• شنبه / ۲۷ دی ۱۳۹۹ / ۱۶:۰۶
  • دسته‌بندی: گیلان
  • کد خبر: 99102720280
  • منبع : نمایندگی گیلان

مدیرعامل آب منطقه ای گیلان خبر داد

لایروبی ۵۰ درصدی مهمترین نهر کشاورزی لاهیجان

لایروبی ۵۰ درصدی مهمترین نهر کشاورزی لاهیجان

ایسنا/گیلان مدیرعامل آب منطقه ای گیلان، از لایروبی ۵۰ درصدی نهر «سید علی اکبری» به عنوان مهمترین نهر آبرسانی کشاورزی در لاهیجان خبر داد.

مهندس وحید خرمی در جمع خبرنگاران، از لایروبی ۵۰ درصدی مهمترین نهر آبرسانی کشاورزی در لاهیجان خبر داد و اظهار کرد: نهر «سید علی اکبری» با توجه به ورود بالای رسوبات به بستر آن و همچنین وجود پیچ و خم های متعدد و پوشش گیاهی در حاشیه، دچار کاهش سطح مقطع جریان شده بود.

وی ادامه داد: شرکت آب منطقه ای گیلان برای رفع این مشکل با استفاده از یک دستگاه بیل مکانیکی دکل بلند اقدام به لایروبی شش کیلومتر از نهر مذکور کرده که هم اکنون عملیات لایروبی، با پیشرفت فیزیکی حدود ۵۰ درصدی در حال انجام است.

رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت آب منطقه ای گیلان عنوان کرد: طول لایروبی در این پروژه حدود ۱۲ کیلومتر می باشد که حدود شش کیلومتر آن با آزادسازی همزمان دو هکتار از اراضی تصرف شده نهر مذکور انجام شد و امید است عملیات اجرایی مورد اشاره تا پایان بهمن ماه سال جاری به اتمام برسد.

خرمی تصریح کرد: نظر به اینکه نهر «سید علی اکبری» نقش به سزایی در تامین آب مورد نیاز مزارع شالیکاری منطقه دارد، با اتمام این عملیات علاوه بر رفع آبگرفتگی اراضی حاشیه نهر در مواقع سیلابی، امکان آبگذاری بهتر سردهنه های منشعب از این نهر و انتقال آب به مزارع کشاورزی نیز در فصل زراعی پیش رو به آسانی فراهم می گردد.

به گزارش ایسنا، نهر «سید علی اکبری» لاهیجان با عبور حجم آب به مقدار ۲۵ متر مکعب بر ثانیه به عنوان اصلی ترین و مهمترین مجرای آبی جهت تامین آب کشاورزی ۱۸ هزار هکتار از اراضی شالیزارهای منطقه محسوب می شود.

انتهای پیام