• جمعه / ۲۶ دی ۱۳۹۹ / ۱۷:۴۰
  • دسته‌بندی: لرستان
  • کد خبر: 99102619637
  • خبرنگار : 50176

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان خبر داد:

تألیف ۲۰۰ کتاب با موضوع دفاع مقدس در لرستان

تألیف ۲۰۰ کتاب با موضوع دفاع مقدس در لرستان

ایسنا/لرستان مدیرکل بنیاد حفظ آثار دفاع مقدس لرستان از تألیف ۲۰۰ عنوان کتاب با موضوع دفاع مقدس در این استان خبر داد.

محسن رشیدی امروز ۲۶ دی‌ماه، با اشاره به نقش و اهمیت تألیف کتاب در معرفی و انتقال فرهنگ دفاع مقدس، اظهار کرد: تاکنون ۲۰۰ عنوان کتاب در حوزه دفاع مقدس در استان لرستان تألیف شده است.

وی ثبت و ضبط خاطرات دوران دفاع مقدس را یک وظیفه و مسئولیت خطیر دانست و افزود: این تعداد کتاب مرتبط با دفاع مقدس لرستان، توسط اداره‌ کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس لرستان جمع‌آوری شده که نسبت به تعداد رزمندگان و نقش این استان در دوران دفاع مقدس، بسیار اندک است.

رشیدی در ادامه تدوین دانشنامه دفاع مقدس را گامی در جهت معرفی فرهنگ دفاع مقدس دانست و با بیان اینکه این دانشنامه در باغ موزه دفاع مقدس لرستان نگهداری خواهد شد، ادامه داد: در این دانشنامه دفاع مقدس تلاش شده به همه ابعاد هشت سال دفاع مقدس توجه شود تا جوانان و آیندگان بدانند نقش مراکز و مربیان آموزشی در دفاع مقدس چه بوده است که در این راستا نیاز است اطلاعات و آمار مراکز آموزشی استان گردآوری شود.

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس لرستان با تأکید بر اینکه در دانشنامه دفاع مقدس باید به این موضوع پرداخته شود که دشمن در جنگ هشت ساله علیه ایران از انواع سلاح‌ها استفاده می‌کرده است، اضافه کرد: تحریف و فراموشی دو آسیب تهدیدکننده برای تاریخ است و اگر امروز ما خاطرات دفاع مقدس را ننویسیم، به فراموشی سپرده می‌شوند و اشخاصی در مورد دفاع مقدس خواهند نوشت که آن دوران را درک نکرده‌اند.

وی با اشاره به به نقش گروه‌های جهادی در پیشرفت امور فرهنگی، اقتصادی، علمی و ...، خاطرنشان کرد: استفاده از ظرفیت گروه‌های جهادی در گردآوری زندگینامه، خاطرات شهدا و تاریخ شفاهی پیشکسوتان، نقطه عطفی در حوزه چاپ و نشر مرتبط با دفاع مقدس محسوب می‌شود که در این راستا گروه‌های جهادی که در شهرستان‌های استان فعالیت دارند می‌توانند خاطرات و زندگینامه شهدای شهرستان محل سکونت خود را جمع‌آوری و به اداره‌ کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان تحویل دهند این در حالی‌است که این اداره‌کل از چاپ کتاب و برگزاری یادواره‌های شهدا و ... همکاری لازم را با ارگان‌ها و سازمان‌ها خواهد داشت.

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس لرستان بیان کرد: این اداره کل برای مراحل نگارش کتاب‌های خاطرات مربیان آموزشی دوران دفاع مقدس، اعم از مصاحبه، پیاده‌سازی، تایپ، ویراستاری و ...، همکاری لازم را با صاحبان خاطرات و نویسندگان خواهد داشت.

انتهای پیام