• سه‌شنبه / ۱۱ آذر ۱۳۹۹ / ۰۹:۲۳
  • دسته‌بندی: زنجان
  • کد خبر: 99091108283
  • خبرنگار : 50165

حل مشکل آرد و نان با طراحی کارتکس برای نانوایان زنجانی

حل مشکل آرد و نان با طراحی کارتکس برای نانوایان زنجانی

ایسنا/زنجان معاون امور بازرگانی و تجارت خارجی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان گفت: برای حل مشکلی که برای نان به ‌وجود آمده، کارتکسی طراحی شده است.

امیرعلی مسیبی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به موارد مطرح ‌شده در رابطه با کمبود آرد در استان، اظهار کرد: در حال حاضر هیچ کمبودی در رابطه با آرد در استان وجود ندارد و بر اساس اعلام اداره بازرگانی غله همه سیلوها پر بوده و علاوه ‌بر ذخیره قابل برداشت یک‌ ساله، ذخیره استراتژیک نیز به میزان لازم وجود دارد.

وی افزود: همه واحدهای نانوایی بر اساس سهمیه‌بندی از جانب اداره غله، سهمیه آرد مورد نیاز خود را دریافت می‌کنند و مشکل به وجود آمده به پخت بیش از سهمیه نان و یا فروش آرد از طرف نانوایی‌ها بازمی‌گردد.

این مسئول ادامه داد: در گذشته چون تفاوت قیمتی بین آرد دولتی و آزاد وجود نداشت، نانوایان با خرید آرد به قیمت آزاد بیش از سهمیه خود پخت نان داشتند و نان مازاد را در ساعات بیشتر و یا به صورت بسته‌بندی ‌شده به مردم و فروشگاه‌های مختلف عرضه می‌کردند و این سبب شده که بسیاری به خرید نان با قیمت بیشتر از فروشگاه‌ها روی ‌آوردند.

مسیبی تصریح کرد: حالا که قیمت آرد آزاد افزایش یافته، مردم در خرید نان بسته‌بندی شده با مشکل مواجه شدند. همچنین نانوایی‌ها نیز دیگر بیش از سهمیه پخت نان نداشته و بسیاری در ساعات بعد از ظهر تعطیل هستند و این مهم سبب شده که کمبود نان احساس شود، در حالی که آرد بیش از سرانه جمعیتی استان توزیع شده است.

معاون امور بازرگانی و تجارت خارجی سازمان صنعت، معدن و تجارت زنجان یادآور شد: در حال حاضر کارتکسی برای ساماندهی به وضعیت آرد و پخت نان نانوایی‌ها طراحی شده و در روزهای آتی به همه نانوایی‌ها ابلاغ می‌شود که در آن سهمیه ماهانه و میانگین زمان پخت به نانوایان ارائه شده و نانوایان باید فعالیت خود را بر اساس آن تنظیم کنند که سبب می‌شود نانوایی نتواند در روز بیش از سهمیه خود نان پخت بکند و یا آردی را بفروشد.

وی اظهار کرد: این زیرساخت‌ها از طریق سازمان صمت استان آماده شده و بازرسی‌ها نیز با استفاده از این کارتکس راحت و با دقت بالاتری انجام می‌شود و انتظار می‌رود شهروندان در صورت مشاهده تخلف، آن را در سامانه ۱۲۴ ثبت کنند.

انتهای پیام