• چهارشنبه / ۵ آذر ۱۳۹۹ / ۱۲:۰۹
  • دسته‌بندی: جامعه، شهری
  • کد خبر: 99090503969
  • خبرنگار : 71368

پیشنهاد مترو به بانک رفاه درباره آزادسازی پول اوراق مشارکت

پیشنهاد مترو به بانک رفاه درباره آزادسازی پول اوراق مشارکت

مدیرعامل شرکت مترو به مدیران بانک رفاه پیشنهاد داد در مورد تعیین‌تکلیف آزادسازی نیمی از مبلغ ۱۵۰۰ میلیارد تومان اوراق مشارکت سال ۱۳۹۸ که بازپرداخت اصل و سود آن به همراه تضامین مربوطه قانونا بر عهده دولت است، از بانک مرکزی استعلام بگیرند.

به گزارش ایسنا، علی امام در حاشیه بازدید از ایستگاه امیرکبیر با بیان اینکه شرط اصلی برای افتتاح ۱۱ ایستگاه مترو تا پایان سال جاری، واریز به موقع و هرچه سریعتر مبلغ ۱۰۰۰ میلیارد تومان سهم مترو از پول اوراق مشارکت سال ۱۳۹۸ توسط بانک عامل است است، گفت: طبق قانون، بانک عامل می‌تواند با استناد به سهم ۵۰ درصدی دولت در باز پرداخت اصل و سود اوراق، بدون نیاز به وثایق شهرداری تهران، مبلغ ۷۵۰ میلیارد تومان از وجوه را در اسرع وقت آزاد کند.

وی افزود: در این زمینه مسئولان بانک رفاه که اتفاقا همکاری خوبی با شهرداری تهران داشته‌اند، می‌توانند از مدیران اعتباری بانک مرکزی استعلام بگیرند تا بدون دغدغه و نگرانی از بابت رعایت قوانین بانکی، ۵۰ درصد پول اوراق مشارکت که تضامین آن بر عهده دولت است را آزاد کنند.

امام ادامه داد: در واقع آنچه بانک مرکزی در مورد وثیقه‌گذاری اوراق مشارکت وضع کرده است، برای محکم‌کاری بوده، اما سازمان بازرسی کل کشور به همین مورد هم ایراد گرفته که چرا بانک مرکزی شهرداری‌ها را ملزم به سپردن ۱۰۰ درصد وثیقه‌های اینچنینی کرده است. به تعبیر دیگر آنها هم معتقدند وقتی در قانون انتشار اوراق مشارکت قید شده که دولت باید ضمانت پرداخت اصل و سود ۵۰ درصد وجوه را تامین کند، یعنی وثیقه‌گذاری آن هم بر عهده دولت است و نباید برای این مورد مجددا از شهرداری‌ها طلب وثیقه شود.

مدیرعامل متروی تهران گفت: در نهایت با یک نامه‌نگاری ساده و استعلام از بانک مرکزی، به نظر می‌رسد امکان آزادسازی ۷۵۰ میلیارد تومان پول اوراق مشارکت سال ۱۳۹۸ به راحتی و بدون نیاز به وثیقه‌گذاری شهرداری تهران برای ۵۰ درصد سهم دولت، میسر خواهد شد و امیدواریم این اتفاق رخ دهد.
انتهای پیام