• شنبه / ۱۶ اسفند ۱۳۹۹ / ۰۹:۱۷
  • دسته‌بندی: آسیا،خاورمیانه
  • کد خبر: 99121611471
  • خبرنگار : 71129

فرستاده ویژه سازمان ملل در امور میانمار خواستار اقدام فوری شد

فرستاده ویژه سازمان ملل در امور میانمار خواستار اقدام فوری شد

فرستاده ویژه سازمان ملل در امور میانمار از شورای امنیت خواست تا اقدامی فوری علیه خونتای این کشور انجام دهد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، این درخواست از سوی کریستین شرانر، فرستاده ویژه سازمان ملل در امور میانمار پس از آن مطرح شد که معترضان علیه کودتای نظامی در میانمار و براندازی دولت مدنی در این کشور توسط نیروهای امنیتی میانماری کشته شدند.

این کشور جنوب شرق ‌آسیا از اول فوریه سال جاری میلادی و براندازی دولت آنگ سان سوچی، رهبر دوفاکتوی میانمار و دستگیری وی به همراه چند تن دیگر از مقام‌های ارشد و سیاستمداران، در آشوب و ناآرامی به سر می‌برد.

بر اساس اعلام سازمان ملل، بیش از ۵۰ معترض به خونتای میانمار کشته شده‌اند. معترضان خواستار آزادی سوچی هستند اما ارتش میانمار این مساله را رد می‌کند.

فرستاده ویژه سازمان ملل در امور میانمار در نشست غیر علنی شورای امنیت که روز جمعه برگزار شد، گفت: چند نفر دیگر باید در میانمار کشته شوند تا ما اقدامی علیه خونتا انجام دهیم؟ این مساله مهم است که شورای امنیت اقدامی فوری، قاطع و منجسم در قبال نیروهای امنیتی میانماری انجام دهد و در کنار مردم این کشور قرار گیرد.

ارتش میانمار می‌گوید، در جلوگیری از اعتراضات خویشتندار بوده و در عین حال، گفته است که به آنها اجازه نمی‌دهد ثبات کشور را تهدید کنند.

امروز (شنبه) نیز معترضان در مرکز شهر یانگون شعار "دموکراسی، مساله ماست" و "انقلاب باید پیروز شود" سر می‌دادند.

کشته شدن معترضان در میانمار به دست نیروهای امنیت این کشور خشم جهانیان را تحریک کرده است.

مون جائه این، رئیس جمهوری کره جنوبی در توئیتی نوشت: استفاده از خشونت علیه معترضان در میانمار باید متوقف شود.

وی همچنین خواستار آزادی سوچی و سایر بازداشتی‌ها و برقراری دموکراسی در میانمار شد.

ژانگ جون، سفیر چین در سازمان ملل نیز گفت: تمامی طرف‌های درگیر در میانمار باید خویشتندار و آرام باشند. ما نمی‌خواهیم شاهد بی ثباتی و ناآرامی در میانمار باشیم.

انتهای پیام