تاپ سه موشن‌گرافیک

 • موشن‌گرافیک / واکسن‌ها چطور آزمایش و تأیید می‌شوند؟

  موشن‌گرافیک / واکسن‌ها چطور آزمایش و تأیید می‌شوند؟

  یکی از دلایل اصلی اینکه واکسن‌های مربوط به کووید-۱۹ به سرعت در دسترس قرار گرفت، اختصاص منابع مالی کافی برای ساخت آن بود. تکمیل فرآیند ساخت واکسن، دست‌کم یک دهه زمان می‌برد، اما در همه‌گیری کرونا، این مراحل در کمتر از یک سال انجام شد. واکسن‌ها مانند تمام داروها، پیش از تأیید و توزیع عمومی، به طور گسترده، جدی و بسیار دقیق آزمایش می‌شوند. تولید هر واکسن، که در مورد واکسن کرونا در ایران نیز آزمایش‌های بالیتی آن در حال انجام است، چه فرآیندی دارد و چه مراحلی باید طی شود تا یک واکسن در دسترس عموم قرار بگیرد؟

 • موشن‌گرافیک / تاریخچه ظهور ماده‌ای که دنیا را تسخیر کرد

  موشن‌گرافیک / تاریخچه ظهور ماده‌ای که دنیا را تسخیر کرد

  این روزها، مواد پلاستیکی همه‌جا هست. ساخت این پلاستیک‌ها از یک شیء کوچک شروع شد که حتی خودش از پلاستیک ساخته نشده بود. برای قرن‌ها، توپ‌های بیلیارد از عاج فیل ساخته می‌شدند، اما زمانی که شکار بیش از حد فیل‌ها باعث شد جمعیتشان در قرن نوزدهم کاهش پیدا کند، سازندگان برای ساخت محصول خود دنبال منبع دیگری رفتند. ادامه این روند، منجر به کشف و ساخت ماده‌ای شد که امروزه با عنوان پلاستیک از آن یاد می‌کنیم.

 • موشن‌گرافیک / کودکان کِی و چگونه باید از ماسک استفاده کنند؟

  موشن‌گرافیک / کودکان کِی و چگونه باید از ماسک استفاده کنند؟

  در مکان‌هایی که کووید-۱۹ فراگیر شده و حفظ فاصلۀ اجتماعی امکانپذیر نیست، استفاده از ماسک می‌تواند گسترش بیماری را متوقف کند. در این موشن‌گرافیک که توسط سازمان بهداشت جهانی تهیه و در ایسنا ترجمه و بازخوانی شده است، دانستنی‌های لازم برای استفادۀ کودکان از ماسک را مرور می‌کنیم.