• چهارشنبه / ۱ بهمن ۱۳۹۹ / ۱۴:۴۴
  • دسته‌بندی: کهگیلویه و بویراحمد
  • کد خبر: 99110100637
  • خبرنگار : 50311

پایش و رصد سلامت پرندگان مهاجر در تالاب های بویراحمد

پایش و رصد سلامت پرندگان مهاجر در تالاب های بویراحمد

ایسنا/کهگیلویه و بویراحمد رئیس اداره دامپزشکی شهرستان بویراحمد گفت: رصد و پایش تالاب های شهرستان بویراحمد زیر ذره بین کارشناسان دامپزشکی و محیط بانان محیط زیست همچنان در حال اجراست.

"علی روئین تن" با بیان اینکه تاکنون موردی از آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در تالاب این شهرستان مشاهده نشده است، افزود: گروه‌های پایش همچنان در حال رصد این تالاب ها هستند.

وی اظهار کرد: گشت مشترک پایش آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در تالاب و رودخانه های بشار، کبگیان و قلات با همکاری محیط زیست به منظور پیشگیری و پایش این بیماری آغاز شده و تاکنون مورد خاصی مشاهده نشده است.

رئیس اداره دامپزشکی شهرستان بویراحمد تصریح کرد: از وظایف مهم و مشترک محیط زیست و دامپزشکی پایش بیماری‌های مختلف در سطح تالاب و زیستگاه های پرندگان مهاجر است که در این بازدیدها و گشت‌های مشترک، مراقبت و پایش این بیماری در سطح حیات وحش و پرندگان آبزی، کنارآبزی و مهاجر در شناسایی به موقع کانون‌های بیماری در حیات وحش نقش موثری خواهند داشت.

روئین تن ادامه داد: هر ساله با سرد شدن هوا و ورود پرندگان غیربومی به تالاب ، رودخانه و زیستگاه های پرندگان آبزی احتمال انتقال و شیوع بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان افزایش می‌یابد که پایش و کنترل تالاب به عنوان یکی از کانون‌های شیوع بیماری حائز اهمیت است.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان کهگیلویه و بویراحمد، وی با اشاره به اینکه شهرستان بویراحمد با دارا بودن رودخانه ها و زیستگاه های متعدد و طبیعت زیبا محل زمستان گذرانی بسیاری از پرندگان مهاجر است، خاطرنشان کرد: پایش‌ این تالاب و زیستگاه ها تا زمان حضور پرندگان مهاجر ادامه خواهد داشت.

انتهای پیام