• شنبه / ۲۳ شهریور ۱۳۹۸ / ۱۷:۱۳
  • دسته‌بندی: گزارش و تحلیل
  • کد خبر: 98062310879
  • خبرنگار : 71639

/گزارش-واشنگتن‌پست/

چه کسی جانشین بولتون می‌شود؟

چه کسی جانشین بولتون می‌شود؟

به زودی جانشین مشاور برکنار شده امنیت ملی آمریکا مشخص می‌شود؛ یک مذاکره‌کننده در امور گروگان‌گیری، یک سفیر جنجالی و یک نماینده ویژه هسته‌ای، از جمله افرادی هستند که احتمال تصدی این مقام توسط آن‌ها بالاست.

به گزارش ایسنا، در پی آنکه دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، اقدام به اخراج جان بولتون، مشاور امنیت ملی این کشور از بدنه دولت کرد، نشریه واشنگتن‌پست در گزارش ذیل به بررسی گزینه‌های احتمالی برای جانشینی این مقام پرداخته است: «دو روز پس از آنکه دونالد ترامپ در حساب توئیترش بدون هیچ تعارفی مشاور امنیت ملی خود را عزل کرد، عنوان داشت که جان بولتون مرتکب خطاهای بسیار بزرگی شده است.

ترامپ در پیام خود گفت: "جان با کارهایی که ما می‌کردیم هم‌سو نبود".

طبق گفته رئیس‌جمهوری، تا چند روز دیگر جایگزین بولتون مشخص خواهد شد؛ او می‌گوید پنج فرد علاقمند به تصدی این مقام هستند و خود او، این پنج تن را "افرادی بسیار شایسته و خوب که در سه سال گذشته با آن‌ها آشنا شده است" می‌خواند.

رئیس‌جمهوری آمریکا تاکنون هیچ نامی از کاندیداهای مورد نظرش فاش نکرده است؛ با این حال در مورد واشنگتن، همیشه می‌توان گمانه‌هایی زد. برخی مدعی شده بودند که مایک پامپئو، وزیر امور خارجه -که رابطه خوبش با ترامپ را حفظ کرده است- می‌تواند همزمان دو شغل را با هم داشته باشد. در عین حال، نام افراد دیگری نیز به عنوان جایگزین احتمالی بولتون بر سر زبان‌هاست؛

استیون بیگان، نماینده ویژه آمریکا در کره‌شمالی

استیون بیگان تا اوت سال پیش که با درخواست پامپئو به وزارت خارجه پیوست، معاون امور ارتباطات دولتی در شرکت فورد بود.

او که حال نماینده ویژه ایالات متحده در کره‌شمالی است، نظر متفاوت‌تری از جان بولتون درخصوص پیشبرد مذاکرات آمریکا با این کشور دارد. طبق گزارش واشنگتن‌پست در ماه فوریه، جان بولتون "مخالفت شدیدی" با طرح بیگان مبنی بر استفاده از انگیزه دیپلماتیک جهت وادار ساختن کره‌شمالی به از بین بردن تاسیسات غنی‌سازی پلوتونیم و اورانیوم داشت؛ بولتون معتقد بود باید سیاست فشار حداکثری را برای این امر اتخاذ کرد.

روز چهارشنبه، ترامپ اظهار داشت رویکرد بولتون در قبال کره‌شمالی، منجر به از دست دادن شغلش شده است.

اگر مقرر شود بیگان به جای بولتون بنشیند، می‌تواند از تجربیات اسبق خود در شورای امنیت ملی کمک بگیرد. او در دوران ریاست جورج بوش، مشاور اجرایی این شورا بود و یکی از پرسنل ارشد کاندولیزا رایس، مشاور امنیت ملی در آن زمان به شمار می‌رفت. او همچنین مشاور امنیت ملی بیل فریست، رهبر اسبق اکثریت سنا بوده است. او در زمان خدمتش به ارائه ایده‌های بزرگ سیاست خارجه به افراد کم‌تجربه‌تر می‌پرداخت. در سال ۲۰۰۸ و زمانی که او در کمپین انتخاباتی سناتور جان مک‌کین کار می‌کرد، به در میان گذاشتن امور سیاست خارجه با سارا پالین، که در همان کمپین جهت تصدی معاونت ریاست جمهوری حضور داشت، متهم شد.

برایان هوک، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران

جان بولتون به عنوان کسی که سر ستیز با ایران داشت، خواستار اقدامات افراط‌آمیز و اعمال تحریم‌های ویرانگر علیه ایران بود.

رئیس‌جمهوری ایران در سخنانی پس از آن که ترامپ خبر از خروج بولتون داد، تاکید کرد: "آمریکایی‌ها باید بدانند که جنگ‌طلبی و جنگ‌طلبان به نفع آن‌ها نیستند؛ آن‌ها نه تنها باید جنگ‌طلبی را کنار بگذارند، بلکه سیاست فشار حداکثری نیز باید کنار گذاشته شود". حال، ایران چه فکری در مورد برایان هوک، منتصب دولت ترامپ در امور ایران و جانشین شدن او می‌کند؟

هوک ممکن است ستیزه‌گری بولتون را نداشته باشد، اما هفته پیش، از تحریم‌های بیشتر علیه ایران خبر داد و گفت "وزارت خارجه به واضح‌ترین حالت ممکن نشان می‌دهد که ما پایبند به کارزار فشار حداکثری هستیم". پیش‌تر دولت آمریکا تعدادی از شرکت‌ها، افراد حقوقی و کشتی‌های باربری ایرانی را هدف تحریم قرار داد.

هوک پیش از تصدی مقام فعلی‌اش، مشاور سیاست‌گذاری در وزارت خارجه بود؛ این مقام اسبق دولت بوش، در زمان ریاست باراک اوباما نیز مشغول مدیریت یک موسسه مشاوره بود. از دیگر سوابق او، می‌توان به ارائه مشاوره در امور خارجه به میت رامنی، کاندید اسبق حزب جمهوری‌خواهان در انتخابات ریاست جمهوری اشاره کرد.

داگلاس مک‌گرگور، سرهنگ بازنشسته ارتش و مفسر محافظه‌کار

در یکی از قسمت‌های برنامه "تاکر کارلسون تونایت" شبکه خبری فاکس‌نیوز -که از برنامه‌های مورد علاقه ترامپ است- داگلاس مک‌گرگور اظهار داشت اینکه "ترامپ زیاد به حرف مشاورانش گوش نکرده"، چیز خوبی است؛ او پیشبرد امور دولت در روابط بین‌الملل را نتیجه تصمیمات خود ترامپ برشمرد.

او گفت "خدا رئیس‌جمهور را حفظ کند؛ او به حرف این افراد گوش نمی‌کند".

حال، احتمال روی کار آمدن مک‌گرگور مطرح شده است؛ او پنج کتاب در زمینه استراتژی نظامی نوشته و نسبت به دیگر مشاوران نزدیک ترامپ -از جمله خود بولتون- می‌تواند با سیاستی خویشتن‌دارانه‌تر روی کار بیاید.

او در همان برنامه شبکه فاکس‌نیوز گفته بود "هر که آمریکا را با ریاست این فرد تهدید کند، باید تحت مراقبت روانپزشکی قرار گیرد". او در ادامه گفته بود: "آن‌ها دیوانه‌اند، زیرا دونالد ترامپ می‌داند چه می‌گوید؛ او به مبارزه برای دفاع از آمریکا خواهد پرداخت".

طبق گزارشی که واشنگتن‌پست چند روز پیش منتشر کرد، مک‌گرگور اخیرا به صحبت با میک مولوینی، رئیس دفتر موقت ترامپ پرداخته و موضوع صحبت‌شان نیز تصدی احتمالی یک مقام در بدنه دولت توسط مک‌گرگور بوده است.

ریچارد گرنل، سفیر آمریکا در آلمان

سال پیش پس از تصدی مقام سفیری آمریکا در برلین، طولی نکشید که ریچارد گرنل، رنجاندن میزبان خود را آغاز کرد. یک ساعت پس از آنکه حساب توئیتری سفارت آمریکا ورود او را تصدیق کرد، گرنل در پیامی نوشت: "شرکت‌های آلمانی که در ایران کسب‌ و کار دارند، سریعا باید فعالیت‌شان را منحل کنند".

در خود کشور آلمان، این اظهار نظر نوعی دستور بی‌ادبانه از یک دیپلمات مهمان تلقی شد. او به آزردن سیاست‌مداران در این کشور ادامه داده، تا جایی که ولفگانگ کوبیکی، از قانونگذاران ارشد اپوزیسیون آلمان در ماه مه گفت: "او مثل کمیساریای عالی یک قدرت اشغالگر رفتار می‌کند".

به گزارش وال استریت ژورنال، آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان، در دیدار اوایل امسال خود با مایک پنس، معاون ریاست جمهوری آمریکا، خطاب به او گفت رویکرد گرنل، "تبدیل به عادت شده است".

گرنل یکی از هم‌پیمانان نزدیک بولتون به شمار می‌آید که اختلافاتی نیز با پامپئو داشته است؛ او مدت کمی به عنوان سخنگوی انتخاباتی رامنی در سال ۲۰۱۲ فعالیت کرد؛ این سفیر، پیش‌تر حضور منظم در شبکه فاکس‌نیوز داشت و در دولت جورج بوش نیز سخنگوی هیات آمریکا در سازمان ملل بود.

طبق اطلاع واشنگتن‌پست از اسناد مربوط به هتل ترامپ در واشنگتن، او یکی از مشتریان دائمی کسب‌ و کارهای رئیس‌جمهوری نیز به شمار می‌رود. طبق همین اسناد، گرنل در میان "مهمانان وی‌آی‌پی" در مراسمی در تاریخ بیست و دوم ژوئن ۲۰۱۸ بود و به عنوان یک مشتری دائمی، سابقه اقامت او منجر به اعطای وضعیت "طلایی" در "کارت وفاداری" این هتل به وی شده بود. وضعیت مذکور کمی عجیب به نظر می‌رسید زیرا در آمار ورود و خروج‌ها بیش از ۱۱۰۰ رزرو ثبت شده بود که تنها ۱۰ تن از آن‌ها وضعیت طلایی داشتند. یکی دیگر از کسانی که این وضعیت را داشت، کلی کرفت بود که از فعالان مالی حزب جمهوری‌خواه است و خانواده‌اش سرمایه‌گذاری عظیمی در صنعت زغال‌سنگ دارند. او اخیرا به عنوان سفیر دولت آمریکا در سازمان ملل انتخاب شد.

رابرت اوبرین، نماینده ویژه رئیس‌جمهوری در امور گروگان‌گیری

اوایل امسال، ترامپ در پیامی توئیتری، خود را "بهترین مذاکره‌کننده در امور گروگان‌گیری که در تاریخ آمریکا می‌شناسد" عنوان کرد؛ او به اینکه چه کسی این اظهار نظر را کرده نپرداخت اما بعدتر، سارا سندرز، سخنگوی وقت کاخ سفید اعلام کرد این سخن می‌تواند از سوی رابرت اوبرین، نماینده ترامپ در امور گروگان‌گیری بوده باشد. او پیش‌تر گفته بود ترامپ در بازگرداندن گروگان‌ها به خانه، "موفقیت بی‌نظیری" داشته است.

اوبرین به عنوان شریک بنیانگذار یک شرکت حقوقی در لس‌آنجلس، قبل از آغاز کار به عنوان متخصص گروگان‌گیری برای ترامپ، با آموزش وکلا و قضات افغان، به اصلاحات وزارت دادگستری آمریکا در افغانستان یاری رسانده بود.

در اروپا، معروفیت اوبرین بیشتر جهت شرکت در محاکمه "ایسَپ راکی"، خواننده رپ آمریکایی و دو تن از همراهانش در استکهلم است. اقدام ترامپ در فرستادن نماینده ویژه گروگان‌گیری برای نظارت بر یک محاکمه در کشوری بیگانه، در کشور سوئد مورد خشم و تمسخر قرار گرفت. حضور او در خیابان‌های آرام استکهلم، برای برخی عجیب و برای برخی تهاجم‌آمیز تلقی شد.

زمانی که دادگاه سوئد تمام سه متهم را آزاد کرد (پیش از خطاکار شمردن آن‌ها)، اوبرین آن را "شبی بسیار خوب برای ایالات متحده آمریکا و پادشاهی سوئد" عنوان کرد.

ناظران در سوئد، به انتقاد شدید از این اظهار او پرداختند و بیان داشتند تلاش‌های ترامپ برای مداخله در استقلال سیستم قضایی سوئد، بازتاب‌ بی‌احترامی او به قوانین و بی‌توجهی او نسبت به هم‌پیمانان خارجی است. طبق گفته ترامپ، اوبرین پس از آزادی راکی "از نتیجه کسب شده بسیار راضی بود".»

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
avatar
۱۳۹۸-۰۶-۲۴ ۱۷:۰۹

اینهم عاقبت سیبیل . مثل یک دستمال باهاش رفتار کردند