• شنبه / ۸ آذر ۱۳۹۹ / ۱۲:۱۲
  • دسته‌بندی: آسیا،خاورمیانه
  • کد خبر: 99090805838
  • خبرنگار : 71496

تحلیلگر سیاسی رژیم صهیونیستی: انتخابات چهارم برگزار می‌شود/ دولت وارد آشوب واقعی شده است

تحلیلگر سیاسی رژیم صهیونیستی: انتخابات چهارم برگزار می‌شود/ دولت وارد آشوب واقعی شده است

کارشناس مسائل سیاسی در کنست در مقاله ای با اشاره به تشدید اختلافات در دولت ائتلافی اسرائیل و تهدیدهای گاه و بیگاه دو طرف برای انحلال دولت نوشت که احتمال برگزاری انتخابات چهارم در تل آویو به رغم مخالفت گانتس و نتانیاهو قوی است.

به گزارش ایسنا، موران آزولای، کارشناس مسایل حزبی و سیاسی در کنست (پارلمان رژیم صهیونیستی) در مقاله خود در روزنامه عبری زبان " یدیعوت آحارونوت" نوشت: نتانیاهو و اعضای لیکود بارها و بارها تهدید به برگزاری انتخابات کرده‌اند.

به گفته اطرافیان نتانیاهو، تهدیدهای او با افزایش تمایلش به محرومیت بنی گانتس از نخست وزیری دوره ای، شدیدتر هم شده‌اند.

این امر حزب آبی-سفید را تحت فشار بیشتری قرار داده و به همین دلیل واکنش گانتس آشکار و صریح و حاوی تهدیدهای شدید علیه نتانیاهو است؛ به این امید که از او امتیازهایی برای آینده بگیرد.

آزولای در ادامه مقاله خود نوشت: مشکلی که در حزب آبی-سفید وجود دارد این است که وقتی برخی از اعضای این حزب تهدیدهایی را مطرح می‌کنند، سایر رهبران آبی-سفید آنها را همراهی نمی‌کنند و همین مساله موجب شده نتانیاهو تصور کند او فقط با تهدیدهایی تاکتیکی روبه‌رو است هرچند که اطرافیانش به او هشدار می‌دهند در حال حاضر انتخابات بدترین اتفاق برای او است زیرا کرونا همچنان ادامه دارد و احتمال آغاز موج سوم این بیماری هم هست.

این نویسنده اسرائیلی افزود: شرایط همانند دوره‌های انتخاباتی قبل روشن نیست و مشخص نیست که اعتراضی به رای‌گیری خواهد بود یا خیر. همچنین معلوم نیست چه کسی علیه چه کسی تبلیغ خواهد کرد اما اگر نفتالی بنت بتواند ۱۵ کرسی و یا بیشتر را حفظ کند، حامل این هشدار برای نخست وزیر است که احتمال دارد جایگاه خود را از دست بدهد چرا که نفتالی بنت، یائیر لاپید، آویگدور لیبرمن و بنی گانتس در واقع گزینه های اصلی برای جایگزینی نتانیاهو هستند.

این کارشناس مسایل حزبی و سیاسی رژیم صهیونیستی در ادامه تاکید کرد: درباره تصویب بودجه که سرنوشت دولت را تعیین خواهد کرد، گانتس مشکلی با جدول زمانی که وزارت دارایی برای او تعیین کرده، ندارد اما او به دنبال تعهدی مکتوب است که بتواند تردیدها درباره سوء نیت‌های نتانیاهو را از بین ببرد.

این کارشناس نوشت: با درنظر گرفتن این مسائل، باید گفت رفتن به پای صندوق‌های رای‌ در دسامبر مساله‌ای گریز ناپذیر است، هر چند که لیکود و آبی-سفید اتفاق نظر دارند اگر این انتخابات برگزار شود، نتیجه اتفاقات دشواری خواهد بود و در واقع هر دو این گزینه را نمی‌خواهند. همچنین دولت "اسرائیل" با توجه به مشغولیت شدید به موضوع انحلال کنست و نیز آمادگی‌های احزاب برای انتخابات پارلمانی جدید، شاهد اختلاف نظرهای جدیدی در مورد اقدامات مناسب برای مبارزه با ویروس کرونا است به شکلی که برخی موافق و برخی مخالف افتتاح دستگاه آموزشی هستند.

او در پایان نیز نوشت: در سایه این اختلافات سیاسی و حزبی، برخی وزرا معتقدند این اولین بار از زمان نخست وزیری نتانیاهو است که او کنترل مسیر حرکت کابینه و برنامه‌های آن را از دست داده و بر خلاف نظر خود مجبور شده رای‌گیری برگزار کند و این به معنای ورود کابینه به یک آشوب واقعی است.

انتهای پیام