• دوشنبه / ۱۱ اسفند ۱۳۹۹ / ۱۲:۰۹
  • دسته‌بندی: فرهنگ حماسه
  • کد خبر: 99121107831
  • منبع : روابط عمومی برنامه

سیری در «اتحاد شوم» آمریکایی ـ بعثی در جنگ تحمیلی

سیری در «اتحاد شوم» آمریکایی ـ بعثی در جنگ تحمیلی

«اتحاد شوم» کتابی است که توسط مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس منتشر شده و طی آن به مسئله همکاری وزارت امور خارجه آمریکا و رژیم بعث عراق علیه ایران در طول جنگ تحمیلی پرداخته است.

به گزارش ایسنا به نقل از تارنمای مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس، کتاب «اتحاد شوم؛ اسناد رسمی همکاری آمریکا با رژیم صدام در جنگ تحمیلی (سال‌های ۱۹۸۰ تا ۱۹۸۴ میلادی)» به نویسندگی «جویس بتل» است و توسط مجید کریمی به فارسی ترجمه شده است.

کوشش نگارنده در این تدوین این کتاب آن بوده که هر سند را در سه دسته‌بندی موضوعی جای دهد؛ این اثر مبتنی بر مدارک و اسناد مکمل و برای نشان دادن اهمیت سند اضافه‌ شده است. با بررسی مجموعه اسناد این کتاب، پژوهشگران درک بهتری از پشت پرده حامیان ارتش عراق در جنگ با ایران به دست خواهند آورد و البته مناسبات سیاسی ظالمانه و ریاکارانه آمریکا را نیز آشکار می‌کند.

کتاب «اتحاد شوم؛ ...» در دو فصل تنظیم شده است؛ «اسناد از کجا به دست آمده است؟»، «جویس بتل کیست؟»، «مقدمه بتل بر انتشار دیجیتالی اسناد»، «نتیجه‌گیری بتل» و «نقد اسناد تازه منتشرشده» از موضوعات این فصل هستند.

همچنین در فصل دوم که اسناد نام دارد؛ بیش از ۶۰ عنوان سند در ارتباط با ارتباط و همکاری وزارت امور خارجه آمریکا با رژیم صدام در طول جنگ تحمیلی منتشر شده است.

در بخشی از متن کتاب آمده است:

«اسناد گزیده آرشیو ملی آمریکا نشان می‌دهد که چرا و چگونه آمریکا و عراق به یکدیگر نزدیک شده و ایران و آمریکا نیز هم‌زمان از هم دور شدند. اسناد آرشیو ملی آمریکا می‌تواند منبع خوب و تازه‌ای برای روشن شدن زوایای مبهم جنگ ایران و عراق به‌ویژه بررسی کاربرد سلاح‌های شیمیایی در جنگ توسط عراق باشد. در بخش توضیح نگارنده بر سند، کوشش بر آن بوده است تا از منابع جدیدتر و به‌روزتری از ناگفته‌های بسیاری استفاده شود. بخش مهمی از ارزیابی اسناد به رویدادهای شیمیایی و دیپلماتیک مرتبط است. از ۶۱ سند این مجموعه حدود ۲۰ سند به‌طور مستقیم به کاربرد سلاح‌های شیمیایی توسط عراق و ۱۰ سند هم به‌طور غیرمستقیم با موضوع جنگ‌افزار شیمیایی مرتبط است.

بنابراین برای آن دسته از پژوهشگرانی که در پی مطالعات بخش شیمیایی جنگ هستند، این مجموعه قابل‌استفاده خواهد بود. در یک نگاه کلی به موضوع شیمیایی در این اسناد، می‌توان دریافت که سلاح شیمیایی در جنگ یکی از عوامل مؤثر سرنوشت‌ساز بود که نتیجه جنگ را به نفع عراق تغییر داد. مذاکرات پشت پرده عراق و آمریکایی‌ها در حدود ۲۰ سند این مجموعه نشان می‌دهد که به عراق اجازه داده شده بود این موارد را وارد کند، بسازد و تشویق شده بود تا آن را در رویارویی با عملیات‌های بزرگی ایران به کار برد.

نکته مهمی که از روح کلی این اسناد دریافت می‌شود، اینکه آمریکا هرگز چه در اوایل جنگ و چه در میانه و سرانجام پایان جنگ بی‌طرف نبود و برخلاف ادعاهای خود بر پایه این اسناد در مواجهه با رویدادهای جنگ ایران و عراق در شورای امنیت بی‌طرفی را نقض کرد.

«اتحاد شوم؛ اسناد رسمی همکاری امریکا با رژیم صدام در جنگ تحمیلی (سال‌های ۱۹۸۰ تا ۱۹۸۴ میلادی)» در ۷۶۷ صفحه مصور با ترجمه و تدوین مجید کریمی به نگارش درآمده و توسط مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس در ۱۰۰۰ نسخه منتشر شده است.

انتهای پیام