• شنبه / ۱۵ آذر ۱۳۹۹ / ۱۲:۲۰
  • دسته‌بندی: آسیا،خاورمیانه
  • کد خبر: 99091511216
  • خبرنگار : 99999

حکمتیار: هیچ راهکار دیگری جز انتقال مسالمت‌آمیز قدرت در افغانستان وجود ندارد

حکمتیار: هیچ راهکار دیگری جز انتقال مسالمت‌آمیز قدرت در افغانستان وجود ندارد

رهبر حزب اسلامی افغانستان بر توافق جهت تشکیل دولت جدید و مورد قبول تمام جناح‌ها برای انتقال مسالمت‌آمیز قدرت در افغانستان تاکید کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از آناتولی، گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی افغانستان طی سخنانی در کابل اظهار داشت: طرفین جنگ باید بپذیرند که جز توافق بر سر تشکیل دولت جدید و مورد قبول تمام جناح‌ها، هیچ راهکاری دیگری برای انتقال مسالمت‌آمیز قدرت در افغانستان وجود ندارد.

وی افزود: "امروز که نیروهای خارجی در حال اخراج آخرین سربازانشان از افغانستان‌ هستند، ترجیح می‌دهیم که بقیه مسائل از طریق تفاهم بین‌الافغانی حل و فصل شود. ما صلح می‌خواهیم. ملت مظلوم ما از جنگ به ستوه آمده و درگیری‌های مداوم شهروندان را با روزهای دشواری روبرو کرده که نظیرش را در تاریخ کشور خود سراغ نداریم. ناامنی، فقر، گرسنگی و بیکاری، وابستگی به خارج، حضور فعال شبکه‌های خطرناک اطلاعاتی، تروریستی، قاتل و جنایتکار وابسته به کشورهایی که این جنگ خونین و طولانی را بر کشور ما تحمیل کردند و پس از چهار دهه هنوز هم برای ادامه آن سرمایه گذاری می‌کند".

او در ادامه سخنانش تصریح کرد: "از آغاز مذاکرات میان طالبان و آمریکا هم از امضای توافق‌نامه صلح میان هر دو حمایت کرده و از آغاز مذاکرات میان دولت کابل و طالبان نیز حمایت می کنیم. از تمامی طرفهای درگیر ‌می‌خواهیم که با انجام مذاکرات صادقانه راه حل فوری و کامل بحران، خاتمه دائمی جنگ و رسیدن به صلح پایدار و مطمئن را در پیش گیرند".

وی با بیان اینکه ادامه جنگ راه حل نیست بر لزوم راه‌حل صلح‌آمیز، معقول و اقدامات جدی برای پایان دادن به بحران در افغانستان تاکید کرد و اظهار داشت: "باید مانع تکرار تجربه خونین پس از سرنگونی دولت کمونیستی شویم که تمامی نظام، ادارات دولتی و نظامی و نیروهای امنیتی به گونه کامل متلاشی شدند. باید شورای عالی دولت به عنوان مقتدرترین مرجع تصمیم‌گیری و نماینده تمامی طرفهای تأثیر گذار تأسیس شود".

حکمتیار ضمن پیشنهاد توافق برای آتش‌بس، آغاز مذاکرات بین‌الافغانی میان تمامی جناحها برای تشکیل دولت جدید، آزادی زندانیان سیاسی گفت:‌ باید تمامی تحریم‌ها و محدویت‌های مربوط به جنگ افغانستان؛ علیه مجاهدین و آنانی که برای آزادی کشورشان جنگیده‌اند و از نیروهای اشغالگر و شورای امنیت ملل متحد وضع شده است، لغو شوند. همچنین باید مذاکرات بین‌الافغانی باید بدون وساطت و اشراف جهت‌های خارجی برگزار شود. اگر نیازی به وساطت جهت خارجی بی‌طرف بود، کشور میزبان می‌تواند این کار را انجام دهد".

رهبر حزب اسلامی افغانستان همچنین گفت: "عده‌ای برای جنگ دوم آماده می‌شوند و از طریق رسانه‌ها اعلام می‌کنند که حمایت بیست میلیون شهروند افغانستان را با خود دارند. در حالی که ممکن است توان کشاندن دو صد نفر برای تظاهرات در جاده‌ها را نداشته باشند. تمامی افغان‌ها نشست و معاهده بن را جنایت بزرگ تاریخی و آغاز فاجعه خونین بیست سال اخیر کشور می‌دانند. اما این‌ها از نشست بن با تمامی عواقب و نتایج بد و خونینش حمایت می‌کنند و خواهان تکرار آن هستند. همه بدانند که دوران بن جدید گذشته است".

انتهای پیام