• چهارشنبه / ۱۲ آذر ۱۳۹۹ / ۱۱:۴۹
  • دسته‌بندی: فرامنطقه ای
  • کد خبر: 99091209440
  • منبع : دویچه وله

مرکل: کرونا شاید به جابه‌جایی قدرت اقتصادی در جهان بیانجامد

مرکل: کرونا شاید به جابه‌جایی قدرت اقتصادی در جهان بیانجامد

صدراعظم آلمان درباره تغییر توازن قدرت اقتصادی در جهان هشدار داد. به اعتقاد او اقتصاد اروپا در سایه کرونا و ادامه روند کنونی، در مقایسه با چین و کره جنوبی تضعیف خواهد شد.

به گزارش ایسنا، آنگلا مرکل روز سه‌شنبه در نشست متخصصان دیجیتال دولت فدرال اظهار داشت، گسترش کووید۱۹، بیماری ناشی از ویروس کرونای جدید، جلوی رشد اقتصادی اروپا را می‌گیرد. 

صدراعظم آلمان گفت، در پایان دوران کرونا وضعیت اقتصادی چین و کره جنوبی از اروپا بهتر خواهد بود. 

به گزارش دویچه‌وله، او ضمن بیان این که در اروپا محدودیت‌های کرونایی دولت همواره با مخالفت و تظاهرات عده‌ای روبرو می‌شود، گفت، در چین و کره جنوبی شهروندان خطر پاندمی کرونا را جدی می‌گیرند و رونق اقتصادی این کشورها در حال حاضر قابل توجه است. 

اظهارات او را می‌توان انتقادی غیرمستقیم به کسانی تلقی کرد که در آلمان و دیگر کشورهای اروپایی بدون ماسک و بی‌توجه به فاصله فیزیکی، علیه اقدامات دولتی برای جلوگیری از شیوع بیشتر ویروس کشنده، به خیابان‌ها می‌روند. 

تغییر توازن قدرت اقتصادی

مرکل با اشاره به آمار بالای مبتلایان به کووید۱۹ در کشورهای عضو اتحادیه اروپا گفت: «ما باید از خود بپرسیم که اروپا پس از این بحران به کجا می‌رسد؟» 

او در ادامه احتمال داد که شرایط فعلی باعث دگرگونی‌هایی در توازن قوای اقتصادی خواهد شد.

صدراعظم آلمان در عین حال تاکید کرد: «دولت آلمان نمی‌تواند و نمی‌خواهد مانند چین با ابزار گوناگون شهروندان را کنترل کند».

در آلمان تا شامگاه سه‌شنبه یک میلیون و ۷۰ هزار مورد ابتلا به کووید ثبت شده است. شمار افرادی که در رابطه با پیامدهای این ویروس جان باخته‌اند نیز به ۱۶ هزار و ۸۹۷ نفر رسیده است.

انتهای پیام