• چهارشنبه / ۸ بهمن ۱۳۹۹ / ۰۹:۵۲
  • دسته‌بندی: فرامنطقه ای
  • کد خبر: 99110805465
  • خبرنگار : 71402

اتحاد بی‌نتیجه جمهوری‌خواهان سنا علیه استیضاح ترامپ

اتحاد بی‌نتیجه جمهوری‌خواهان سنا علیه استیضاح ترامپ
رند پل

چهل و پنج سناتور جمهوریخواه آمریکایی سه‌شنبه از طرحی برای متوقف کردن دادگاه استیضاح دونالد ترامپ حمایت کردند که راه به جایی نبرد. این اقدام، نمایشی از وحدت حزبی بود و برخی آن را نشانه‌ای می‌دانند که اجازه نمی‌دهد ترامپ بابت "تحریک به شورش" علیه کنگره محکوم شود.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، رند پل، از سناتورهای جمهوریخواه آمریکایی این طرح را در صحن سنا به نمایش گذاشت و از این مجلس خواست تا رای بدهد که آیا دادگاه فوریه علیه دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا نقض قانون اساسی است یا خیر.

سنای تحت کنترل دموکراتها با ۵۵ رای مقابل ۴۵ رای جلوی طرح آن را گرفت. اما تنها پنج جمهوریخواه برای جلوگیری از این حرکت به دموکراتها پیوستند و این بسیار کمتر از رای ۱۷ جمهوریخواهی است که برای محکوم کردن ترامپ در دادگاه استیضاح لازم است.

سناتور رند پل پس از آن به خبرنگاران گفت: این یکی از معدود زمانهایی است که شکست در واقع یک پیروزی است. چهل و پنج رای بدین معناست که دادگاه استیضاح از بدو ورود مرده است.

رند پل و دیگر جمهوریخواهان معتقدند که چون دونالد ترامپ چهارشنبه گذشته مدت زمان ریاستش به اتمام رسید و اینکه محاکمه او با نظارت پاتریک لهی، از سناتورهای دموکرات انجام میشود نه جان رابرتس، قاضی القضات آمریکا، محاکمه او خلاف قانون اساسی است.

برخی از سناتورهای جمهوریخواه که از طرح روز سه شنبه رند پل حمایت کردند گفتند این نشانگر آن نیست که آنها بعد از برگزاری دادگاه چه رایی به ترامپ میدهند. سناتور راب پورتمن به خبرنگاران گفت: به اعتقاد من، این مساله‌ای کاملا متفاوت است.

در حال حاضر بحثی در میان کارشناسان به راه افتاده درباره اینکه آیا اقدام سنا علیه ترامپ که دیگر در کاخ سفید حضور ندارد، قانونی است یا خیر. بسیاری از کارشناسان، این استیضاح دیرهنگام را مطابق قانون اساسی دانسته و استدلال میکنند که رئیس جمهوری که در آخرین روزهای کاری خود مرتکب خطا میشود نباید مصون بماند و فرایندی در قانون اساسی هست که پاسخگویی آنها را تضمین میکند.  

آن کارشناسان میگویند، قانون اساسی روشن ساخته که فرایندهای استیضاح میتواند به رد صلاحیت از گرفتن منصب دولتی در آینده منجر شود، بنابراین همچنان یک مساله باز برای حل و فصل در سنا وجود دارد.

ترامپ تنها رئیس جمهوری در تاریخ آمریکاست که دو بار از سوی مجلس نمایندگان آمریکا استیضاح میشود. او همچنین اولین رئیس جمهوری است که بعد از خروج از کاخ سفید باید در سنا دادگاهی شود و این احتمال وجود دارد که با رای دو سوم سناتورها محکوم شده و دیگر نتواند منصب دولتی بگیرد.

انتهای پیام