• دوشنبه / ۱۰ آذر ۱۳۹۹ / ۱۰:۵۲
  • دسته‌بندی: فرامنطقه ای
  • کد خبر: 99091007528
  • خبرنگار : 71592

یک روز پس از اعلام پایان عملیات اتیوپی

تیگرای از بازپس گیری شهر اکسوم و سرنگونی هواپیمای اتیوپی خبر داد

تیگرای از بازپس گیری شهر اکسوم و سرنگونی هواپیمای اتیوپی خبر داد

رهبر جبهه مردمی آزادسازی منطقه تیگرای اتیوپی اعلام کرد، نیروهایش شهر اکسوم را از نیروهای ارتش فدرال پس گرفتند.

به گزارش ایسنا، به نقل از عربی۲۱، دبرصیون جبرمیکائیل، رهبر جبهه مردمی آزادسازی منطقه تیگرای اتیوپی با اعلام پس گیری این شهر همچنین از سرنگونی هواپیمای اتیوپی و اسارت کاپیتان آن خبر داد.

این اظهارات یک روز پس از آن مطرح می شود که آبی احمد، نخست وزیر اتیوپی اعلام کرد، ارتش بر شهر میکیلی مرکز منطقه تیگرای کنترل پیدا کرده، عملیات نظامی پایان یافته و تعقیب رهبران جبهه تیگرای شروع شده است.

دولت یا ارتش اتیوپی هنوز به این اظهارات واکنشی نشان نداده اند.

در این میان، تایید اظهارات طرف های درگیر از طریق منابع مستقل هم دشوار است زیرا منطقه تیگرای از زمان شروع درگیری ها تقریبا به یک منطقه دورافتاده تبدیل شده است و آمار دقیقی از درگیریها که دستکم صدها کشته برجای گذاشته، وجود ندارد.

در همین راستا، کمیته بین المللی صلیب سرخ اعلام کرد، امدادگران در میکیلی با کمبود مواد غذایی و تجهیزات پزشکی مواجه هستند.

این کمیته اعلام کرد، حدود ۸۰ درصد بیماران در بیمارستان "ایدر" یکی از بزرگترین نهادهای پزشکی در شهر میکیلی دچار آسیب های روحی شده اند. صلیب سرخ نحوه آسیب آنها را تشریح نکرد.

این نهاد بین المللی در بیانیه ای اعلام کرد، سرازیر شدن زخمی ها موجب شده بیمارستان بیشتر خدمات پزشکی را معلق و به موارد اورژانسی رسیدگی کند.

آبی احمد چهارم نوامبر تصمیم خود را برای اعزام نیروهای فدرال به تیگرای در واکنش به حملات نیروهای متحد جبهه تیگرای به اردوگاههای نظامی ارتش فدرال اعلام کرد. احمد پس از تعیین ضرب الاجل ۷۲ ساعته به رهبران جبهه تیگرای برای تسلیم خود، روز پنجشنبه اعلام کرد، دستور حمله نهایی به میکیلی را صادر کرده است.

تاکنون در جریان درگیری میان ارتش اتیوپی و جبهه تیگرای، هزاران تن کشته و حدود ۴۴ هزار تن به سودان گریخته اند.

همچنین تلویزیون رسمی اتیوپی از شناسایی ۷۰ گور در شهرک حمیرا در منطقه تیگرای خبر  داد که بیشتر آنها گور جمعی هستند.

انتهای پیام