• پنجشنبه / ۲ بهمن ۱۳۹۹ / ۱۱:۰۴
  • دسته‌بندی: اصفهان
  • کد خبر: 99110201091
  • منبع : نمایندگی دانشگاه اصفهان

میزبانی دو گالری از آثار یک هنرمند

میزبانی دو گالری از آثار یک هنرمند

ایسنا/اصفهان گالری اکنون و نگارخانۀ خانه صفوی از سوم بهمن‌ماه آثاری از قاسم لطفی را در نمایشگاه «تابوت‌های ایرانی» و «هزار دستان» به نمایش می‌گذارند.

قاسم لطفی به ایسنا می‌گوید: فعالیت هنری بنده در سال ۱۳۷۴ با چاپ اولین کاریکاتورم در روزنامه محلی اردبیل شروع شد. در این عرصه همواره به دنبال نوجویی و تجربه کردن بودم و هنر را نه یک رسانه بلکه شیوه‌ای برای زیستن می‌دانم.

او ادامه می‌دهد: نمایشگاه‌های انفرادی من از سوم بهمن‌ماه برپا می‌شود و خوشحالم که این مجموعه‌ها اولین بار در شهر زیبای اصفهان و هم‌زمان در دو گالری به نمایش درمی‌آید.

این هنرمند، دربارۀ آثاری که قرار است در گالری اکنون به نمایش دربیاید توضیح می‌دهد: این مجموعه با عنوان «تابوت‌های ایرانی» دهه هشتاد و در ابعاد ۷۰ در ۱۰۰ و ۵۰ در ۷۰ سانتی‌متر روی مقوا با روان‌نویس به روش سیاه‌قلم خلق شد.

لطفی می‌گوید: این آثار اشارۀ استعاره آمیزی به بخشی از حافظه تصویری نسل امروز از تجربیات تراژیک تاریخ ایران در دهه‌های اخیر است؛ تجربۀ انقلاب، جنگ، مهاجرت و...

او تصریح می‌کند: کاراکترهای انسان معاصر با ترکیب تابوت‌های بر سر و سیاه‌وسفید بودن آن، تصویری غریب و وهم‌انگیز به وجود آورده است. منابع تصویری اغلب از مجلات و عکس‌های قدیمی گرته برداری شده‌اند تا بزرگداشتی بر حسرت‌ها و آرزوهای انسان معاصر باشند.

این هنرمند می‌افزاید: این آثار نگاهی طنزی تلخ و گزنده هم دارد که ماهیت تصویری آن در لایه‌های طنز و هجو می‌چرخد.

لطفی با اشاره به برپایی نمایشگاه «هزار دستان» در نگارخانه خانه صفوی می‌گوید: این مجموعه را آثار اخیر من شکل داده که به روش پرداز در مینیاتور ایرانی با ابراز روان‌نویس مشکی‌رنگ در دوران قرنطینه خلق‌شده‌اند.

او خاطرنشان می‌کند: در هنر مدرن، هنر وام می‌گیرد و اقتباس می‌کند و مجدداً یک اثر هنری را برای زمان حاضر تغییر می‌دهد. در این مجموعه نیز با ارجاع به آثار نقاشی و مینیاتور ایرانی که برای مردم آشناست سعی در ارائه تصویری نو داشتم.

این هنرمند یادآور می‌شود که آثار نمایشگاه «هزار دستان» تنها سیاه‌قلم‌های خنثی از جهان اطراف ما نیستند بلکه ابزاری معاصر هستند که بر تصور مخاطب اثر می‌گذارند و آگاهی می‌بخشند.

دو مجموعه اثر قاسم لطفی، از سوم بهمن‌ماه در گالری اکنون (از ساعت ۱۷ تا ۲۰) و نگارخانه خانه صفوی (از ساعت ۱۷ تا ۲۱)  برپا و تا ۱۴ بهمن‌ماه پذیرای علاقه‌مندان است. با این توضیح که گالری اکنون روزهای دوشنبه تعطیل است.

انتهای پیام