• جمعه / ۱۴ آذر ۱۳۹۹ / ۱۲:۳۱
  • دسته‌بندی: هرمزگان
  • کد خبر: 99091410687
  • منبع : نمایندگی هرمزگان

رییس اتحادیه قنادان بندرعباس:

تعطیلی طولانی مدت اصناف را زمین گیر کرد/نیاز به بومی سازی محدودیت‌ها داریم

تعطیلی طولانی مدت اصناف را زمین گیر کرد/نیاز به بومی سازی محدودیت‌ها داریم

ایسنا/هرمزگان رییس اتحادیه قنادان بندرعباس گفت: بسته های حمایتی دولت نمی تواند حتی مقداری از ضرر و زیان اصناف را جبران کند.

اشکان عباسیان امین روز گذشته(۱۳ آذرماه) در حاشیه دیدار با منتخبین قنادان بندرعباس، افزود:اعمال محدودیت های کرونایی در شهر بندرعباس خسارات بسیاری بر صنوف مختلف به ویژه صنف قنادان و صنوف وابسته وارد کرد و بسته های حمایتی اعلام شده از سوی ستاد کرونا نمی تواند پاسخگوی آن باشد.

وی با بیان اینکه اعمال محدودیت و تعطیلی طولانی مدت می تواند اصناف را زمین گیر کند به ویژه صنوفی که از مواد فاسد شدنی استفاده می‌کنند، اظهار کرد: این تعطیلی ها علاوه بر هزینه های حاصل از عدم فعالیت، خسارات فساد مواد اولیه نیز بر برخی اصناف تحمیل می کند که باید برای حمایت از اینگونه اصناف چاره اندیشی شود.

رییس اتحادیه قنادان بندرعباس با اشاره به اینکه باید در تصمیم گیری های کلان فکری برای مناطق مختلف با اقلیم گوناگون شود، عنوان مرد: برای تصمیم گیری مهمی مانند اعمال محدودیت و تعطیلی طولانی مدت اصناف نیاز به کار کارشناسی با توجه به منطقه و شرایط موجود آن وجود دارد که تا کنون به آن عمل نشده است.

رییس اتحادیه قنادان در بندرعباس، اضافه کرد: برای مثال اداره و نیازهای اصناف مختلف در دو شهر اردبیل و بندرعباس متفاوت است و نمی توان برای اصناف این دو شهر تصمیم یکسانی گرفت.

وی ادامه داد: در استانی مانند هرمزگان با شرایط اقلیمی و گرمای هوا مصرف برق به دلیل استفاده از وسایل سرمایشی به ویژه در صنف قنادان بالا است که با شرایط تعطیلی های اعمال شده فعالین این عرصه با وجود عدم درآمد باید تمامی هزینه ها را پرداخت کنند.

وی اضافه کرد: پرداخت قبض برق، حق بیمه کارکنان، مالیات، عوارض و ... در کنار عدم فعالیت و درآمد موجب زیان دهی شده که حتی تعدیل نیرو را به همراه دارد.

عباسیان امین با اشاره به بسته های حمایتی از سوی دولت برای اصناف، اظهار کرد: بسته های حمایتی دولت نمی تواند حتی مقداری از ضرر و زیان اصناف را جبران کند، کاش در تصمیم گیری ها شرایط هر منطقه به صورت جداگانه در نظر گرفته و بسته های حمایتی بر مبنای آن تعریف می شد.

وی اضافه کرد: اصناف در استان هرمزگان به دلیل شرایط اقلیمی با قبوض بالایی روبرو هستند در حالی که هیچ حمایتی در این خصوص وجود ندارد و عدم پرداخت به موقع بهای برق منجر به اخطاریه و قطع انشعاب می شود که در شرایط موجود ظلم بزرگی این گونه صنوف در مناطق گرمسیر کشور است.

رییس اتحادیه قنادان بندرعباس بیان کرد: بومی سازی محدودیت ها و بسته های حمایتی با توجه به شرایط اقلیمی هر منطقه در کشور می تواند بار زیادی را از دوش کسبه و اصناف بردارد.

عباسیان امین در پایان گفف: همچنین با توجه به اینکه در سال ۹۹ اصناف به دلیل شیوع کرونا خسارت زیادی دیده اند باید در زمان ارائه اظهار نامه مالیاتی در سال ۱۴۰۰ این امر لحاظ شود.

انتهای پیام