• چهارشنبه / ۵ آذر ۱۳۹۹ / ۱۱:۵۴
  • دسته‌بندی: آسیا،خاورمیانه
  • کد خبر: 99090503944
  • خبرنگار : 71592

لوموند: بن سلمان دنبال دوستی با بایدن است

لوموند: بن سلمان دنبال دوستی با بایدن است

روزنامه لوموند فرانسه نوشت، هدف ولیعهد عربستان از همگرایی و دوستی با رژیم صهیونیستی به دست آوردن دوستی رئیس جمهوری منتخب آمریکاست.

به گزارش ایسنا، به نوشته این روزنامه فرانسوی، صحبت از دیدارهای مستقیم محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان و بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی مساله تازه ای نیست، آنچه که تازگی دارد این است که این دیدارها برای اولین بار تایید می شوند. تایید این دیدارها پس از آن صورت می گیرد که با میانجیگری دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا و موافقت ضمنی بن سلمان موجی از عادی سازی روابط کشورهای عربی؛ امارات، بحرین و سودان با رژیم صهیونیستی به راه افتاد.

لوموند نوشت، طرح صلح عربی که توسط رهبران عرب تصویب شده، مانعی بزرگ در برابر بن سلمان است که جزء نسل جدیدی از رهبران عرب است که احتیاط رهبران قدیمی تر در مورد رژیم صهیونیستی را نمی پذیرند. به همین دلیل ولیعهد سعودی اصلا با خلاص شدن از این طرح عمویش عبدالله مخالفتی ندارد.

ظاهرا ولیعهد عربستان که پدرش امتیازات زیادی به او داده و دستش را باز گذاشته، به دو دلیل لازم می بیند به رژیم صهیونیستی نزدیک شود، نخست: خصومت مشترک با ایران و دوم: شیفتگی بن سلمان به تکنولوژی رژیم صهیونیستی. به نظر می رسد شهر نیوم در ساحل دریای سرخ هم به همگرایی این دو مقام ارتباط دارد زیرا نتانیاهو می خواهد اسرائیل را در ساخت شهر نیوم شریک کند که قرار است تکنولوژی مدرن مثل ماشین های پرنده و ربات ها در آن به کار گرفته شوند.

این روزنامه بن سلمان را "دلفین عربستان" توصیف کرد که نیاز دارد جو بایدن، رئیس جمهوری منتخب آمریکا را از طریق برقراری روابط با رژیم صهیونیستی متقاعد کند. زیرا از طرفی بایدن تهدید کرده روابط با عربستان را مجددا ارزیابی می کند و از طرفی هم همه مستبدین خاورمیانه می دانند که کسی که به رژیم صهیونیستی نزدیک شود مهر و عطوفت کاخ سفید را به دست می آورد.

لوموند نوشت، احتمال دارد در دیدار بن سلمان و نتانیاهو پرونده ایران و احیای برجام هم بررسی شده باشد، موضوعی که رژیم صهیونیستی را نگران کرده است.

انتهای پیام