• یکشنبه / ۹ آذر ۱۳۹۹ / ۱۰:۵۴
  • دسته‌بندی: فرامنطقه ای
  • کد خبر: 99090906643
  • خبرنگار : 71605

اخراج سفیر صربستان از مونته‌نگرو به اتهام دخالت در مسائل داخلی

اخراج سفیر صربستان از مونته‌نگرو به اتهام دخالت در مسائل داخلی

سفیر صربستان در مونته‌نگرو از سوی دولت مونته‌نگرو به عنوان "عنصر نامطلوب" اعلام شد. صربستان با این اقدام مقابله‌به‌مثل کرد، اما اختلاف بین این دو کشور که زمانی متحدان نزدیک بودند، ممکن است دیری نینجامد.

به گزارش ایسنا به نقل از دویچه وله، در حالی که مونته‌نگرو برای معرفی یک دولت جدید آماده می‌شود، کابینه فعلی نزدیک به "میلو جوکانوویچ"، پیشکوست قدرتمند، "ولادیمیر بوژوویچ" سفیر صربستان را به "دخالت در مسائل داخلی مونته‌نگرو" متهم کرد و به او دستور داد این کشور کوچک آدریاتیک را ترک کند.

وزارت خارجه مونته‌نگرو روز شنبه اعلام کرد اخراج بوژوویچ در پاسخ به رفتار و اظهارات نامطابق او با استانداردهای معمول و پذیرفته دیپلماسی است.

این وزارتخانه به ویژه به تحسین مجمع ۱۹۱۸ پودگوریکا از سوی بوژوویچ اشاره کرد؛ مجمعی که تصمیم گرفته بود مونته‌نگرو و صربستان را یکی کند و پادشاه صرب "پتر اول" را به عنوان حاکم بپذیرد.

تاریخچه کشور شدن مونته‌نگرو در این کشور کوچک‌ مسئله دردناکی است و مونته‌نگرو، تنها پس از همه‌پرسی سال ۲۰۰۶ استقلال کامل خود را به دست آورد. نزدیک به ۳۰ درصد شهروندان مونته‌نگرو خود را صرب‌های قومی به حساب می‌آورند.

وزارت خارجه مونته‌نگرو از مجمع ۱۹۱۸ تحت عنوان "غیرقانونی و نامشروع" انتقاد کرده است.

ساعاتی بعد، صربستان با اخراج "تارزان میلوسویک"، نماینده مونته‌نگرو در بلگراد تلافی کرد.

انتهای پیام