• شنبه / ۱۶ اسفند ۱۳۹۹ / ۱۰:۴۵
  • دسته‌بندی: آسیا،خاورمیانه
  • کد خبر: 99121611590
  • خبرنگار : 71477

آمریکا اقدامات چین در هنگ‌کنگ را محکوم کرد

آمریکا اقدامات چین در هنگ‌کنگ را محکوم کرد

آمریکا اقدامات چین برای تغییر سیستم انتخاباتی هنگ‌کنگ را یک حمله مستقیم به خودمختاری و روندهای دموکراتیک این دولت‌شهر دانست و اعلام کرد در تلاش است تا "اقدام جمعی ضربتی" را علیه نقض‌های حقوق بشری چین ایجاد کند.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، پکن اوایل روز جمعه قانونی را درخصوص تغییر کمیته انتخاباتی هنگ‌کنگ که رهبر این دولت‌شهر را انتخاب می‌کند و ارائه قدرت جدید به آن برای معرفی نامزدهای پارلمان پیشنهاد داد؛ اقدامی که سلطه رو به افزایش چین بر هنگ‌کنگ را محکم‌تر می‌کند.

این اقدام که قرار است در پارلمان چین به تصویب برسد بیش از پیش اپوزیسیون دموکراتیک هنگ‌کنگ را به حاشیه خواهد راند؛ اپوزیسیونی که به دنبال اعمال قانون امنیت ملی چین بر هنگ‌کنگ، لطمه‌های جدی دیده‌ است.  

"ند پرایس"، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در کنفرانسی خبری گفت: آمریکا حمله مداوم چین به نهادهای دموکراتیک در هنگ‌کنگ را محکوم می‌کند.

وی اقدامات پکن را یک حمله مستقیم به خودمختاری، آزادی‌ها و روندهای دموکراتیک هنگ‌کنگ دانست.

ند پرایس گفت: اگر این اقدامات اجرا شوند، به طرز شدیدی نهادهای دموکراتیک هنگ‌کنگ متزلزل و ضعیف می‌شوند.

وی افزود: واشنگتن در تلاش است تا متحدان و شرکا را گردهم آورد و آنها را مجاب کند تا به طور یکصدا بدرفتاری‌های چین با اقلیت‌های مسلمان در سین‌کیانگ و سرکوب صورت گرفته در هنگ‌کنگ را محکوم کنند.

این سخنگو تصریح کرد: فکر نمی‌کنم تاکنون کسی از واکنش بین‌المللی به آنچه در سین‌کیانگ رخ می‌دهد راضی بوده باشد. و دقیقا به همین خاطر است که ما به روش‌های مختلف جهان را برای متحد شدن در یک اقدام جمعی ضربتی تشویق می‌کنیم تا صریحا اعلام کنیم که این نوع نقض‌ها علیه حقوق بشر در سین‌کیانگ و دیگر نقاط جهان قابل تحمل نخواهند بود.

دولت جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا از ادعای دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق این کشور مبنی بر اینکه چین در سین‌کیانگ مرتکب نسل‌کشی شده حمایت کرده و گفته است که آمریکا باید آماده شود تا پکن را به خاطر اقداماتش در سین‌کیانگ، سرکوب‌هایش در هنگ‌کنگ و تهدیداتش علیه تایوان تنبیه کند.

انتهای پیام