• دوشنبه / ۱۰ آذر ۱۳۹۹ / ۱۳:۲۸
  • دسته‌بندی: فارس
  • کد خبر: 99091007774
  • خبرنگار : 50031

معاون دادگستری فارس:

دستگاه قضا در حفظ حقوق عامه پیشگام بوده است

دستگاه قضا در حفظ حقوق عامه پیشگام بوده است

ایسنا/فارس دستگاه قضایی همواره در حفظ و احیای حقوق عامه پیشگام و کوشا بوده و عمل به وظایف قانونی از سوی این دستگاه منجر به احیای حقوق عامه شده و در دوران زعامت حضرت آیت‌الله رئیسی بر دستگاه قضا، این موضوع با حساسیت بیشتری توجه شده است.

ارسلان اشرفی در نشست علمی «مطالبه‌گری در احیاء حقوق عامه از منظر حقوق عمومی» که با حضور محمد فاضل علیزاده مسئول بسیج حقوقدانان فارس و احمد ساجدی مدرس دانشگاه و تعدادی از اساتید، حقوقدانان و دانشجویان بسیجی استان فارس برگزار شد، با بیان این که قانون‌گذار در قانون اساسی وظایف هر قوه را مشخص کرده و اصل تفکیک قوا را پذیرفته و قوای مملکت را به قوه مقننه، قوه مجریه و قوه قضاییه تقسیم بندی کرده است، گفت: قانون گذار در اصل ۱۵۶ قانون اساسی پنج وظیفه عمده و مهم بر عهده قوه قضاییه گذاشته است که یکی از آن‌ها "احیای حقوق عامه و گسترش عدل و آزادی‌های مشروع" است.

به گزارش ایسنا به نقل از دادگستری فارس، اشرافی ادامه داد: برخی از وظایف مصرّحه در این اصل، مکمل سایر وظایف است همانند نظارت بر حسن اجرای قوانین و پیشگیری از وقوع جرم و به تعبیر صحیح‌تر مدیریت پیشگیری از  وقوع جرم از دیگر وظایف قوه قضاییه است که اجرای این وظایف، خود احیای حقوق عامه را در پی دارد.

معاون قضایی و منابع انسانی رئیس کل دادگستری استان فارس گفت: همان‌گونه که در بند "الف" دستورالعمل نظارت و پیگیری حقوق عامه مصوب سوم بهمن سال ۹۷، ریاست معظم قوه قضائیه، آمده است «حقوق عامه حقوقی است که در قانون اساسی و سایر قوانین موضوعه به آن‌ها اشاره شده و عدم اجرا یا نقض آن‌ها، سبب می‌شود که نوع افراد در معرض آسیب یا تضرر قرار گیرند.

اشرافی با بیان اینکه احتمال دارد با اجرا نشدن این حقوق یعنی ترک فعل، حقوق دیگران در معرض آسیب قرار گیرد، خاطر نشان کرد: با تفهیم نکردن حقوق متهم به شرح مقرر در قانون آیین دادرسی کیفری یا در جایی که ادارات، نهادها و سازمان‌های متولی از وقوع جرمی درحوزه خود اطلاع حاصل می‌کنند و بر خلاف ماده ۷۲ قانون آیین دادرسی کیفری به موقع به مراجع قضایی گزارش نمی‌کنند، حقوق عامه در معرض آسیب قرار می‌گیرد و حتماً نیاز نیست از اجرا نشدن این حقوق عامه یا نقض آن، تمامی افراد یک جامعه آسیب ببینند، بلکه همین اندازه که نوع اشخاص در معرض آسیب قرار بگیرند کافی است.

وی با بیان این که احیای حقوق عامه با رعایت دقیق و کامل دستورات دین مبین اسلام حاصل نمی‌شود و  دولتمردان همچون رئیس جمهور، وکلای مجلس و حتی وکلای دادگستری نیز وفق سوگندی که یاد می‌کنند، مکلّف به حفظ حقوق عامه هستند، خاطر نشان کرد: احیای حقوق عامه در منابع شرعی، منابع قانونی و نیز آیین‌نامه‌ها، بخشنامه‌ها و دستورالعمل‌های قوه قضائیه به صراحت آمده و بیان شده است.

رئیس مرکز آموزش علمی کاربردی دادگستری فارس در خصوص دستورالعمل نظارت و پیگیری حقوق عامه نیز گفت: وضع این دستورالعمل، صیانت از حقوق عامه و حفظ حقوق بیت‌المال و به تعبیر صحیح‌تر، احیاء، حفظ و صیانت از حقوق بیت‌المال و همچنین  نظارت بر دعاوی ناظر بر جرایم مرتبط با اموال، منافع و مصالح ملی و جبران خسارت وارده به حقوق عمومی است.

اشرافی به نقش دستگاه قضایی در حفظ حقوق عامه نیز اشاره و اضافه کرد: دستگاه قضایی همواره در حفظ و احیای حقوق عامه پیشگام و کوشا بوده است، زیرا عمل به وظایف قانونی از سوی این دستگاه منجر به احیای حقوق عامه است و در دوران زعامت حضرت آیت اله رئیسی بر دستگاه قضا  این امر با حساسیت بیشتری نگریسته شده و  به نحوه اصولی و سیستماتیک پیش می‌رود.

وی به اجرای طرح "سند امنیت قضایی" ، تشکیل "کمیته اقتصاد مقاومتی" با محوریت دادگستری در تمامی استان‌ها ، دایر شدن "معاونت پیگیری حقوق عامه" در دادستانی کل کشور و سراسر دادسراهای کشور و «دستورالعمل نحوه مشارکت و تعامل نهادهای مردمی با قوه قضاییه در دوران تحول قضایی اشاره و اضافه کرد: تمام این اقدامات از سوی قوه قضائیه برای سامان دادن و سیستماتیک کردن قواعد و مقررات حاکم بر حقوق عامه انجام شده است.

معاون قضایی و منابع انسانی دادگستری فارس با بیان این که مقام اصلی عهده‌دار حفظ حقوق عامه دادستان است، گفت: علاوه بر دادستان همه مقامات عهده دار حفظ حقوق عامه هستند و از آن جا که  سازمان بازرسی کل کشور، دیوان عدالت اداری و سایر مراجع ذیصلاح، وفق دستورالعمل نظارت و پیگیری حقوق عامه مصوب ریاست معظم قوه قضاییه تکلیف دارند که موارد نقض حقوق عامه را به صورت فوق‌العاده بررسی و علاوه بر گزارش به مقام مافوق خود به دادستان نیز گزارش کنند و دادستان ننیز  به عنوان مدعی العموم وفق قانون آیین دادرسی کیفری در خصوص تمامی جرایمی که دارای جنبه عمومی جرم هستند، وظیفه تعقیب متهم را عهده‌دار است.

اشرافی افزود: جایی که حقوق عامه نقض شده و یا اجرا نشده و یا این که حقوق عامه، نقض نشده ولی قراینی وجود دارد که نقض آن قریب الوقوع است دادستان می تواند وفق دستورالعمل نظارت و پیگیری حقوق عامه به قضیه ورود کند.

وی به برخی از اقدامات دادستان در راستای حفظ حقوق عامه نظیر تذکر یا اخطار به شخص یا دستگاه، تدابیر پیشگیرانه، دستور توقف اقدامات در راستای ماده ۱۱۴ قانون آیین دادرسی کیفری، تعقیب کیفری متهم و همچنین طرح دعوی حقوقی برای حفظ حقوق عامه اشاره کرد.

معاون منابع انسانی رئیس کل دادگستری فارس خاطرنشان کرد: دادستان باید به گونه‌ای عمل کند که اقدامات وی موجب اختلال در تصمیمات و وظایف مدیریتی دستگاه‌های اجرایی نشود.

انتهای پیام