهار کرد: از نظر علمی ورزشکاران از حدود دو ساعت و نیم قبل از شروع تمریناتشان باید از خوردن مواد پروتئینی همچون گوشت، مرغ، ماهی، تخم مرغ و قارچ پرهیز کنند.

وی افزود: همچنین مصرف کربوهیدرات هایی مانند ماکارونی، نان، برنج، شیرینی و بیسکویت هم از حدود یک ساعت و نیم قبل از شروع تمرین ممنوع است.

این کارشناس ارشد فیزیولوژی ورزشی تاکید کرد: خالی بودن معده حین ورزش به بدن ورزشکار کمک می کند تا درگیر هضم غذا نشود و با تعطیل شدن گوارش، فقط خون در اختیار جریانات ورزشی قرار می گیرد.

وی افزود: پس از نظر علمی هرچیزی که نیاز به گوارش و هضم دارد، غیر از آب خالص و آب پنج درصد قندی(یک لیتر آب، پنجاه گرم شکر، دو قاشق آبلیمو، یک قاشق چایخوری سرخالی نمک) قبل و حین وررش برای ورزشکاران ممنوع است.

روشنی اضافه کرد: اگر وررشکاری هم حین ورزش تغذیه ای داشته باشد، از آنجایی که بدن درگیر گردش خون بالا شده برای همین هیچ هضمی صورت نمی گیرد و دفع می‌شود.

وی در ادامه به اصول تغذیه ای برای وررشکاران بعد از تمرینات ورزشی هم پرداخت و گفت: از نظر علم ورزش، بدن فرد ورزشکار از حدود 30 دقیقه تا یکساعت پس از انجام تمرینات ورزشی به ریکاوری، دفع سموم تولید شده در بدن و بازسازی دخایر از دست رفته می‌پردازد.

مدیر پایگاه قهرمانی کرمانشاه اضافه کرد: برخلاف آنچه ورزشکاران تصور می کنند، بازسازی ذخایر از دست رفته بدن از طریق گوارش و هضم غذا نیست، بلکه از چربی های ذخیره شده و منابع بدن استفاده می‌شود.

وی تاکید کرد: همچنین تا 45 دقیقه بعد از ورزش کردن، بدن مشغول ترمیم عضلات و آسیب هایی است که حین ورزش به بدن وارد شده، بنابراین باید این فرصت را به بدنمان بدهیم که خودش را بازسازی کند.

 این کارشناس ارشد فیزیولوژی ورزشی گفت: درصورتی که ورزشکاری بعد از تمرینات ورزشی سریع تغذیه داشته باشد، تنها باعث بی اثر شدن 50 درصد از تمریناتش شده و فقط عذاب تمرینات وررشی را بدون نتیجه کشیده است.

وی افزود: پیامد چنین رفتاری با بدن هم چیزی جز مشکلات گوارشی، فیزیوتراپی و پارگی و آسیب دیدگی عضلات در جلسات تمرینی بعدی نخواهد بود.

روشنی در پایان بااشاره به گره خوردگی اقتصاد و ورزش در دنیا، عنوان کرد: وجود بوفه ها و فروشگاه هایی با خوراکی های رنگارنگ در باشگاه ها و مجموعه های ورزشی باعث شده تا برخی مربیان و مدیران باشگاه تنها برای کسب درآمد و بدون توجه به نظریه های علمی ورزشی این تفکر را به ورزشکاران القاء کنند که می توانند قبل، حین و بعد از ورزش تغذیه داشته باشند که پیامدهای منفی آن بعدها بر بدن ورزشکاران آشکار می‌شود.

انتهای پیام