• شنبه / ۲۷ دی ۱۳۹۹ / ۱۵:۱۸
  • دسته‌بندی: فارس
  • کد خبر: 99102720238
  • خبرنگار : 50031

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز:

میهمانی و مسافرت مهمترین علل افزایش آمار کروناست

میهمانی و مسافرت مهمترین علل افزایش آمار کروناست

ایسنا/فارس رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز اعلام کرد که دورهمی‌های خانوادگی و مسافرت، مهمترین علل موثر در افزایش آمار ابتلا به بیماری کووید۱۹ در استان فارس بوده است.

دکتر مهرزاد لطفی شنبه ۲۷ دی و در دویست و چهل و هفتمین نشست ستاد مدیریت بیماری کووید ۱۹ در دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: کاهش آمار ابتلا، بستری و فوت بیماری کرونا در برخی نقاط استان فارس نباید سبب عادی پنداری این بحران شود، مردم نباید روزهای سخت و طاقت فرسای اخیر و داغدار شدن شمار زیادی از خانواده‌ها و شهادت مدافعان سلامت را فراموش کنند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز با یادآوری اینکه در دوران سخت افزایش موارد ابتلا و بستری بیماری کرونا در استان فارس، کارکنان بهداشت و درمان روزهای بسیار دشواری را پشت سرگذاشتند، از مردم خواست تا با جدی گرفتن اصول بهداشتی، از خسارت های ناشی از موج بعدی این بحران جلوگیری کنند.

لطفی ضمن بررسی آمار نمونه های انجام شده آزمایش کرونا طی روز گذشته تاکنون در فارس؛ به بررسی آمار مبتلایان، موارد مرگ و میر، افراد بستری و بهبودیافته، روند خدمت رسانی به مبتلایان و موارد مشکوک در مراکز درمانی و عملکرد مراکز آزمایشگاهی تشخیصی کروناویروس پرداخت.

به گزارش ایسنا، طی روزهای اخیر شواهد حاکی از افزایش ورود مسافران به شیراز و حتی تکمیل ظرفیت برخی از اماکن اقامتی در این شهر است.

عادی پنداری شرایط، منجر به کاهش حساسیت در رعایت پروتکل‌های بهداشتی از سوی برخی شهروندان و برگزاری دورهمی‌ها و مراسم‌های مختلف و تشدید نگرانی‌ها نسبت به شروع آرام موج جدید شیوع کرونا در فارس شده است.

عبدالرضا قاسمپور، جانشین استاندار در ستاد استانی مبارزه با کرونای فارس نیز در خصوص شروع آرام روند افزایش آمار ابتلا به کووید ۱۹ در این استان هشدار داده است.

وضعیت آماری ابتلا به کرونا در فارس

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز با اشاره به اینکه طی ۲۴ ساعت گذشته ۴ بیمار مبتلا به کرونا در فارس جان خود را از دست دادند، گفت: مجموع آمار جانباختگان این بیماری در استان فارس از ابتدای شیوع کرونا تاکنون به ۳۰۸۷ نفر رسیده است.

دکتر عبدالرسول همتی با بیان اینکه تاکنون بیش از ۵۸۲ هزار نمونه از افراد بیمار و دارای علامت، به شیوه‌های تست PCR و تست سریع تهیه و بررسی شده است، گفت: از بین تست‌های انجام شده، ۱۶۴ هزار و ۸۸۳ مورد مثبت قطعی بوده است.

افزایش شمار بیماران بستری در فارس

همتی از افزایش تعداد بیماران بستری در بیمارستان‌های فارس طی روزهای اخیر خبر داد و گفت: هم اکنون ۵۱۵ بیمار مثبت و یا مشکوک دارای علایم کروناویروس در بیمارستان‌های فارس بستری هستند که از این تعداد، ۹۲ بیمار به دلیل وخامت وضعیت جسمی، در بخش‌های ICU، تحت مراقبت‌های ویژه قرار دارند.

او از بهبودی ۱۶۰ هزار و ۴۰۴ مبتلا به کروناویروس در فارس از ابتدای شیوع این بیماری تاکنون خبر داد و گفت: بیشتری تعداد ابتلا به بیماری کووید۱۹ در استان فارس با ۸۳ هزار و ۵۲۸ نفر، مربوط به شهرستان شیراز بوده است و پس از شیراز، شهرستانهای کازرون با ۴۴۴۴ مورد و مرودشت با ۴۰۵۳ مورد در رده‌های بعدی قرار دارند.

همتی گفت: شهرستان‌های ممسنی ۲,۸۱۰ مورد، فیروزآباد ۲,۷۶۱مورد، داراب ۲,۷۱۶ مورد، آباده ۲,۵۶۷ مورد، کوار ۲,۴۷۱ مورد، سپیدان ۱,۹۰۳ مورد، استهبان ۱,۶۴۴ مورد، کوه چنار ۱,۵۷۴ مورد، نی ریز ۱,۵۴۶ مورد، زرین دشت ۱,۵۰۲ مورد، قیروکارزین ۱,۴۲۴ مورد، اقلید ۱,۳۹۶ مورد، خرم بید ۱,۲۸۶ مورد، لامرد ۱,۱۴۷ مورد، رستم ۱,۱۰۹ مورد، زرقان ۱۰۵۶ مورد، خرامه ۱,۰۴۰ مورد، پاسارگاد ۱,۰۲۵ مورد و فراشبند با ۱,۰۲۱ مورد، بیماری را ثبت کرده‌اند.

او یاداور شد که ارسنجان با ۸۵۸ مورد، مُهر با ۶۸۵ مورد، سروستان ۶۶۶ مورد، بوانات ۵۷۱ مورد، بیضا ۵۴۱ مورد، بختگان ۵۲۷ مورد و سَرچهان ۴۲۶ مورد، بیمار مبتلا به کووید ۱۹ مواجه بوده‌اند.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز با تاکید بر عزم جدی همگانی برای ادامه روند رعایت اصول بهداشتی، از مردم خواست تا ضمن استفاده از ماسک و پرهیز از حضور در دورهمی‌های خانوادگی و تجمعات، شستشو و ضدعفونی کردن مرتب دست‌ها و رعایت فاصله فیزیکی را جدی بگیرند تا شاهد کاهش و ثبات بیشتر این آمار در استان باشیم.

انتهای پیام