• سه‌شنبه / ۳۰ دی ۱۳۹۹ / ۱۳:۳۵
  • دسته‌بندی: دین و اندیشه
  • کد خبر: 99103022208
  • خبرنگار : 71461

به میزبانی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی؛

چهارمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی زنان ایران و چین برگزار شد

چهارمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی زنان ایران و چین برگزار شد

چهارمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی زنان ایران و چین با حضور مقامات زنان دو کشور با عنوان تقویت تعامل در پساکرونا «جهان مشترک: سرنوشت مشترک» برگزار و بر لزوم بهره‌مندی از ظرفیت بانوان در سطح جهان تأکید شد.

به گزارش ایسنا، به همت اداره ارتباطات فرهنگی بین‌المللی زنان اداره‌کل همکاری‌های فرهنگی و امور ایرانیان خارج از کشور، رایزنی فرهنگی ایران در پکن و مشارکت فدراسیون سراسری زنان چین و معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری و دانشگاه الزهرا(س)، چهارمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی زنان ایران و چین با حضور مقامات زنان دو کشور با عنوان تقویت تعامل در پساکرونا «جهان مشترک: سرنوشت مشترک» در سالن کنفرانس حوزه ریاست این سازمان، برگزار شد.

محمد کشاورززاده، سفیر جمهوری اسلامی ایران در چین در ابتدای این نشست در سخنرانی خود، بیان کرد: گفت‌وگوهای فرهنگی بانوان ایران و چین می‌تواند یکی از زمینه‌های مؤثر در تعاملات بین دو کشور و ایجاد زمینه‌ها و بسترهای مناسب ارتباط و هم‌اندیشی میان نخبگان و گروه‌های مرجع فکری و فرهنگی ایران و چین باشد.

وی با قدردانی از اداره‌کل همکاری‌های فرهنگی و امور ایرانیان خارج از کشور سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و رایزنی فرهنگی ایران در چین برای برگزاری گفت‌وگوهای فرهنگی بانوان ایران و چین، افزود: گفت‌وگوی فرهنگی یک شیوه‌ای از دیپلماسی و روشی جهت ایجاد یک فرآیند عملیاتی از همفکری و تبادل نظر مستمر میان عناصر و گروه‌های انسانی منتخب است که طی آن با طرح دیدگاه‌های خود در خصوص  مسائل و دغدغه‌های فرهنگی درصددند به فهم مشترک و یا راهکار مشترکی برای مسائل و پدیده‌هایی که موضوع گفت‌وگوی آنهاست، دست یابند.

عباسعلی وفایی، رایزن فرهنگی ایران در چین در سخنانی، با اشاره به برگزاری چهارمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی بانوان ایران و چین، بر لزوم بهره‌گیری هرچه بیشتر از ظرفیت‌های علمی و فرهنگی در مسیر گسترش مناسبات فرهنگی و توسعه روابط بین دو کشور تأکید کرد.

وی ابراز امیدواری کرد این دور از گفت‌وگوها از طریق مشارکت جمعی بانوان در گسترش همکاری‌ها و گفت‌وگوهای فرهنگی در چارچوب ارزش‌های مشترک شکل گرفته و با اعتمادسازی و توجه به وزن تأثیرگذار فرهنگ در حل و فصل چالش‌ها و بحران‌های بین‌المللی عملی و اجرایی شود.

همفکری در مسیر یافتن راهکارهای مشترک برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا

سعیده باقری‌فرد، رییس اداره توسعه ارتباطات فرهنگی بین‌المللی زنان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در ادامه این نشست، مطرح کرد: دو کشور باستانی ایران و چین دارای میراث مشترک فرهنگی و سوابق تمدنی بزرگ در قاره آسیا هستند.

وی به نقش راه ابریشم در تبادل فرهنگی بین ایران و چین اشاره کرد و گفت: در تاریخچه راه ابریشم نقش‌های مهمی در مبادلات سیاسی، اقتصادی، تجاری و فرهنگی بین کشورهای مختلف نگاشته شده است. یکی از ادوار درخشان رونق راه ابریشم، در ایران رقم خورده و تأثیرات تجاری و فرهنگی بین دو کشور ایران و چین ایجاد شده است.

باقری‌فرد با اشاره به پنجاهمین سالگرد برقراری روابط دیپلماتیک ایران و چین اظهار کرد: در پنجاهمین سالگرد برقراری روابط دیپلماتیک ایران و چین، دو کشور مصمم به گسترش بیش از پیش مشارکت راهبردی با یکدیگر به ویژه در حوزه فرهنگ و هنر هستند.

وی همچنین، گفت‌گوهای فرهنگی و همفکری را از راه‌های برقراری ارتباطات و تأثیرگذار بین‌المللی دانست و گفت: اداره توسعه ارتباطات فرهنگی بین‌المللی زنان با برگزاری چهارمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی بانوان ایران و چین درصدد آن است تا به نقش محوری و پُر رنگ زنان در خانواده و جامعه به ویژه در زمان شیوع ویروس کرونا بپردازد.

لزوم بهره‌مندی از ظرفیت بانوان در سطح جهان

سیده صدیقه حجازی، مسئول کارگروه بین‌المللی زنان و خانواده سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در سخنرانی خود دگفت: گرچه شرایط خاص دوران همه‌گیری کویید 19 موجب شد نتوانیم همچون دوره‌های گذشته، در فضای حقیقی این اجلاس ارزشمند را برگزار کنیم، اما با آرزوی برطرف شدن این بیماری از سطح جهان، امید داریم بتوانیم اهداف مهم خود را از این اجلاس دنبال کدره و به سرانجام و نتیجه برسانیم.

وی افزود: قدمت تاریخ و تمدن دو کشور کهن ایران و چین، گویای وجود زنانی تمدن ساز است. زنانی که دامان و آغوش پرمهر مادری را فرصت انتقال مواریث فرهنگی به نسل جدید قرار داده و با تربیت انسان‌هایی با ایمان، متعهد، خلاق، دلسوز، فداکار و صاحب کرامت انسانی راه سخت و دشوار تمدن آفرینی را هموار کردند.

حجازی با اشاره به برگزاری چهارمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی زنان ایران و چین اظهار کرد: نتایج درخشان اولین دور گفت‌وگوهای فرهنگی، بانوان هر دو کشور را مصمم‌تر ساخت تا به ‌منظور ایجاد فرصت‌های مناسب آشنایی جامعه زنان با فرهنگ و تمدن دو کشور و نیز زمینه تبادل تجربیات و طرح مسائل و چالش‌های مشترک زنان و خانواده در سطوح منطقه‌ای و بین‌المللی، اقدام به برگزاری دوره‌های بعدی گفت‌وگوهای فرهنگی کنند.

مسئول کارگروه بین‌المللی زنان و خانواده سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی تأکید کرد: دو کشور دوست و برادر ایران و چین، سهم بزرگی در شکل‌گیری تمدن بزرگ آسیایی داشته و در حال حاضر نیز نقش کلیدی و محوری در تحولات و پیشرفت‌های همه جانبه جهانی را دارا هستند.

وی در ادامه سخنانش، گفت: بر این اساس، گسترش برنامه‌های مشترک و توسعه روابط فرهنگی میان بانوان دو کشور، ضرورتی انکارناپذیر است. ظرفیت بالای بانوان اندیشمند و توانمند دو کشور بیانگر آن است که می‌توان با برنامه‌ریزی‌های دقیق و هدفمند، سطح گفت‌وگوها را از دو جانبه به چند جانبه گسترش داد تا امکان هم‌افزایی فرهنگی بانوان در سطح قاره و جهان گسترش یابد.

حجازی بیان کرد: تلاش برای حفظ، تقویت و احیای نهاد مقدس خانواده، به عنوان مهمترین هسته تشکیل جامعه سالم و پویا و به دنبال آن حفظ و تقویت مواریث تمدنی و فرهنگی، می‌تواند از جمله اهداف مهم و استراتژیک این گفت‌وگوها در آینده باشد.

وی یادآور شد: تلاش همه جانبه بانوان همه جوامع به منظور زدودن آثار و تبعات منفی و زیان‌بار ویروس همه گیر کویید 19 بر خانواده، بویژه زنان و کودکان، از جمله وظایف و اقدامات مهم و ضروری در دوران کرونا وپسا کرونا است که بی‌تردید این مهم جز در سایه همدلی، هم‌افزایی و همکاری میسر نخواهد شد.

حجازی در پایان سخنانش، پیشنهاد داد: امیدوارم با همت و تلاش دبیرخانه این دور از گفت‌وگوهای فرهنگی، کتاب مجموعه مقالات و سخنرانی‌های چهار  دوره گفت‌وگوهای فرهنگی زنان ایران و چین در دستور کار قرار گیرد.

انتهای پیام