• دوشنبه / ۱۱ اسفند ۱۳۹۹ / ۰۹:۰۵
  • دسته‌بندی: فرامنطقه ای
  • کد خبر: 99121107542
  • خبرنگار : 71457

درخواست یلینکن برای إعمال فشار جهت پایان بحران تیگرای/ اتیوپی موضع آمریکا را رد کرد

درخواست یلینکن برای إعمال فشار جهت پایان بحران تیگرای/ اتیوپی موضع آمریکا را رد کرد

وزیر خارجه آمریکا از اتحادیه آفریقا و دیگر شرکای بین‌المللی خواست تا برای رویارویی با بحران تیگرای در شمال اتیوپی کمک کنند.

به گزارش ایسنا، به نقل از روسیا الیوم، آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد که ناامیدی روزافزونی در قبال تعامل اتیوپی و اریتره با این بحران انسانی روبه وخامت نهاده، وجود دارد.

بلینکن با درخواست کمک از اتحادیه آفریقا و دیگر شرکای بین‌المللی برای رویارویی با بحران تیگرای، اقدامات شنیعی که در گزارش‌ها به ارتکاب آنها در تیگرای اشاره می‌شود، محکوم کرد.

این اظهارات بلینکن بعد از آن مطرح شده است که سازمان عفو بین‌الملل گزارشی را منتشر کرد که در آن، نیروهای اریتره به کشتن صدها غیرنظامی در تیگرای متهم شدند که به گفته این سازمان ممکن است این جنایتی در حق بشریت باشد، اما اریتره این مساله را تکذیب می‌کند.

در همین حال، وزارت خارجه اتیوپی در بیانیه‌ای اعلام کرد که بیانیه‌های آمریکا درمورد امور داخلی اتیوپی تأسف آور است: "باید این امر شفاف باشد که چنین اموری، بر عهده اتیوپی به عنوان یک کشور دارای حاکمیت قرار دارد و اتیوپی مسئول استقرار دستگاه‌های امنیتی لازم برای تضمین حاکمیت قانون در تمامی بخش‌های مرزهایش است."

اتیوپی مخالفت خود را با اظهارات وزیر خارجه آمریکا در مورد اوضاع در منطقه تیگرای اعلام و این اظهارات را مداخله در امور داخلی خواند.

اما اتیوپی در عین حال بر پایبندی خود برای ادامه پاسخ کارآمد به وضعیت انسانی در منطقه تیگرای که شاهد «عملیات اجرای قانون» در نوامبر گذشته بود، تاکید کرد.

وزارت خارجه اتیوپی اعلام کرد که اظهارات بلینکن مداخله در امور داخلی اتیوپی به ویژه در مورد بازاستقرار نیروهای اقلیم الأمهره است.

وزارت خارجه اتیوپی این موضع آمریکا را تاسف‌بار خواند.

انتهای پیام