• چهارشنبه / ۸ بهمن ۱۳۹۹ / ۱۰:۵۵
  • دسته‌بندی: فرامنطقه ای
  • کد خبر: 99110805547
  • خبرنگار : 71516

تکاپوی نتانیاهو برای قانع کردن پادشاه مراکش جهت سفر به اراضی اشغالی

تکاپوی نتانیاهو برای قانع کردن پادشاه مراکش جهت سفر به اراضی اشغالی

نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی برای قانع کردن پادشاه مراکش برای سفر به اراضی اشغالی قبل از انتخابات پارلمانی این رژیم تلاش می‌کند.

به گزارش ایسنا، به نقل از روزنامه رأی الیوم، منابع سیاسی عالی رتبه در تل‌آویو اعلام کردند، بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی و تعدادی از مشاورانش برای قانع کردن محمد ششم، پادشاه مراکش برای سفر به اراضی اشغالی قبل از انتخابات یعنی ظرف چند هفته آتی تلاش می‌کنند.

این مسئله می‌تواند احتمال پیروزی نتانیاهو را در انتخابات افزایش دهد.

طبق گزارش رای الیوم، کارمندان ارشد دفتر نتانیاهو و شورای امنیت داخلی رژیم صهیونیستی درحال اعمال فشار برای انجام سفر در نزدیک‌ترین زمان ممکن هستند. نتانیاهو سفر پادشاه مراکش را یک برگ برنده بسیار با اهمیت می‌داند که می‌تواند در کمپین انتخاباتی خود از آن استفاده کند. 

به گفته منابع نتانیاهو می‌خواهد بگوید او اولین سیاستمدار در طول تاریخ دولت رژیم صهیونیستی است که توانسته پادشاه مراکش را به سفر به اراضی اشغالی قانع کند. چراکه از سال ۱۹۴۸ چنین سفری صورت نگرفته است. درنتیجه اگر این اتفاق بیفتد یک پیروزی سیاسی برای نتانیاهو است که اخیرا توافق عادی‌سازی روابط با مراکش امضا کرد.

اما براساس تصور نتانیاهو هدف اصلی این سفر این است که صدها هزار تن از یهودیان مراکشی به احزاب راست‌گرای اسرائیلی رأی می‌دهند. درنتیجه سفر پادشاه مراکش فرصت نتانیاهو برای دستیابی به آرای بیشتری از یهودیان مراکشی را افزایش می‌دهد.

 به گفته منابع عبری‌زبان، احتمال سفر پادشاه مراکش به اراضی اشغالی قوی نیست چراکه پادشاه مراکش می‌داند نتانیاهو احتمالا از سفر او برای رقابت انتخاباتی‌اش بهره‌برداری می‌کند برای همین احتمالا خود را از مداخله در انتخابات رژیم صهیونیستی کنار می‌کشد.

به گفته منابع تماس‌های میان دو طرف به دستور نتانیاهو و شورای امنیت داخلی همچنان ادامه دارد اما منابع می‌گویند این تلاش‌ها احتمالا موفقیت‌آمیز نباشد. اخیرا رسانه‌های اسرائیلی فاش کردند، پادشاه مراکش سفر به اراضی اشغالی را به سفر به رام‌الله و دیدار با محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین مشروط می‌کند اما اگر نتانیاهو موافقت کند، آرای راست‌گرایان را از دست می‌دهد برای همین او برای قانع کردن پادشاه مراکش برای سفر به تل‌آویو و قدس و کوتاه آمدن از شرط دیدار با عباس تلاش می‌کند.

انتهای پیام