• چهارشنبه / ۱۲ آذر ۱۳۹۹ / ۱۴:۴۹
  • دسته‌بندی: فرامنطقه ای
  • کد خبر: 99091209740
  • خبرنگار : 71605

دانمارک انتقاد از ناکافی بودن بودجه دفاعی کشورش را رد کرد

دانمارک انتقاد از ناکافی بودن بودجه دفاعی کشورش را رد کرد

"کارلا ساندز"، سفیر آمریکا در دانمارک بار دیگر از ناکافی بودن بودجه دفاعی دانمارک انتقاد کرد. "ترین برامسن"، وزیر دفاع دانمارک هم در پاسخ گفت که سهم دانمارک در ناتو را نمی‌توان با درصد محاسبه کرد.

به گزارش ایسنا به نقل از اسپوتنیک، کارلا ساندز انتقاد خود نسبت به بودجه دفاعی کشورهای شمال اروپا و "ناچیز" بودن سهم این کشورها در ناتو را مجدداً تکرار کرد. وی از کوپنهاگ خواست "نقایص جدی" در ارتش خود را در تطابق با دستورالعمل‌های ناتو و انتقادات اخیر، اصلاح کند.

وی در تحلیلی که برای روزنامه "برلینگسکه" نوشته است، تأکید کرد: "در محیط ژئوپولتیکی کنونی که به طور فزاینده رقابتی و بدون قطعیت است"، تمام اعضای ناتو موظف به حفظ موقعیت امنیتی دوراندیشانه و فعال هستند.

ساندز با استناد به "چین استبدادگرا و متجاوز" و "روسیه با اعتماد به نفس فزاینده که در حال به رخ کشیدن قدرت خود است"، تأکید کرد که همسایگان دانمارک، از جمله سوئد که به طور رسمی متحد دانمارک نیست، در حال افزایش بودجه نظامی خود و درخواست از دانمارک برای پیروی از این امر هستند. وی اظهار کرد که کمبودهای فعلی، ظرفیت دانمارک برای مبارزه با یک دشمن پیشرفته را محدود می‌کند.

با این وجود اظهارات ساندز از سوی "ترین برامسن"، وزیر دفاع دانماک رد شد. وی ضمن اذعان به اینکه تصویر تهدید فعلی نیازمند دفاع قوی و تعهد به تقویت بیشتر بودجه دارد، بر نقش دانمارک در ناتو تأکید کرد.

برامسن به برلینگسکه گفت: اما در بحث درباره درصد تولید ناخالص داخلی، نباید فراموش کنیم که اراده و توان ایستادگی هنگام ضرورت هم باید دارای اهمیت باشد. زمانی که پای ایستادگی در میان باشد، دانمارک در میان کشورهای ناتو از رده بالایی برخوردار است. این واقعیت که دانمارک در دفاع و حل وظایف تبحر دارد، نباید مورد انتقاد قرار گیرد، بلکه باید به رسمیت شناخته شود.

نیروهای مسلح دانمارک برای مردان خدمت اجباری دارد و در صورت بروز جنگ، یک میلیون مرد دانمارکی بین ۱۸ تا ۴۹ سال آماده دفاع خواهند بود. در حال حاضر، حدود ۱۹ هزار عضو فعال ارتش مشغول خدمت هستند.

انتهای پیام