• یکشنبه / ۹ آذر ۱۳۹۹ / ۲۰:۱۲
  • دسته‌بندی: لرستان
  • کد خبر: 99090907225
  • خبرنگار : 50176

معاون فنی اداره‌کل حفاظت محیط‌زیست لرستان:

مردم از تردد در اطراف تالاب‌ها و آبگیرهای لرستان خودداری کنند

مردم از تردد در اطراف تالاب‌ها و آبگیرهای لرستان خودداری کنند

ایسنا/لرستان معاون فنی اداره‌کل حفاظت محیط‌زیست لرستان گفت: آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در ۳ استان مشاهده شده است، بنابراین لازم است مردم از تردد در اطراف تالاب‌ها و آبگیرهای استان لرستان خودداری کنند.

نبی اله قائد رحمتی امروز نهم آذرماه، اظهار کرد: با توجه به این‌که در سه استان کشور آنفلوانزای پرندگان مشاهده شده ضروری است تا ساکنان مناطق تالابی، سدها و پرورش‌دهندگان طیور مراقب شیوع این بیماری از پرندگان مهاجر به طیور و ماکیان خود باشند.

وی با بیان اینکه افراد از نزدیک شدن و رفتن به تالاب‌ها جدا خودداری و از هرگونه تردد غیرضروری خودداری کنند افزود: در صورت بروز هرگونه تغییر در رفتار طیور و یا تلفات، مراتب به دامپزشکی یا محیط‌زیست اطلاع‌رسانی شود تا اقدامات لازم صورت گیرد.

معاون فنی اداره‌کل حفاظت محیط‌زیست لرستان تصریح کرد: هم‌اکنون فصل مهاجرت پرندگان است و در این روزها پرندگان زیادی در کنار تالاب‌ها حضور دارند که لازم است جوامع بومی محلی از نزدیک شدن طیور خود به این کانون‌ها جلوگیری کنند.

رحمتی با اشاره به اینکه تاکنون موردی از آنفلوانزای پرندگان در استان مشاهده نشده است، خاطرنشان کرد: افرادی که اقدام به نگهداری طیور می‌کنند ضروری است تا از خروج طیور و تماس آن‌ها با سایر پرندگان جلوگیری کنند تا پرندگان از این بیماری در امان باشند.

وی اضافه کرد: در لرستان حدود ۱۵ تالاب و بیش از ۱۰ سد و آب‌بند وجود دارد که احتمال ورود پرندگان مهاجر به آن‌ها دور از انتظار نیست که با توجه به مشاهده آنفلوانزای پرندگان در یکی از استان‌های هم‌جوار ضروری است تا نکات لازم در این راستا به‌دقت رعایت شود.

معاون فنی اداره‌کل حفاظت محیط‌زیست لرستان بابیان اینکه امسال صید و شکارممنوع بوده است، بیان کرد: شهروندان از گوشت پرندگان صید شده به هیچ عنوان استفاده نکنند چراکه هرگونه تماس با پرندگان آلوده احتمال انتقال بیماری را دارد، در همین راستا گشت‌های مشترک دامپزشکی، محیط‌زیست و بهداشت فعال شدند و روزانه در سطح مناطق پرخطر به گشت و کنترل می‌پردازند.

انتهای پیام