• سه‌شنبه / ۴ آذر ۱۳۹۹ / ۱۶:۴۳
  • دسته‌بندی: کهگیلویه و بویراحمد
  • کد خبر: 99090403419
  • خبرنگار : 50311

مسئول تجهیزات پزشکی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج خبر داد

وضعیت اکسیژن بیمارستان‌های کهگیلویه و بویراحمد

وضعیت اکسیژن بیمارستان‌های کهگیلویه و بویراحمد

ایسنا/کهگیلویه و بویراحمد مسئول تجهیزات پزشکی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج توضیحاتی در خصوص مباحث مطروح شده در خصوص کمبود و چالش‌های موجود در تامین اکسیژن بیماران کرونایی بیمارستان شهید جلیل یاسوج در فضای مجازی ارائه کرد.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج، زهرا محمدی در این خصوص عنوان کرد:

۱_ بیمارستان شهید جلیل در سال ٩٨با ظرفیت پیش بینی شده شده ٢٩٤ تخت افتتاح شد. ارزیابی و ظرفیت سنجی اکسیژن مورد نیاز براساس تعداد تخت های بستری، ویژه و اتاق عمل صورت می‌گیرد که در زمان افتتاح بیمارستان قرار بر این بود که بیمارستان در چند فاز بهره برداری شود بر این اساس یک دستگاه اکسیژن ساز ۶۰۰ لیتر بر دقیقه برای بیمارستان تهیه شد.
این دستگاه در حالت عادی پاسخگوی نیاز مرکز می‌بود هرچند که در پیش‌بینی اولیه تعداد دو دستگاه اکسیژن ساز ۶۰۰ لیتر  بر دقیقه در نظر گرفته شده بود به دلیل بهره‌برداری فاز به فاز و عدم تامین اعتبار فقط یک دستگاه خریداری شد.
لازم به ذکر است که طبق استانداردهای بیمارستانی همه بیمارستان‌ها باید از سه شیوه تامین اکسیژن بهره‌مند باشند؛
۱-دستگاه اکسیژن ساز ۲- مخزن اکسیژن مایع و ۳- کپسول اکسیژن

۲_ پس از انتخاب بیمارستان شهید جلیل به عنوان بیمارستان ریفرال کرونا در استان، اقدامات و پیش‌بینی‌های لازم در خصوص افزایش ظرفیت اکسیژن صورت گرفت اما همزمان با فراگیر شدن کروناویروس در کشور، تقاضای کل بیمارستان‌های کشور برای دستگاه اکسیژن ساز خیلی بالا رفت که این میزان تقاضا با توان تولید و واردات کشور همخوانی نداشت و تامین دستگاه‌های اکسیژن ساز در وزارت بهداشت بر اساس میزان درگیر بودن هر شهر اولویت بندی شد.
از آنجا که استان کهگیلویه و بویراحمد نسبت به سایر استان‌ها دیرتر به وضعیت قرمز رسید، تخصیص اعتبار دستگاه‌ها در اواخر تیرماه صورت گرفت. در آن موقع هیچ شرکتی دستگاه آماده تحویل نداشت و هرآنچه که تولید می‌شد به شهرها و استان‌هایی که در شرایط بحرانی‌تر بودند پیش فروش شده بود.

۳_ در تاریخ ۱۲ مردادماه ۹۹ قرارداد خرید مخزن اکسیژن با اصفهان که تنها تولید کننده مخزن مایع بود توسط دانشگاه بسته شد. یک مخزن ٣٠تن کرایوژنیک برای بیمارستان شهید جلیل، یک مخزن ٣٠تن کرایوژنیک برای بیمارستان امام خمینی دهدشت و یک مخزن ٢٠تن کرایوژنیک برای بیمارستان شهید رجایی گچساران خریداری شد اما به دلیل تقاضای زیاد دانشگاه‌ها، زمان تحویل دستگاه سه ماه پس از انعقاد قرارداد اعلام شد.

به موازات این موضوع کلیه تخت‌های بخش‌های ویژه بیمارستان جلیل به کپسول اکسیژن مجهز شدند و همچنان نیز در حال افزایش تعداد کپسول‌ها هستیم. همچنین تا زمان تحویل دستگاه یک مخزن ۶ تنی از شرکت امانت گرفته شد که تامین اکسیژن آن توسط تنها شرکت اکسیژن ساز استان انجام می‌گرفت.
طی بازدیدی که از طرف استاندار و ریاست دانشگاه  صورت گرفت مقرر شد روزانه ۱.۵ تن اکسیژن تحویل بیمارستان شهید جلیل شود.
هفته گذشته و با رایزنی های مسئولین دانشگاه ٢٠تن اکسیژن مایع از اصفهان تهیه و ذخیره شد. همچنین با پیگیری های مسئولین دانشگاه، دانشگاه علوم پزشکی  یاسوج در لیست وزارت بهداشت، جهت تامین اکسیژن مایع از طرف شرکت‌های پتروشیمی معادل ٨٠تن و به صورت تامین ١٥روزه به صورت رایگان قرار گرفت.

۴_ علاوه بر موارد فوق، مجددا مکاتبات یک دستگاه دیگر اکسیژن ساز  ١٢٠٠لیتر با وزارت بهداشت صورت گرفت  که قول مساعد جهت تامین آن داده شده است.
در حال حاضر کلیه مراکز درمانی کشور با بحران اکسیژن مواجه هستند و این موضوع به دلیل افزایش روز افزون بیماران کرونایی و به طبع آن نیاز بیماران به اکسیژن است اما همه مسئولین و مدیران دانشگاه به جد پیگیر رفع این مشکلات و راه اندازی دستگاه‌های ‌جدید هستند ‌و این موضوع در شرایط فعلی دغدغه اصلی دانشگاه است.
ان شاالله تا هفته اینده مخزن ٣٠تنی شهید جلیل نیز نصب و راه اندازی و مشکلات این حوزه برطرف خواهد شد.

انتهای پیام