• پنجشنبه / ۱۳ آذر ۱۳۹۹ / ۱۳:۳۷
  • دسته‌بندی: ایلام
  • کد خبر: 99091310306
  • منبع : نمایندگی ایلام

استاندار ایلام:

بهبود نسبی وضعیت نباید موجب عادی سازی وضعیت خطرناک کرونایی شود

بهبود نسبی وضعیت نباید موجب عادی سازی وضعیت خطرناک کرونایی  شود

ایسنا/ایلام استاندار ایلام با بیان اینکه اعمال محدودیت ها در پیشگیری از ابتلا و کاهش فوتی ها نتیجه بخش بوده است، گفت: غربالگری اگر به درستی انجام شود عامل مهمی در ریشه کنی بیماری کرونا خواهدبود.

🟠قاسم سلیمانی‌دشتکی صبح امروز پنجشنبه ۱۳ آذر ماه در چهل و هشتمین نشست ستاد استانی مبارزه با کرونا ضمن تقدیر و تشکر از همراهی خوب مردم در اجرای دستورالعمل ها و پروتکل‌های بهداشتی در اجرای قابل قبول محدودیت ها ، اظهار کرد: خوشبختانه اعمال محدودیت ها در پیشگیری از ابتلا و کاهش فوتی ها نتیجه مثبت داشته است.

وی با تاکید بر این مهم که بهبود نسبی وضعیت نبایست باعث رهاسازی و عادی سازی وضعیت خطرناک کرونایی در استان شود، گفت: هر زمان ما وضعیت بهتری پیدا کرده ایم باعث غفلت از وضعیت خطرناک کرونایی شده است و اینجا بایست مواظبت کرد دستورالعمل ها و پروتکل‌های بهداشتی کماکان بطور کامل و بصورت ۱۰۰ درصدی رعایت شود و نبایست در این زمینه عادی انگاری شود.

سلیمانی‌دشتکی در ادامه از کاهش ۵۰ درصدی تعداد بستری ها در استان خبر داد و گفت: آمار از ۴۰۰ بستری به حدود ۲۰۰ و فوتی ها از ۱۱ به حدود متوسط ۳ نفر رسیده است تا از رده اول مبتلا و رده سوم فوتی وضعیت بهتری پیدا کنیم و جزو استان های برتر از نظر بهبود وضعیت باشیم و تداوم این همراهی بایست تا ریشه کنی ویروس کرونا ادامه داشته باشد.

وی با تاکید بر این مهم که در فصل سرد زمستان وضعیت بیماری تشدید خواهد شد، گفت: معمولا در این فصل به خاطر سردی هوا درب و پنجره ها بسته می شوند و همین عاملی مهم برای تشدید بیماری کرونا خواهد شد، بنابراین در این شرایط علاوه بر عدم تجمع و گردهمایی ها و زدن ماسک، تهویه هوا بسیار مهم و حیاتی است. 

رئیس ستاد استانی مبارزه با کرونا با اشاره به شرایط جدید مناطق سه گانه استان گفت: بر اساس رنگ بندی جدید شهرستان ایلام از حالت قرمز به نارنجی و آبدانان از حالت نارنجی به قرمز تبدیل شد و شهرستان چرداول کماکان در همان وضعیت قرمز است.

وی تاکید کرد: با توجه به اینکه در شهرستان های چرداول و آبدانان وضعیت قرمز حاکم است بایست تمرکز استان نسبت به این مناطق برای اعمال شدید محدودیت ها بیشتر شود و البته در شهر ایلام نیز از دیروز تا امروز وضعیت قرمز بوده است و مردم بایست در این زمینه مواظب باشند که اگر رویه به این شکل ادامه پیدا کند روند به محدودیت های قبلی باز خواهد گشت.

استاندار ایلام در ادامه گفت: با این حال در مناطقی که از وضعیت قرمز خارج شده اند گشایش هایی در گروه شغلی ۲ ایجاد می شود که البته به شرط اینکه دستورالعمل ها و پروتکل‌های بهداشتی بطور کامل رعایت شود و در فروشگاه موادضدعفونی وجود داشته باشد و به مشتری های بدون ماسک خدمات ارائه ندهند و از تجمعات نیز دوری شود.

وی با عنوان این مطلب که در مناطق قرمز فعالیت گروه شغلی ۲ و ۳ و ۴ و در مناطق نارنجی گروه شغلی ۳ و ۴ و در مناطق زرد گروه شغلی ۴ ممنوع و تعطیل هستند، افزود: هر نوع جلسه رسمی در مناطق قرمز تا سقف ۱۵ نفر و در سطح نارنجی تا سقف ۲۰ نفر و در مناطق با سطح زرد تا سقف ۳۰ نفر مجاز است و باید ۴ متر فاصله بین افراد رعایت شود این قانون برای همه به طور یکسان اجرا می‌شود.

وی افزود: همچنین در مناطق قرمز کارمندان با حداکثر یک سوم، مناطق نارنجی حداکثر ۵۰ درصد و در مناطق زرد با یک سوم در محل کار حضور خواهند یافت و البته از همین میزان هم اگر کسی دارای علامت بیماری و یا بیماری زمینه ای هست هم می تواند با دورکاری در محل کار حضور نیابد.

نماینده عالی دولت در استان با اشاره به همکاری خوب اصناف و بازاریان در اجرای محدودیت‌های گفت: اینجا نبایست صفر و صدی قضاوت کنیم و سعی کنیم نقاط قوت و مثبت را با هم ببینیم، وقتی اصناف بالای ۹۵ درصد رعایت کرده اند این امتیاز قابل قبول و خوبی است البته با اصنافی که رعایت نکرده اند نیز بایست برخورد شود.

وی در ادامه گفت: البته در اعمال محدودیت ها از اول آذرماه در برخی موارد چون آرامستان ها بعضی مواقع غفلت هایی شد یا پارکینگ شهرداری وقتی بسته شد اما سرخود باز شد و در اینجا لازم است دستگاه قضا در اینگونه موارد در راستای اجرای قانون حمایت کند.

استاندار ایلام با عنوان این مطلب که امروز نبایست از هزینه های ایجاد شده بر اثر اعمال محدودیت‌ها برای اصناف و بازاریان گذشت گفت: در اینجا لازم است همه تلاش کنیم با همکاری مردم و مسئولان هرچه زود تر شاهد ریشه کنی این ویروس منحوس در استان باشیم تا شاهد رونق دوباره کسب و کار اصناف و بازاریان باشیم.

وی در ادامه به اهمیت جدی گرفتن طرح غربالگری محله به محله اشاره کرد و گفت: اگر طرح غربالگری به درستی انجام و اجرا شود عامل مهمی در ریشه کنی بیماری کرونا خواهدبود.

وی افزود: طرح غربالگری محله به محله که به همکاری بسیج و سپاه و علوم پزشکی و اخیرا بیمه سلامت هم به کمک آمده است بسیار مهم و گره گشا است و می طلبد که مردم در این راستا نیز همکاری لازم را داشته باشند.

وی افزود: کار این قرارگاه از آن جهت حائز اهمیت است که سه گروه مبتلایان، افراد دارای بیماری زمینه ای و کسانی که با افراد مبتلا در ارتباط بوده اند را در دستور کار قرنطینه قرار می دهند و انشاءالله این روند باعث کنترل بیشتر بیماری در استان خواهد شد.

سلیمانی‌دشتکی در ادامه شرایط بسیار خطرناک افراد دارای بیماری زمینه ای در رویارویی با بیماری کرونا هشدار داد و گفت: بر طبق تحقیقات انجام شده اگرچه افراد دارای بیماری زمینه ای ۲۲ درصد احتمال ابتلا به کرونا دارند اما در میان مبتلایان حدود ۷۵ درصد فوت می کنند و این نشان دهنده وضعیت بسیار خطرناک برای این گروه است، بنابراین برای حفظ جان خود بایست به شدت پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند.

وی در ادامه ضمن تشکر از همراهی خوب مردم و پای کار بودن مسئولان در اجرای محدودیت‌های جدید، گفت: در این میان لازم می دانم از تلاش های خوب اصحاب رسانه و صدا و سیما تقدیر و تشکر داشته باشم و امیدوارم این روند همکاری تا ریشه کنی بیماری کرونا تداوم داشته باشد.

رئیس ستاد استانی مبارزه با کرونا در پایان گفت: وی با عنوان این مطلب که در این شرایط خاص نیازمند وحدت و همدلی و همراهی همه آحاد مختلف مردم و مسئولان هستیم، گفت: در شرایط عادی نیستیم و بایست تمام تلاش و تمرکز خود برای مبارزه با بیماری کرونا در جهت حفط سلامت و جان مردم اعمال کنیم و در اینجا لازم است در فضای مجازی این مهم را مد نظر داشته باشیم.

 در این نشست استاندار ایلام به ستاد ملی کرونا پیشنهاد داد که منع تردد شبانه از ساعت ۸ شب تا ۲ صبح در جهت پیشگیری از بیماری کرونا اعمال شود. 

وی  گفت: با توجه به اثر گذاری خوب محدودیت منع تردد لازم است در جهت پیشگیری از بیماری کرونا در همه مناطق قرمز، نارنجی و زرد اعمال شود.

انتهای پیام