• سه‌شنبه / ۱۹ فروردین ۱۳۹۹ / ۱۴:۲۷
  • دسته‌بندی: خبر بازار
  • کد خبر: 99011910459
  • خبرنگار : 30054

مراقبین سالمند و افسردگی

مراقبین سالمند و افسردگی

افسردگی در مراقبین از آنچه که فکر می‌کنند شایع‌تر است و این یک پاسخ عادی به شرایط دشوار و مراقبت از سالمند است.

به گزارش ایسنا، بنابر اعلام سلامت اول، غالبا مراقب و پرستار سالمند از وجود افسردگی در خود اطلاعی ندارند و بسیاری از آن ها علایم افسردگی را نمی‌شناسد و همچنین بسیاری از این افراد به سختی قبول می‌کنند که دچار افسردگی شده‌اند.

مراقبت به ویژه در طولانی مدت تمامی افراد را بدون شک تحت تاثیر قرار می‌دهد. ایجاد احساس استرس، اضطراب، ناامنی، پریشانی، بدبینی، انزوا، خستگی، احساس گناه، می‌تواند اثرات مخربی بر جسم و روان مراقب داشته باشد.

توجه به موقع به علایم افسردگی و تلاش برای رفع آنها از طریق ورزش، تغذیه مناسب، حمایت خانواده و دوستان و کمک گرفتن از متخصصین حوزه سلامت روان می‌تواند از ابتلا به افسردگی شدید جلوگیری کند.

نشانه‌های افسردگی در مراقبین سالمند

نشانه‌های افسردگی در افراد مختلف متفاوت است. برخی ممکن است علایم متداول افسردگی مانند غمگین بودن و یا گریه را از خود نشان دهند و برخی علائمی مانند خستگی زودرس و تحریک پذیری را بروز می‌دهند. علائم افسردگی عبارتند از:

· احساس غم، گریه، ناامیدی

· تغییر در رژیم غذایی(کاهش/ افزایش وزن)

· تغییر در الگوی خواب(خواب زیاد/ خواب کم)

· احساس خستگی و عدم تمایل به انجام فعالیت‌های روزانه

· از دست دادن علاقه به افراد و فعالیت‌های مورد علاقه

· احساس عصبانیت و اضطراب

· احساس ناراضایتی از عملکرد خود

· افزایش مصرف دخانیات

· افزایش استفاده از اینترنت

· مشکل در زمان تمرکز و فکر کردن

· عدم توجه به ظاهر و سلامت جسمی

· افکار مرگ و خود کشی

· بیماری‌های جسمی که به درمان پاسخ نمی‌دهند مانند سردرد، کمر در د و....

در مورد افسردگی در مراقبین باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

مراقبین سالمندان مبتلا به آلزایمر:

محققان نشان داده‌اند مراقبت از سالمندان مبتلا به آلزایمر دو برابر مراقبین سایر سالمندان در خطر ابتلا به افسردگی قرار دارند.

زیرا این گروه از مراقبین زمان بیشتری صرف مراقبت می‌کنند، از استرس بیشتری رنج می‌برند، مشکلات شغلی و کمبود خواب بیشتری دارند و زمان کمتری را صرف اوقات فراغت خود می‌کنند.

در مراقبت از سالمندان مبتلا به آلزایمر با پیشرفت بیماری و بروز علایمی مانند سرگردانی، عدم همکاری در انجام فعالیت‌های روزانه، آشفتگی و بیخوابی و... میزان ابتلا به افسردگی در مراقبین بیشتر می‌شود.

در این زمان برای مراقبین که غالبا همسر و فرزندان سالمند هستند بسیار مهم است که مورد حمایت قرار بگیرند و زمانی را به سلامت روان خود اختصاص دهند.

زنان بیشتر از مردان به افسردگی مبتلا می شوند:

مطالعات حاکی از ابتلای دو برابر زنان مراقب نسبت به مردان است. زنانی که مراقبت از سالمندان را به عهده دارند اغلب همسر و دختر سالمندان بوده و بیشتر از مردان تحت تاثیر فشار بار مراقبتی قرار دارند.

مطالعه‌ای در آمریکا نشان داد زنان به دلیل خجالت و یا انکار از مراجعه به متخصصین روان شناسی خودداری می‌کنند.

مردانی که از سالمندان مراقبت می‌کنند به اشکال مختلف علائم افسردگی را نشان می‌دهند:

مردان اغلب احساس افسردگی را با خشم و مصرف بیش از حد دخانیات یا کار کردن بیش از حد پنهان می‌کنند. اعتقاد به این که نشان دادن علائم افسردگی نشانه ضعف در مردان است باعث می‌شود مردان به دنبال روش‌های درمان افسردگی نباشند. از طرف دیگر مردان نسبت به زنان کمتر تمایل به انجام فعالیت‌های خارج از منزل و پرداختن به فعالیت­‌های متنوع دارند که این امر موجب کاهش سرعت درمان و تشدید افسردگی می‌شود.

کاهش میزان خواب منجر به افسردگی می‌شود:

با توجه به اینکه نیاز به خواب در هر فرد متفاوت است. اما به طور میانگین افراد به  ۸ساعت خواب نیاز دارند. مشکلاتی از قبیل مراقبت‌های شبانه از سالمند و انجام مراقبت به تنهایی در مدت طولانی منجر به کم خوابی و بروز افسردگی می‌شود. در موقعیت‌های این چنینی مراقبین می‌­توانند از کمک دوستان یا خدمات مراقبتی در منزل استفاده کنند. مراقب و پرستار سالمند می‌­توانند با حضور در منزل سالمند به صورت موقت یا شبانه روز فعالیت کنند تا مراقبین خانگی زمانی را به استراحت اختصاص دهند.

پس از انتقال سالمند به آسایشگاه سالمندان نیز افسردگی ادامه پیدا می‌کند:

برخی از مراقبین، سالمندان خود را به آسایشگاه سالمندان انتقال می‌دهند اما پس از آن به دلیل استرس و نگرانی ناشی از مراقبت سالمند خود در یک مکان جدید و توسط افراد جدید و همچنین احساس گناه در خود شاهد تشدید علائم افسردگی می‌شوند. راه کاری که در این زمینه ارائه می‌شود استفاده از خدمات مراقبتی در منزل سالمند است که علاوه بر انجام مراقبت تخصصصی توسط مراقبین سالمند آسودگی خیال برای مراقب نیز  به همراه دارد.

پس از اتمام دوره مراقبت، براساس تحقیقات انجام شده مراقبین حداقل تا ۳ سال درگیر اختلال افسردگی هستند و به همین دلیل نیاز به کمک‌های تخصصی روانشناسی دارند.

اهمیت سلامت جسمی و روانی افراد  جامعه منجر به شکل گیری طیف وسیعی از خدمات پرستاری و مراقبتی از جمله ایجاد مشاغل پرستار سالمند ، پرستار کودک و پرستار بیمار شده است. از جمله این خدمات، خدمات مراقبتی و پرستاری در منزل است. خدماتی که برای سالمندان درنظر گرفته می شود علاوه بر سلامت سالمند، رفاه مراقبین خانوادگی را نیز در نظر دارد. مرکز خدمات پزشکی _ پرستاری در منزل سلامت اول با استفاده از پرستاران سالمند و پرستاران کودک خود و همچنین خدمات روانشناسی در منزل تمام خدمات کلینیکی و پاراکلینیکی را برای سهولت و کاهش نگرانی خانواده ها در منزل ارائه می‌دهد.

برای دریافت مشاوره در زمینه پرستاری و مراقبتی به وب سایت https://salamateaval.com/ مراجعه کنید.

انتهای رپرتاژ آگهی