• چهارشنبه / ۱ بهمن ۱۳۹۹ / ۱۳:۱۸
  • دسته‌بندی: سیاست خارجی
  • کد خبر: 99110100492
  • خبرنگار : 71038

رئیس دفتر حفاظت منافع ایران در مصر:

ایران در موضوع مبارزه با داعش، منجی ملت‌ها و دولت‌های منطقه بوده است

ایران در موضوع مبارزه با داعش، منجی ملت‌ها و دولت‌های منطقه بوده است

رئیس دفتر حفاظت منافع ایران در مصراظهار کرد: ایران برعکس آن چه که توسط برخی طرف‌ها علیه آن شایع می‌شود، همواره بخش مؤثری از راه حل مشکلات و بحرانها در منطقه بوده است و چنین نقشی به ویژه در موضوع مقابله با داعش و تروریسم تکفیری کاملا واضح بوده و ایران در این زمینه همانند منجی ملت ها و دولت های منطقه عمل کرده است.

به گزارش ایسنا، ناصر کنعانی در یاداشتی با عنوان " گفت‌وگو و شراکت سازنده منطقه ای برای تشکیل منطقه قوی تنها راه حل است "نوشت :"برخی طرف های عربی دائما مایلند که از مداخلات ادعائی ایران در امور جهان عرب صحبت کنند و موضوع ضرورت مقابله با دخالت های ایران در منطقه – حسب تعبیر خود – را در جدول گفتگوهای دائمی خود با دولت های آمریکا اعم از دموکراتها یا جمهوریخواهان قرار داده اند. اولا؛ واضح است که ایران دولتی مهم، ریشه دار و مؤثر و دارای حضور و نفوذی طبیعی و تاریخی در منطقه است و علاوه بر آن دارای شراکت سازنده با بسیاری از کشورهای منطقه بوده و ممکن نیست که چنین کشوری را از حقوق و حضور طبیعی خود در منطقه منع نموده و یا آن را از چنین نقشی بازدارند. مضافا آنکه از دیدگاه ناظران و صاحبنظران منصف، ایران برعکس آنچه که توسط برخی طرف ها علیه آن شایع می‌شود، همواره بخش مؤثری از راه حل مشکلات و بحرانها در منطقه بوده است و چنین نقشی بویژه در موضوع مقابله با داعش و تروریسم تکفیری کاملا واضح بوده و ایران در این زمینه همانند منجی ملت ها و دولت های منطقه عمل کرده است. مضافا آنکه ایران هزینه سنگینی را به دلیل سیاست های مستقلانه منطقه ای خود و نیز ایستادگی در مقابل مداخلات بیگانگان سلطه جو در منطقه پرداخت کرده است.

ثانیا، سئوال این است که آمریکا چه وجاهت و مشروعیتی برای مقابله و کنترل نفود منطقه ای و یا ادعای مطرح شده در خصوص مداخلات منطقه ای ایران دارد،  در حالیکه آمریکا کشوری غیرمنطقه ای است که مداخلات گسترده مخرب آن در منطقه، مصدر و منشأ اغلب مشکلات در غرب آسیا و شمال آفریقا است و آمریکا بزرگترین حامی تروریسم دولتی و سازمان یافته در منطقه یعنی رژیم صهیونیستی است. چنین حضوری از آمریکا در منطقه هیچ کمکی به هیچ کشور منطقه ای نمی‌کند، بلکه ریشه اغلب مشکلات است. راه حل، گفتگوی منطقه ای میان کشورهای منطقه برای پایه گذاری "شراکت سازنده منطقه ای و تشکیل منطقه قوی"  است. 

انتهای پیام