• شنبه / ۶ دی ۱۳۹۹ / ۱۰:۵۳
  • دسته‌بندی: اردبیل
  • کد خبر: 99100603859
  • منبع : نمایندگی اردبیل

مدیرکل حفاظت و محیط زیست اردبیل خبرداد

سد میل مغان در مسیر کریدور مهاجرت پرندگان کمیاب سیبری

سد میل مغان در مسیر کریدور مهاجرت پرندگان کمیاب سیبری

ایسنا/اردبیل مدیرکل حفاظت ومحیط زیست استان گفت: تالاب سد میل مغان در مسیر کریدور مهاجرت پرندگان کمیاب سیبری قرار دارد.

مدیرکل حفاظت و محیط زیست اردبیل در گفت و گو با خبرنگاران  اظهار کرد: همه ساله با شروع بارش‌های پاییزی و حاکمیت سرما در روسیه و شمال اروپا، تالاب‌های مغان بمدت شش ماه، میزبان هزاران قطعه پرنده در ۷۲ گونه مختلف است تا زمستان گذرانی خود را در این منطقه انجام دهند.

شهند با بیان اینکه مساحت این تالاب ۹۹۶ هکتار است ، خاطرنشان کرد: تالاب سد میل مغان یکی از منحصربفردترین تالاب‌های ایران به شمار می‌رود به طوری که عقاب تالابی، عقاب شاهی، دلیچه کوچک، پلیکان پاخاکستری، اردک مرمری، اردک سرسبز، سرحنایی، ارده‌ای، کفچه نوک، کشیم کوچک، خوتکا، چنگر، باکلان کوچک و بزرگ، سهره و حواصیل و بوتیمار از جمله پرندگان مهاجر ساکن تالاب میل مغان هستند.شهند در ادامه به آغاز سرشماری زمستانی پرندگان آبزی و کنار آبزی مهاجر از نیمه دی ماه در استان اردبیل اشاره کرد و گفت: همزمان با برنامه جهانی سرشماری پرندگان آبزی و کنار آبزی، سرشماری این پرندگان از نیمه دی ماه در استان اردبیل نیز انجام می شود.

به گفته وی این سرشماری با هدف جمع آوری اطلاعات و آگاهی از وضعیت جمعیت پرندگان آبزی و کنار آبزی همزمان با برنامه جهانی و کشوری سرشماری، در استان اردبیل نیز اجرا می شود. 

سعید شهند با اشاره به اینکه این سرشماری در بیش از 20 سایت سرشماری پرندگان انجام خواهد شد، گفت: همکاران ما در اداره نظارت بر امور حیات وحش و ادارات حفاظت محیط زیست شهرستان ها از تاریخ 23 الی 30 دی ماه در تالاب ها، آبگیرها و زیستگاه های زمستان گذرانی پرندگان مهاجر، سرشماری را اجرا خواهند کرد.

وی بیان کرد: در این ایام که مناطق شمالی کره زمین یخبندان است، پرندگان منطقه سیبری در روسیه مقصد خود را مناطق گرمسیر استان به ویژه تالاب‌های پارس‌آباد قرار می دهند.

وی اظهار کردهرساله هزاران قطعه پرنده حمایت شده از جمله پلیکان، زنگوله بال، خروس کولی، قوی گنگ، قوی فریاد کش، غاز خاکستری، عروس غاز،انواع اردک، فاخته و درنای خاکستری برای زمستان گذرانی به استان اردبیل مهاجرت می کنند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اردبیل با تاکید بر اینکه هرگونه شکار و صید پرندگان مذکور ممنوع بوده و ماموران حفاظت محیط زیست به طور شبانه روزی در حال گشت زنی بوده و با شکارچیان متخلف برخورد خواهند نمود از دوستداران حیات وحش خواست هرگونه تخلف را به شماره ارتباطات مردمی 1540 گزارش دهند.

به گزارش ایسنا، سد میلمغان هم که از نقاط دیدنی و جذاب استان اردبیل است، در ۵۰ کیلومتری شهرستان پارس آباد و سه کیومتری شهر اصلاندوز بر روی رودخانه مرزی ارس واقع شده است.

انتهای پیام