• شنبه / ۴ بهمن ۱۳۹۹ / ۱۳:۲۴
  • دسته‌بندی: سمنان
  • کد خبر: 99110402308
  • منبع : نمایندگی سمنان

مرمت و سامان‌دهی بافت تاریخی کلاته‌خیج بسطام

مرمت و سامان‌دهی بافت تاریخی کلاته‌خیج بسطام

ایسنا/سمنان رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان شاهرود از آغاز مرمت و سامان‌دهی بافت تاریخی کلاته‌خیج خبر داد.

حمیدرضا حسنی 4 بهمن‌ماه با اعلام این خبر افزود: کف‌سازی بافت تاریخی شهر کلاته‌خیج با مشارکت شهرداری این شهر  تاریخی آغاز شده است.

به‌گزارش روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان گفت: دو میلیارد ریال برای اجرای فاز نخست مرمت بافت تاریخی کلاته‌خیج اختصاص یافته است و این مرمت‌ها ادامه خواهد داشت.

حسنی خاطرنشان کرد: ثبت مسجد جامع کلاته‌خیج در فهرست آثار ملی، احیا و ثبت خانه‌های تاریخی از جمله برنامه‌های در دست اجرا توسط اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در کلاته‌خیج است.

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان شاهرود به فعالیت حدود یک‌هزار بافنده در شهر کلاته‌خیج اشاره کرد و گفت: کلاته‌خیج با وجود قابلیت‌های متعدد در زمینه صنایع‌دستی و جاذبه‌های طبیعی می‌تواند به یکی از مهم‌ترین مقاصد سفر استان تبدیل شود.

کلاته خیج که در بخش بسطام شهرستان شاهرود واقع شده در گذشته یکی از قطب‌های پارچه‌بافی بوده‌ و همچنان هنرمندان این شهر در بافت پارچه سنتی ماهوت از اشتهار زیادی برخوردارند. کلاته خیج بسطام دارای ۸۵ هزار مترمربع بافت تاریخی است،

انتهای پیام