• پنجشنبه / ۲۱ اسفند ۱۳۹۹ / ۰۰:۵۵
  • دسته‌بندی: خوزستان
  • کد خبر: 99122116000
  • خبرنگار : 50225

رئیس مرکز بهداشت غرب اهواز خبر داد

بررسی ابتلای تعدادی از اهالی اسماعیلیه اهواز به هپاتیت A

بررسی ابتلای تعدادی از اهالی اسماعیلیه اهواز به هپاتیت A

ایسنا/خوزستان رئیس مرکز بهداشت غرب اهواز با اشاره به بررسی ابتلای تعدادی از اهالی بخش اسماعیلیه اهواز به هپاتیت A گفت: در زمینه آب روستایی نگرانی‌های جدی داریم؛ در مدت اخیر نگرانی‌های خود را در خصوص آلودگی‌های آب روستایی مطرح کردیم و حتی در یکی دو ماه گذشته شکایتی در خصوص مشکلات آب روستایی در مراجع قضائی ثبت کرده‌ایم.

دکتر مهران احمدی‌بلوطکی با اشاره به اخبار منتشرشده مبنی بر ابتلای چند کودک به هپاتیت A در روستاهای بخش اسماعیلیه اهواز، اظهار کرد: روز چهارشنبه از سوی مرکز بهداشت و همچنین بخشداری اسماعیلیه، گزارشی مبنی بر ابتلای چند نفر به هپاتیت A داشتیم.

به گزارش ایسنا، وی افزود: بر اساس بررسی‌های اولیه، سه نفر از اعضای یک خانواده دچار علائم گوارشی و زردی شده بودند که یکی از تشخیص‌های اولیه که می‌توان مطرح کرد، هپاتیت A است اما تشخیص قطعی، ابتلا به این بیماری نبوده است.

رئیس مرکز بهداشت غرب اهواز تصریح کرد: باز هم بررسی‌ها را انجام می‌دهیم و اگر موردی باشد، اطلاع‌رسانی و پیگیری‌های لازم را انجام خواهیم داد.

وی افزود: در مدت اخیر نگرانی‌های خود را در خصوص آلودگی‌های آب روستایی مطرح کردیم و حتی در یکی دو ماه گذشته شکایتی در خصوص مشکلات آب روستایی در مراجع قضائی ثبت کرده‌ایم.

احمدی‌بلوطکی بیان کرد: به صورت مرتب از آبفا گله‌هایی در خصوص لزوم استاندارد بودن میزان کلر و کدورت آب روستایی داشته‌ایم.

وی گفت: تاسیسات آب روستایی، قدیمی و فرسوده هستند و بسیاری از اوقات، عدم لایروبی تاسیسات یا ایراد در دستگاه‌های کلرزنی در وضعیت آب تاثیرگذار بوده‌اند.

رئیس مرکز بهداشت غرب اهواز گفت: در زمینه آب روستایی نگرانی‌های جدی داریم؛ بیماری هپاتیت A بیماری ویروسی حادی است و یکی از راه‌های شایع انتقال آن، از طریق آب آلوده است. اگر آب، کلر نداشته باشد می‌تواند ناقل هپاتیت A باشد.

وی افزود: این بیماری از طریق علائم گوارشی بروز پیدا می‌کند اما تشخیص قطعی و صددرصد این بیماری بر اساس بررسی‌های آزمایشگاهی است.

احمدی‌بلوطکی بیان کرد: مطلوبیت آب شهری بالای ۸۵ تا ۹۰ درصد است؛ هر چند در مقاطع مختلفی از سال نگرانی‌هایی در خصوص کدورت یا میزان کلر باقی‌مانده در آب شهری اهواز نیز داریم.

وی تصریح کرد: بحث جدی ما در زمینه آب روستایی است؛ در چند ماه گذشته نمونه‌برداری‌های مختلفی از مناطق روستایی داشتیم که بنا بر نتایج این نمونه‌ها، کلر باقی‌مانده در آب وجود نداشته یا در حد استاندارد نبوده است یا در خصوص کدورت آب، مشکل وجود داشته است و اعلام کردیم که میزان مطلوبیت آب روستایی اهواز شاید حدود ۴۰ تا ۵۰ درصد باشد.

رئیس مرکز بهداشت غرب اهواز که در یک برنامه تلویزیونی صحبت می‌کرد، افزود: شرکت آب و فاضلاب در این راستا در حال انجام اقداماتی است اما تاکنون جوابگوی شرایط استاندارد برای تضمین کیفیت آب روستایی نبوده است.

انتهای پیام