• چهارشنبه / ۸ بهمن ۱۳۹۹ / ۱۳:۱۵
  • دسته‌بندی: گیلان
  • کد خبر: 99110805761
  • خبرنگار : 50041

ضرورت تقویت اکتشافات حوزه زمین و دریا در گیلان

ضرورت تقویت اکتشافات حوزه زمین و دریا در گیلان

ایسنا/گیلان استاندار گیلان گفت: تقویت اکتشافات و مطالعات در حوزه زمین و دریای پهنه سرزمینی گیلان امری ضروری است.

ارسلان زارع امروز در دیدار با علیرضا شهیدی رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات ‌معدنی کشور به شرایط اقلیمی، جغرافیایی و تنوع آن در گیلان اشاره و اضافه کرد: بر این اساس تقویت اکتشافات و مطالعات در حوزه زمین و دریای پهنه سرزمینی گیلان امری ضروری است.

وی سند آمایش سرزمینی گیلان را سبز- آبی برشمرد و افزود: در این مسیر شرایط حفظ محیط زیست پایدار با امکان بهره برداری بیشتر از دریا در راستای توسعه تجارت در کنار ارتزاق و معیشت مردم در نظر گرفته شده است.

استاندار گیلان به سوابق گذشته گیلان در زلزله، فرونشست و زمین لغزش اشاره کرد و گفت: از ظرفیت سازمان زمین‌شناسی با توجه به وجود نیروهای با دانش و متخصص، باید بیشتر بهره ببریم و در این حوزه استفاده از مطالعات هوایی با روش‌های نوین مورد انتظار است.

وی استفاده از ظرفیت‌های معدن را یکی از تأکیدات رئیس جمهوری عنوان و به تشکیل منظم شورای معادن استان اشاره کرد و افزود: ظرفیت‌های خوبی برای بهره برداری در گیلان وجود دارد و در صورت دارا بودن شرایط برای صادرات مواد معدنی، افتتاح راه آهن رشت-کاسپین در آینده‌ای نزدیک می‌تواند اثرگذار باشد.

استاندار گیلان با اشاره به شرایط اقلیمی و جغرافیایی استان تأکید کرد که تقویت اکتشافات و مطالعات در حوزه زمین و دریای پهنه سرزمینی گیلان، امری ضروری است.

علیرضا شهیدی امروز در ادامه این نشست با اشاره به اینکه در اجرای هر پروژه‌ای، مطالعات زمین‌ شناسی از اهمیت خاصی برخوردار است، گفت: با توجه به پتانسیل نیروهای این استان در حوزه بررسی مخاطرات و اکتشافات و ظرفیت‌های غنی گیلان در حوزه زیست محیطی و دریا، باید نقش آفرینی موثرتری در حوزه عمرانی و زیرساختی داشته باشیم.

وی افزود: سازمان زمین شناسی در حوزه دریا از دستگاه‌های منحصر به فردی برخوردار است و باید از این ظرفیت‌ها استفاده شود.

شهیدی خاطرنشان کرد: در موضوع ژئوتوریسم و اکتشافات معدنی به دنبال کشف ذخایر پنهان هستیم و در این راستا همگرایی دستگاه‌های مرتبط مورد انتظار است.

انتهای پیام