• دوشنبه / ۲۹ دی ۱۳۹۹ / ۱۷:۱۵
  • دسته‌بندی: خراسان رضوی
  • کد خبر: 99102921524
  • خبرنگار : 50108

با درخواست تعدادی از اعضای شورا

تحقیق و تفحص از حوزه شهردار مشهد انجام می‌شود

تحقیق و تفحص از حوزه شهردار مشهد انجام می‌شود

ایسنا/خراسان رضوی لایحه درخواست تحقیق و تفحص از حوزه شهردار مشهد و معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد با ۱۰ رای موافق، سه رای ممتنع و یک مخالف به تصویب رسید.

یکی از دستورکارهای امروز یکصدوهفدهمین جلسه علنی پنجمین دوره شورای اسلامی شهر مشهد که در تالار شهر برگزار شد، بررسی درخواست تحقیق و تفحص اعضای شورای اسلامی شهر مشهد از حوزه شهردار و معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد بود که در ابتدا شهناز رمارم، عضو هیات رئیسه شورای اسلامی شهر مشهد، نسبت به مطرح کردن این موضوع تذکر داد و اعتراض کرد.

وی اظهار کرد: در جلسه امروز قبل از صحن علنی، در خصوص این لایحه صحبت شد و مطرح کردن آن در یک جلسه رسمی رای آورد. هر لایحه باید ۷۲ ساعت قبل در اختیار شورا قرار بگیرد. اگر لایحه دو فوریتی باشد، باید ۲۴ ساعت قبل ثبت شود. این لایحه دو فوریتی نیست و عنوان آن در جلسه امروز به لحاظ شکلی قابلیت طرح ندارد.

سیدمحسن حسینی‌پویا، رئیس کمسیسیون حقوقی شورای اسلامی شهر مشهد، نیز در این خصوص بیان کرد: طبق ماده ۶۸ آیین‌نامه، تحقیق و تفحص در اولین جلسه رسمی باید مطرح شود. بر این اساس تذکر منتفی است. امروز در هیات رئیسه موضوع مورد بحث قرار گرفته و صحبت از بیان درخواست در جلسه رسمی بوده است. تصمیم بر مطرح کردن تحقیق و تفحص براساس قانون بوده است.

در ادامه بین اعضا درخصوص این موضوع گفت‌وگوها جریان گرفت.

رمارم و احسان اصولی، رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر مشهد، اعلام کردند که مطرح شدن این درخواست، امروز، در صحن علنی برخلاف آیین‌نامه بوده و آن را زیر پا می‌گذارد.

محمدرضا حیدری، رئیس شورای اسلامی شهر مشهد، نیز خاطرنشان کرد: مطرح کردن این درخواست طی همین امروز در صحن علنی، هیچ ارتباطی به حضور و یا عدم حضور شهردار در جلسه ندارد.

در ادامه نسبت به بازگشت این دستور کار و آمدن آن به صحن علنی، هفته آینده بین اعضا شور گذاشته شد. این نظرسنجی با ۷ رای موافق و ۷ رای مخالف به تصویب نرسید و موضوع درخواست اعضا نسبت به تحقیق و تفحص در خصوص حوزه شهردار و معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد به طور رسمی در جلسه مطرح شد.

سیدمحسن حسینی پویا، عضو شورای اسلامی شهر مشهد، در خصوص این درخواست عنوان کرد: درخواست تحقیق و تفحص از حوزه شهردار و معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد به امضای پنج نفر از اعضای شورای شهر به کمیسیون حقوقی در تاریخ ۹۹/۸/۱۴ ارجاع شد. مباحث و موضوعات مورد نظر اعضا دریافت و به شهرداری از طریق رئیس شورای شهر و هیات رئیسه مکاتبه و ارسال شد. این نامه در تاریخ ۹۹/۸/۲۸ ارسال و در ۹۹/۹/۸ جواب آن از شهرداری ارسال شد. جواب نامه از طریق کمیسیون به اعضای شورا درخواست کننده ارسال گردید.

وی افزود: اعضای درخواست کننده مطابق ماده ۶۸ آیین‌نامه درخواست را قانع کننده ندانستند. حقیقت این است که مدارک در این خصوص به صورت کافی و به اندازه ارسال نشده بود. سه جلسه در این خصوص در کمیسیون برگزار کردیم. در یکی از جلسات به دلیل مشکلاتی که وجود داشت، آقای شهردار حضور پیدا نکرد. از سه جلسه نهایتا یک جلسه تشکیل شد. صحبت و ادله شهرداری برای اعضای درخواست کننده قانع کننده و مدارک ارسال شده کافی نبود. از این رو پیشنهاد می‌شود که موضوع تحقیق و تفحص ادامه پیدا کند تا اطلاعات کامل و کافی همراه با مستندات مورد نیاز در خصوص مبالغ کمک شده، سرفصل‌های پرداخت، ردیف بودجه‌ای، مقام دستوردهنده یا صادرکننده مجوز، دریافت‌کننده وجه و... در فاصله ۹۶/۶/۱ تا حال حاضر در خصوص کمک‌های بلاعوض در محورهای ورزش قهرمانی، سازمان‌های مردم نهاد، موسسات خیریه، هیات‌های مذهبی، مساجد، بیمارستان‌ها و... تهیه و به شورا ارائه شود.

محمد حسین ودیعی، عضو شورای شهر مشهد و یکی از اعضای امضا کننده این درخواست نیز تاکید کرد: نظارت بر عملکرد شهرداری از کارهای شوراست. گزارش‌های دوره‌ای در این زمینه وجود دارد. در یکسری موضوعات و مصوبات گزارش‌های لازم به دست شورا نرسیده است؛ به عنوان مثال حمایت از ورزش‌های قهرمانی، حمایت از ورزش‌ها، درج اسامی و افراد کمک گرفته در سامانه فاش و... از این دست موضوعات است. در تحقق بودجه نیز ابهاماتی وجود دارد. اعضای شورا مانند شهروندان، احزاب و گروه‌ها در این خصوص سوالاتی داشتند. باید توجه داشت تحقیق و تفحص امری عادی است.

در ادامه این جلسه، درخواست تحقیق و تفحص از حوزه شهردار و معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد به رای‌گیری گذاشته شد. این لایحه با ۱۰ رای موافق، سه رای ممتنع و یک مخالف به تصویب رسید. محمدرضا حیدری، شهناز رمارم و احسان اصولی به این لایحه رای ممتنع دادند. تنها علیرضا شهریاری، عضو هیات رئیسه شورای اسلامی شهر مشهد، به این لایحه رای مخالف داد.

امضاکنندگان این درخواست مجتبی بهاروند، بتول گندمی، محمدحسین ودیعی، محمد حاجیان شهری و رمضانعلی فیضی هستند.

تذکر عضو شورای شهر مشهد به شهردار مشهد

همچین در ادامه جلسه محمدحاجیان شهری، رئیس کمیسیون خدمات شهری، سلامت، بهداشت و محیط زیست شورای اسلامی شهر مشهد، در خصوص عدم اجرای تبصره ۲ مصوبه بودجه سال ۱۳۹۹ سازمان آتش‌نشانی، یعنی به‌کارگیری بانوان آتش‌نشان، تذکر داد.

مجتبی بهاروند، عضو دیگر شورای اسلامی شهر مشهد، نیز در خصوص اجرای پروژه‌های خطوط قطار شهری از محمدرضا کلائی، شهردار مشهد، طرح سوال کرد.‌

انتهای پیام