• سه‌شنبه / ۴ آذر ۱۳۹۹ / ۱۶:۱۳
  • دسته‌بندی: فرامنطقه ای
  • کد خبر: 99090403383
  • خبرنگار : 71588

رایزنی ماکرون و حمدوک درباره سودان و تحولات اتیوپی

رایزنی ماکرون و حمدوک درباره سودان و تحولات اتیوپی

رئیس جمهوری فرانسه و نخست وزیر سودان، جامعه جهانی را به اهتمام ورزیدن به درگیری دایر در اتیوپی که ده‌ها هزار تن از آنها به سودان آمدند، ترغیب کردند.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه در جریان تماسی تلفنی با عبدالله حمدوک، نخست وزیر سودان متعهد به حمایت از روند صلح در سودان به خاطر دستیابی به راهکار فراگیر و ادامه‌دار شد.

ماکرون در جریان این گفت‌وگوی تلفنی بر حمایت از روند انتقالی سودان تأکید کرد.

رئیس جمهوری فرانسه همچنین تأکید کرد که کشورش کنفرانسی برای جذب سرمایه‌گذاری‌های خارجی برگزار می‌کند.

ماکرون و حمدوک همچنین در خصوص بحران سد النهضه به بحث و تبادل نظر پرداختند و بر لزوم دستیابی به توافقی فوری که منافع کشورهای سودان، مصر و اتیوپی را در نظر داشته باشد، تأکید کردند.

رئیس جمهوری فرانسه و نخست وزیر سودان همچنین به بررسی بحران منطقه «تیگرای» اتیوپی پرداختند و بر ضرورت اهتمام جامعه جهانی به رخدادهای کنونی به ویژه در بحبوحه ورود ده‌ها هزار تن از پناهجویان اتیوپیایی از طریق مرزهای سودان تأکید کردند.

ماکرون در جریان این گفت‌وگوی تلفنی تصریح کرد که کشورش در روند ارزیابی نیازهای آوارگان اتیوپیایی به ویژه با نزدیک شدن به فصل زمستان و شیوع ویروس کرونا مشارکت خواهد کرد.

مقامات سودانی پیشتر اعلام کرده بودند که تعداد پناهجویان اتیوپیایی فراری از جنگ در اقلیم «تیگرای» به ۴۵ هزار تن رسیده است.

سازمان ملل و اتحادیه آفریقا نسبت به احتمال امتداد جنگ و درگیری‌ به مناطق دیگر اتیوپی و ایجاد بی‌ثباتی در منطقه شاخ آفریقا ابراز نگرانی کردند.

در نتیجه این درگیری‌های نظامی در اتیوپی که از چهارم نوامبر سال جاری میلادی آغاز شده است هزاران اتیوپیایی به سمت مرزهای شرقی سودان رفته‌اند.

انتهای پیام