• دوشنبه / ۸ مهر ۱۳۹۸ / ۱۱:۳۱
  • دسته‌بندی: علم و فناوری ایران
  • کد خبر: 98070805867
  • خبرنگار : 71995

در نشست "نقش استارتاپ‌ها در توسعه کسب و کارهای دانشجویی" مطرح شد

کسب‌وکار دانشجویی بار اشتغال را از دوش کشور برمی‌دارد/استارتاپ نیاز را به تقاضا تبدیل می‌کند

سجادی نیری

دبیر ستاد توسعه فناوری‌های نرم و هویت ساز معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری تاکید کرد: کسب و کارهای دوران دانشجویی می‌تواند بار ایجاد اشتغال را پس از فارغ‌التحصیلی دانشجویان از روی دوش کشور بردارد و ارائه خدمات را گسترش دهد.

به گزارش ایسنا،‌ سید محمدحسین سجادی نیری امروز در نشست خبری تحلیلی "نقش استارتاپ‌ها در توسعه کسب و کارهای دانشجویی" که در محل دفتر اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان برگزار شد، گفت: استارتاپ‌ها مقیاس‌پذیرند و حول رفع یک مشکل شکل می‌گیرند؛ البته در کشور ما به واسطه اینکه دغدغه اشتغال وجود دارد، به نظر می‌رسد که به استارتاپ‌ها به عنوان یک مفهوم که ایجاد کسب و کارهای نوپا را هدفگیری می‌کند، نگاه می‌شود؛ یعنی هر کسی کسب و کار نوپایی را راه‌اندازی می‌کند از آن کسب و کار به عنوان استارتاپ نام می‌بریم.

سجادی نیری با بیان اینکه امروز با مفاهیم جدیدی مانند استارتاپ‌های مذهبی و فرهنگی مواجهیم، تصریح کرد: وجه تفاوت این استارتاپ‌ها این است که اولویت اول آن‌ها ایجاد یک فضای فرهنگی بوده و بحث اقتصادی با عنوان اولویت دوم آن‌ها مطرح است.

دبیر ستاد توسعه فناوری‌های نرم و هویت‌ساز معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری گفت: بسیاری از حوزه‌های دانشجویی که دانشجویان در آن‌ها فعالیت می‌کنند، هم می‌توانند رنگ و بوی اقتصادی پیدا کنند و هم فرصت تجربه کردن را برای دانشجو فراهم سازند. کسب تجربه در فعالیت‌های دانشجویی می‌تواند تعامل با ذی نفعان هر حوزه را برای دانشجو فراهم کند و دیگر اینکه در قالب این کسب و کارهای دانشجویی دانشجو پس از فارغ‌التحصیلی می‌تواند به این کسب و کارها ادامه دهد.

کسب و کارهای دانشجویی می‌تواند بار اشتغال را از روی دوش کشور بردارد

وی با بیان اینکه کسب و کارهای دوران دانشجویی می‌تواند بار ایجاد اشتغال را پس از فارغ‌التحصیلی دانشجویان از روی دوش کشور بردارد و ارائه خدمات را گسترش دهد، اظهار کرد: امروز در کشور بر اشتغال‌های فناور تاکید می‌شود و این در حالی است که ارائه خدمات در GDP خیلی پررنگ‌تر است.

سجادی نیری با بیان اینکه باید تسهیل فضای کسب و کار، تجمیع حمایت‌ها و حمایت هوشمند در حمایت از استارتاپ‌ها در اولویت دولت باید قرار بگیرند، تصریح کرد: تسهیل فضای کسب و کار می‌تواند بسیاری از موانع را از پیش رو بردارد. در هر حال امروز برخی ضوابط مانند بیمه و مالیات در کشور ما نیاز به اصلاح دارند؛ البته اصلاح به معنای این نیست که مالیات و بیمه نباید وجود داشته باشد؛ بلکه اصلاح باید متناسب با فضای کسب و کار صورت بگیرد.

وی تصریح کرد: امروز برخی از نهادها به کسب و کارهای فرهنگی تسهیلات می‌دهند و یا برخی نیز موجز کسب و کار بهداشت و سلامت صادر می‌کنند؛ با این وجود باید شرایطی فراهم شود که صاحب کسب و کار تکلیف خود را در مورد حمایت‌ها و مجوزها بداند تا او را از مراجعه به نهادهای مختلف بی نیاز کنیم البته من در اینجا نمی‌خواهم از پنجره واحد استفاده کنم.

دبیر ستاد توسعه فناوری‌های نرم و هویت ساز معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به اینکه امروز بیش از ۴ هزار و ۵۰۰ شرکت دانش‌بنیان شناسایی شده‌اند، تصریح کرد: ۱۳۰ خدمت حمایتی برای ارائه به این شرکت‌ها تهیه شده که از این تعداد ۳۰ خدمت به شرکت‌های خلاق تعلق یا همان شرکت‌هایی که به ارائه خدمات می‌پردازند، تعلق می‌گیرد.

سجادی نیری با اشاره به پیگیری‌های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای رفع مشکلات و موانع استارتاپ‌ها در مجموعه‌های دولتی، تصریح کرد: به عنوان نمونه هفته قبل آیین‌نامه اجرایی تاکسی‌های اینترنتی در تعامل با وزارت کشور ابلاغ شد.

با نق زدن، سیاه نمایی و عدم اعتماد به آینده چیزی حل نمی‌شود

وی با بیان اینکه مشکلات کشور فقط به دست خود ما رفع می‌شوند و قرار نیست کسی از جای دیگری بیاید و این مشکلات را حل کند، تصریح کرد: با نق زدن، سیاه نمایی و عدم اعتماد به آینده چیزی حل نمی‌شود.

در ادامه تاج الدین، مدیر عامل دو استارتاپ خدماتی نیز گفت: دانشگاه مولد علم و رسالت آن کمک به توسعه است که بخشی از این علم به صورت مستقیم و بخشی از آن نیز به صورت غیرمستقیم در اختیار توسعه قرار می‌گیرند.

وی با بیان اینکه اگر زمینه برای فعالیت دانشجویان در استارتاپ‌ها فراهم شود، خوب است، چون خیلی از کارها در دانشگاه‌ها از جنس کارآفرینی است، ولو اینکه منفعت اقتصادی نداشته باشد، تصریح کرد: هر اقتصادی که بخش خصوصی قوی داشته باشد، احتمال اینکه استارتاپ‌های قوی نیز داشته باشد، وجود دارد، ولی اگر به مانند اقتصاد کشورمان اقتصاد دولتی باشد، فقط باید به دولت بگوییم کنار برود و مزاحم استارتاپ‌ها نشود. در هر حال ما به عنوان یک استارتاپ امروز با این مشکل مواجه هستیم و اگر حمایت‌های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نبود، شاید نمی‌توانستیم به فعالیت خود ادامه دهیم.

در ادامه علیرضا جاوید عربشاهی، مدیر مرکز رشد فناوری‌های فرهنگی پارک علم و فناوری خراسان رضوی و مشاور نوآوری معاونت علمی آستان قدس رضوی نیز گفت: ۳ میلیون و ۷۰۰ هزار دانشجو در دانشگاه‌های کشور تحصیل می‌کنند که با توجه به سیاست‌های انقباضی دولت هر دانشجو باید پس از فارغ‌التحصیلی به فکر ایجاد کسب و کار برای خودش باشد و این یک الزام است.

وی با بیان اینکه کسب درآمد در دوران دانشجویی ریسک‌پذیری پس از دوران فارغ التحصیلی را کاهش می‌دهد، تصریح کرد: درست است که دانشگاه‌ها به سمت دانشگاه‌های کارآفرین پیش می‌روند، ولی هنوز سیستم آن‌ها سنتی است و نتوانسته‌اند دانشی را به سمت فعالیت‌های کارگاهی و آزمایشگاهی سوق دهند؛ البته این شرایط برای حوزه ITC نسبت به سایر حوزه‌ها مقداری فرق دارد و فضای فعالیت برای دانشجویان بهتر است.

حضور دانشجو در یک استارتاپ خیلی بهتر از درآمدهای سنتی است

عربشاهی با اشاره به اینکه هدف برخی دانشجویان در ایجاد کسب و کار کسب تجربه است، گفت: حضور دانشجو در یک استارتاپ خیلی بهتر از درآمدهای سنتی است.

مدیر مرکز رشد فناوری‌های فرهنگی پارک علم و فناوری خراسان رضوی با بیان اینکه ۹۹ درصد استارتاپ‌ها به دنبال کشف فرصت و یک درصد به عنوان خلق فرصت هستند، تصریح کرد: هنر استارتاپ این است که نیاز را به تقاضا تبدیل می‌کند.

مشاور نوآوری معاونت علمی آستان قدس رضوی با تاکید بر این‌که ابتدا باید کارآفرین صنعت و منابع را درست بشناسد و بعد به دنبال کسب و کار برود، افزود: ما در شناخت صنعت و منابع مشکل نداریم، ولی مشکل به حوزه نهادها که برخی از آن‌ها رسمی و برخی نیز غیررسمی هستند، برمی‌گردد؛ در واقع این مشکلات نیز متوجه نهادهای رسمی هستند، چون ما هنوز نتوانسته‌ایم قوانین مترقی برای حمایت از استارتاپ‌ها مصوب کنیم و در واقع در حوزه قانون‌گذاری خلاهای جدی داریم.

وی با اشاره به اینکه در ابتدا به استارتاپ‌ها به عنوان تهدید نگاه می‌شود و بعد با یک توهم توطئه تعدادی از آن‌ها را حذف می‌کنند، تصریح کرد: ما از مجلسی که به طرح دو فوریتی شفافیت آرای نمایندگان رای نمی‌دهد، چه انتظاری می‌توانیم داشته باشیم که قوانین مترقی در حوزه استارتاپ‌ها را تصویب کند؛ معتقدم ما به نمایندگانی نیاز داریم که بتوانند قوانین مترقی در این حوزه را به تصویب برسانند.

عربشاهی بر ضرورت بازانگاری نمادهای حمایت از مشتری تاکید کرد و افزود: همه ما شاهد بودیم که یک سایت که دارای نماد حمایت از مشتری بود، چگونه سکه‌های ثامن را پیش خرید می‌کرد و وقتی که این سایت کلاهبردار از آب درآمد، هیچ حمایتی هم از مشتری نشد.

مدیر مرکز رشد فناوری‌های فرهنگی پارک علم و فناوری خراسان رضوی با بیان اینکه ما امروز در پارک‌های علم و فناوری به سمتی رفته‌ایم که به صورت خطرپذیر از شرکت‌ها حمایت می‌شود، تصریح کرد: ما سعی کرده‌ایم که فضا را برای شرکت‌ها باز کنیم، اگر چه هنوز با قوانینی مواجهیم که جلوی توسعه استارتاپ‌ها را می‌گیرد.

مشاور نوآوری معاونت علمی آستان قدس رضوی با بیان اینکه امروز شاهدیم برخی شرکت‌ها که گردش مالی آن‌ها بالا می‌رود زیر ذره‌بین نهادها قرار می‌گیرند، تصریح کرد: البته در این رابطه نوک پیکان به سمت دولت نیست، چون دولت تسهیل‌گری می‌کند، در واقع این معضل متوجه نهادهای قانونگذار است.

وی توزیع ثروت عادلانه بین افراد را بزرگترین کمک استارتاپ‌ها دانست و افزود: استارتاپ‌ها می‌توانند امید به آینده را به جوانان بازگردانند.

عربشاهی تصریح کرد: خیلی از دستگاه‌ها نتوانسته‌اند استارتاپ‌ها را درک کنند، ولی این موانع به مرور زمان از بین می‌روند.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.