• ویکتور هوگو: صدای رسای زمانه

  ویکتور هوگو: صدای رسای زمانه

  ویکتور هوگو با شاهکار کلاسیک «بینوایان» شناخته می‌شود با این حال او شاعری بزرگ، نمایشنامه‌نویسی مطرح و البته سیاستمداری انقلابی بود که می‌خواست صدای رسای زمانه‌ی خود باشد.

 • مهمترین اتفاقات تاریخی کلیسای نتردام

  مهمترین اتفاقات تاریخی کلیسای نتردام

  کلیسای تاریخی نتردام پاریس با ۸۵۰ سال قدمت، عصر دوشنبه دچار آتش‌سوزی مهیبی شد که این بنای ارزشمند تاریخی را تا مرز نابودی کامل برد.

 • دختری که نماد انقلاب سودان شد

  دختری که نماد انقلاب سودان شد

  سودان از آذرماه سال پیش صحنه‌ی تظاهرات خیابانی معترضانی است که از دیکتاتوری سی‌ساله‌ی عمر البشیر به تنگ آمده‌اند و واژه‌ی «الثورة» به معنی انقلاب، ترجیع‌بند سرودها و شعارهای معترضان است. در میان معترضان زن و مرد که سال‌هاست اعتراض خود را آشکار و نهان بیان می‌کنند، دختری جوان به نماد انقلاب سودان بدل شده است.

 • تصاویر کمتر دیده‌شده رهبر انقلاب در لباس پاسداری و ۱۰ تعبیر ایشان درباره سپاه

  تصاویر کمتر دیده‌شده رهبر انقلاب در لباس پاسداری و ۱۰ تعبیر ایشان درباره سپاه

  سوم شعبان، سالروز ولادت امام حسین (ع) به نام روز پاسدار نامگذاری شده است.

 • ۶ توصیه امنیتی درباره کودکان

  ۶ توصیه امنیتی درباره کودکان

  گزارش‌های گم‌شدن بچه‌ها در پیک‌نیک‌های خانوادگی کم نیست. بیشتر آنهایی که الان در سن و سال جوانی هستند حتی خودشان هم به یاد دارند که حداقل یک بار جایی «جا» مانده اند یا خانواده‌شان فراموش کرده است که دنبالشان بیاید. از این بدتر، بچه‌های بسیاری هستند که از گردهمایی‌های خانوادگی خاطره خوشی ندارند؛ نه تنها به خاطر اینکه این گردهمایی‌ها می‌توانند حوصله‌سربر و خسته‌کننده باشد بلکه به خاطر اینکه می‌توانند مکان مناسبی برای سوءاستفاده از تنهایی بچه‌ها باشد.

 • مهمترین رویدادهای سال ۹۷

  مهمترین رویدادهای سال ۹۷

  سال ۹۷ برای ایرانیان سالی پر حادثه بود؛ رویدادهای مهم و سرنوشت‌ساز مثل نقض برجام توسط آمریکا تا حوادث تروریستی و رسیدگی به پرونده‌های فساد. البته این سال حوادث ریز و درشت دیگری هم داشت، سال حوادث تلخ و برخی شاد.

 • چند پیشنهاد برای خوش‌گذرانی ارزان در نوروز

  چند پیشنهاد برای خوش‌گذرانی ارزان در نوروز

  روزهای سختی را گذرانده‌اید؟ احساس خستگی می‌کنید و دلتان می‌خواهد تعطیلات عید به یک سفر درست و حسابی بروید اما پول کافی ندارید؟ ما در این گزارش چند پیشنهاد برای سفر ارزان به شما می‌دهیم تا شاید بتوانید همین‌امروز برای یک سفر کوتاه برنامه‌ریزی کنید.

 • سال ۹۸ چند تعطیلی رسمی داریم؟

  سال ۹۸ چند تعطیلی رسمی داریم؟

  سال ۱۳۹۸ هجری شمسی، ساعت ۱:۲۸:۲۷ روز پنجشنبه ۱ فروردین هجری شمسی مقارن با ۱۴ رجب ۱۴۴۰ هجری قمری و ۲۱ مارس ۲۰۱۹ میلادی تحویل خواهد شد.

 • تعابیر رهبر انقلاب درباره ظریف

  تعابیر رهبر انقلاب درباره ظریف

  محمدجواد ظریف، شامگاه دوشنبه در پستی اینستاگرامی از وزارت امور خارجه استعفا کرد.

 • چگونه اسکار ببریم؟

  چگونه اسکار ببریم؟

  نود و یکمین مراسم اسکار، ساعت ۴:۳۰ بامداد دوشنبه به وقت ایران برگزار می‌شود. اگرچه هر سال انتقادات فراوانی گریبان آکادمی اسکار را می‌گیرد و اعتبار جوایز آن را به چالش می‌کشد اما رویدادی با این وسعت و این سر و صدا در نهایت، از اهمیت فراوانی، حداقل در نگاه عمومی، برخوردار است.

 • ذوالنور؛ از کوچه «هوشنگ‌چپ» تا استیضاح روحانی

  ذوالنور؛ از کوچه «هوشنگ‌چپ» تا استیضاح روحانی

  حجت‌الاسلام مجتبی ذوالنور، نماینده‌ی عضو فراکسیون ولایی مجلس با مواضع تند و جنجالی خود شناخته شده‌ است. درخواست حکم اعدام برای میرحسین موسوی و مهدی کروبی، مخالفت با اف.‌ای.‌تی.‌اف و سی.‌اف.‌تی و ادعای عجیب او درباره‌ی اعطای شهروندی آمریکا به خانواده‌ی تیم مذاکره‌کننده در جریان مذاکرات برجام، تنها بخشی از آنهاست.

 • ... فاطمه بود

  ... فاطمه بود

  پوران شریعت‌رضوی درگذشت؛ زنی ۸۴ ساله که همیشه به عنوان «همسر دکتر علی شریعتی» یا خواهر «مهدی شریعت‌رضوی» شناخته می‌شد، بی‌آنکه از خودش به تنهایی سخنی گفته شود.

 • تحویل اسلحه به متقاضیان با سوگند و بوسه‌

  ۲۲ بهمن ۵۷

  تحویل اسلحه به متقاضیان با سوگند و بوسه‌

  زیر باران گرمی که سحرگاه امروز فروریخت، ۲۴ ساعت نبرد مسلحانه، جنگ بی‌امان مشت با تانک، جنگ خیابانی که از بامی به بام دیگر کشیده می‌شد، پایان یافت. تهران جبهه بزرگ جنگی بود که بیشتر خیابان‌هایش را سنگر بسته بودند. بر بام‌ها سربازان مسلح قدم می‌زدند و صدای شلیک مسلسل‌های خودکار لحظه‌ای قطع نمی‌شد.

 • تعداد زیادی زن دیدیم که می‌گفتند «از برادرانمان حمایت می‌کنیم»

  ۲۱ بهمن ۵۷

  تعداد زیادی زن دیدیم که می‌گفتند «از برادرانمان حمایت می‌کنیم»

  صدای تیراندازی و همهمه‌ی فریادهای اضطراب‌آلودی که دیشب از مرکز آموزش نیروی هوایی واقع در تهران‌نو به گوش می‌رسید میلیون‌ها نفر از ساکنان تهران را در بیم و اضطراب و کنجکاوی فرو برد و یکباره موج فریاد «الله‌اکبر» که از بام خانه‌ها برمی‌خاست، سکوت سنگین و ابهام‌آمیز شب ممنوعه‌ی تهران را در هم ریخت.

 • پس از سه ماه اولین سینمای تهران گشایش یافت

  ۱۹ بهمن ۵۷

  پس از سه ماه اولین سینمای تهران گشایش یافت

  دیروز پس از سه ماه، اولین سینمای تهران مجدداً گشایش یافت. این سینما اعلام کرده است که برابر نظرات آیات عظام تنها به نمایش فیلم‌های برجسته‌ی سینمایی مبادرت خواهد کرد و هیچ‌گونه فیلمی که خلاف اخلاق و عفت عمومی باشد به نمایش نخواهد گذاشت.

 • فروش و مصرف پپسی قدغن است!

  ۱۸ بهمن ۵۷

  فروش و مصرف پپسی قدغن است!

  قم دومین شهر مقدس ایران از هم.اکنون کانون جمهوری اسلامی است. در اینجا که در ۱۵۱ کیلومتری پایتخت واقع شده است تسلط کامل مذهبی‌ها برقرار است. مقامات مذهبی بدون توجه به دولت مرکزی به حل‌وفصل امور پرداخته و سازمان اجتماعی جدیدی را که منطبق با دستورات قرآن است پی‌ریزی می‌کنند.

 • نظام اسلامی جایی برای فحشا باقی نخواهد گذاشت

  ۱۷ بهمن ۵۷

  نظام اسلامی جایی برای فحشا باقی نخواهد گذاشت

  صبح دیروز نخستین جلسه‌ی کمیته‌ی رفاهی کمک به آسیب‌دیدگان قلعه شهرنو، با حضور دکتر ریاض‌الله صباحی و خانم ملیحه میامیر، از طرف وزارت بهداری، خانم فسائی‌نژاد مددکار اجتماعی، خسرو معتضد مدیر روزنامه حوادث ایران، حاج‌محمود مانیان نماینده‌ی جامعه‌ی بازرگانان، اصناف و پیشه‌وران تهران، دکتر سلیمانی نماینده‌ی جبهه‌ی ملی ایران و حجت‌الاسلام کروبی تشکیل شد و طی صدور بیانیه‌ای فعالیت خود را برای ترمیم خرابی‌های شهرنو و کمک‌های مادی و رفاهی به زنان بی‌پناه ساکن قلعه تصویب کرد.

 • حقوق فردی و اجتماعی بطور کامل حفظ می‌شود

  ۱۶ بهمن ۵۷

  حقوق فردی و اجتماعی بطور کامل حفظ می‌شود

  امروز ۱۶ بهمن، تعدادی از وزارتخانه‌ها به اشغال نظامیان درآمدند. صبح امروز گروهی از مأموران انتظامی به محل وزارتخانه آموزش‌وپرورش در خیابان اکباتان تهران وارد شدند و این وزارتخانه به اشغال قوای نظامی درآمد.

 • خونتان را برای روز مبادا نگه دارید

  ۱۵ بهمن ۵۷

  خونتان را برای روز مبادا نگه دارید

  در روزهای گذشته مردم بسیاری از اقشار مختلف برای اهدای خون داوطلب شده‌اند و در نتیجه مراکز نگهداری خون فعلاً نیازی به خون ندارند. پزشکان بیمارستان جرجانی از مردم خواسته‌اند خونشان را برای روز مبادا نگه‌دارند و تا بیمارستان‌ها اعلام نکرده‌اند از دادن خون خودداری کنند.

 • آمران و مسببان قتل فرزندانمان را مجازات کنید

  ۱۴ بهمن ۵۷

  آمران و مسببان قتل فرزندانمان را مجازات کنید

  صبح شنبه، چهاردهم بهمن، دو روز از بازگشت امام به میهن گذشته، خیابان‌ها همچنان صحنه‌ی درگیری و راهپیمایی‌های انقلابی است. گروه‌های مختلف سیاسی از کمونیست تا اسلامی که هرکدام چندین طیف در خود دارند، با پخش تراکت و نصب پلاکارد و سخنرانی‌های خیابانی به تبلیغ و ترویج ایده‌های خود می‌پردازند.

 • مردم تلویزیون‌ها را شکستند

  ۱۲ بهمن ۵۷

  مردم تلویزیون‌ها را شکستند

  مهماندار هواپیمای حامل امام می‌گفت اندکی بعد از سوارشدن به هواپیما در فرودگاه شارل دو گل پاریس، امام به طبقه‌ی بالای هواپیما رفت، نمازش را خواند و از پاریس تا تهران، کف هواپیما روی دو پتو خوابید. در تهران، ارتش به خیابان‌ها آمده بود و با طرفداران آیت‌الله ستیز داشت اما خواب آرام امام نشان از این بود که او از اتفاقات آینده بیمی به دل راه نداده است.

 • ۶ نکته درباره رئیس‌جمهوری خودخوانده ونزوئلا

  ۶ نکته درباره رئیس‌جمهوری خودخوانده ونزوئلا

  بامداد چهارشنبه هفته قبل، «خوان گوایدو» رئیس مجلس ونزوئلا خود را رئیس دولت موقت این کشور نامید و آمریکا هم از او حمایت کرد.

 • ۱۰ نکته درباره «شیخ خندان»

  ۱۰ نکته درباره «شیخ خندان»

  حجت‌الاسلام و المسلمین محمدجواد حاج‌علی‌اکبری روز دوشنبه با حکم رهبر معظم انقلاب به عنوان امام جمعه موقت تهران منصوب شد.

 • ۱۰ نکته درباره جنبش «جلیقه‌زردها»

  ۱۰ نکته درباره جنبش «جلیقه‌زردها»

  این روزها کلیدواژه «جلیقه‌زردها» در رسانه‌های مختلف زیاد تکرار می‌شود؛ افرادی که در فرانسه دست به اعتراضات گسترده‌ای زده‌اند.

 • ۱۰ نکته درباره بوشِ پدر

  ۱۰ نکته درباره بوشِ پدر

  جرج هربرت واکر بوش یا همان بوشِ پدر شب گذشته در نودوچهارسالگی درگذشت. در ادامه ۱۰ نکته درباره بوش می‌خوانید:

 • ۱۰ نکته درباره تجارت جدید گوگل

  ۱۰ نکته درباره تجارت جدید گوگل

  در سال ۲۰۱۰ گوگل پا در راهی گذاشت که هدف آن جایگزینی کامل برق مصرفی این شرکت با انرژی‌های تجدیدپذیر بود. اما مقصد نهایی این نبود. این شرکت در اولین اقدام خود با یک «مزرعه‌ی باد» ۱۱۴ مگاواتی در ایالت آیووای آمریکا توافقنامه‌ی خرید برق امضا کرد.

 • ۱۰ نکته درباره ترامپ استوایی

  ۱۰ نکته درباره ترامپ استوایی

  گاردین، رئیس‌جمهوری جدید برزیل را «ضد زن‌ترین و نفرت‌انگیزترین مقام منتخب رژیم‌های دموکراتیک تمام دنیا در طول تاریخ» توصیف کرده است. البته این ادعا شاید کمی بزرگ باشد اما به هر حال مخالفان «بولسانورو» هم با این توصیف‌ها کاملا موافقند!

 • همه قول‌ و قرارهای فتحعلی‌شاهی

  همه قول‌ و قرارهای فتحعلی‌شاهی

  یک آبان‌ماه مصادف با سال‌مرگ فتحعلی‌شاه، دومین شاه از دودمان قاجار است که از سال ۱۱۷۶ خورشیدی به مدت ۳۶ سال و ۸ ماه بر ایران فرمانروایی کرد. نام فتحعلی‌شاه‌ قاجار در ذهن ما معمولا چند قرارداد تاریخی ننگین را یادآوری می‌کند. اما شاه قاجار در مدت سلطنت ۳۶ ساله‌اش چند قرارداد امضا کرد؟

 • ۱۰ نکته درباره غذا خوردن در هواپیما

  ۱۰ نکته درباره غذا خوردن در هواپیما

  شاید هر یک از ما حداقل یکبار با هواپیما به جایی مسافرت کرده باشیم و این وسیله را به لحاظ صرفه جویی در وقت و تامین رفاه بر دیگر وسایل حمل و نقل ترجیح دهیم اما آیا شده این کنجکاوی را داشته باشیم که بپرسیم نحوه تهیه غذا در هواپیما چگونه است و چرا بعضی اوقات طعم غذا در آسمان متفاوت از زمین است و آیا خلبان، کمک خلبان و سایر کادر پروازی از همان غذایی که ما می‌خوریم، می خورند یا خیر؟

 • قربانی تجاوز و پزشک قربانیان تجاوز

  برندگان نوبل صلح ۲۰۱۸ را بشناسیم

  قربانی تجاوز و پزشک قربانیان تجاوز

  در یک سالگی پویش مقابله با آزار جنسی (metoo) تلاشی برای کمک به قربانیان تجاوز و تعرض‌های جنسی در تمام دنیا با امن کردن دنیا برای زنان، جایزه نوبل صلح، امسال به دو فعال حقوق زنان اهدا شده است که کم‌تر نسبتی با کلیشه رایج رسانه‌ای شده در مورد «تعرض جنسی» دارند. نادیا مراد، دختر ۲۵ ساله ایزدی که سه سال در حکومت خودخوانده داعش به عنوان «برده جنسی» زندگی کرده است و دکتر دنیس موک‌وگ که در کنگو به زنان قربانی خشونت جنسی کمک می‌کند.